A kutatók szerint eredményeik nagyban hozzájárulhatnak a magas vérnyomás elleni gyógyszeres, vagy éppen gyógyszer nélküli harc sikeréhez. Az eredmények értékelésekor rámutattak arra: miután a belek az elfogyasztott ételt és italt lebontották, a vizeletben maradt különböző kémiai anyagok sokat elárulnak az emberek testének működéséről és életviteléről. Ez pedig arra utal, hogy az öröklött gének mellett a táplálkozás is nagyban befolyásolhatja egészségi állapotunk.
Összesen 4630 önkéntes vizeletét vizsgálták meg, a vizsgált alanyok között volt amerikai, kínai, japán és brit egyaránt. A vizsgálat során több mint ezer különböző molekulát ellenőriztek. A vizsgálat alapján - az anyagcsere szempontjából - az egyes országok eredményei meglehetősen eltérnek egymástól, így tulajdonképpen az anyagcsere alapján is lehetne egy sajátos térképet rajzolni.
Nagy-Britannia például ez alapján akár az USA tagállam is lehetne, a britek életmódja és étkezési szokásai ugyanis annyira hasonlít amerikai honfitársaikéhoz. A kínai és japán emberek pedig bár genetikailag közel azonosak, az anyagcserét tekintve mégis nagyok a köztük lévő különbségek - állapította meg Jeremy Nicholson biokémikus, a londoni Imperial College munkatársa. Azt is tudjuk, hogy jelentősek az eltérések a tekintetben, hogy egy nemzet tagjai milyen betegségek veszélyének vannak kitéve - tett hozzá.
A magas vérnyomás leginkább ismert okozója a magas sófogyasztás, ugyanakkor a zöldség- és gyümölcsfélékben gazdag táplálkozás és a rendszeres testmozgás csökkentheti az értéket. |
Persze egy adott országon belül is találhatunk jelentős eltéréseket. Az Egyesült Államok, illetve Kína északi, vagy déli részében élőknek nagyban más lehet a bélflórája. Észak-kínában például a búza az első számú gabonafajta, az ország déli részében ugyanakkor a rizsfogyasztás a meghatározó. Sőt, Nicholson szerint az egyes városok között is lehet különbséget tenni.
A bélrendszerben található ezerféle baktériumfajta egyébként összesen 1,5 kilót nyom. Ha ezek génállományát sajátunkkal összevetjük, akkor testünkben mindössze 1-2 százalékos lesz az emberi gének aránya, a többit pedig a bélflóra mikróbái teszik ki. És az meglehetősen egyénfüggő, kinek milyen a bakteriális állománya.
Tényleg érdemes megszívlelni a diétát
Mit együnk, hogy éljünk? - jótanács nőknek
Sokat dolgozik? Halálos veszélynek teszi ki magát!
Könyörtelen szívbaj: tünet nélkül is támadhat
Sokkoló adatok: elviszi férjeinket a stressz
Szex és földrengés: mitől kaphatunk infarktust?
Livescience, Reuters