1p
A Fitch Ratings szakértői valószínűtlennek nevezték az euróövezet felbomlását - a zónából való kilépés nagyon drága és kockázatokkal teli lépés lenne
A piaci szereplők most már számottevően kedvezőbben ítélik meg a felzárkózó országcsoport gazdasági kilátásait, mint a magasabb besorolású gazdaságokét - hangzott el a Fitch Ratings kedden Londonban rendezett éves szuverén adósi helyzetértékelő konferenciáján. A cég szakértői valószínűtlennek nevezték az euróövezet felbomlását.

A legnagyobb európai hitelminősítő csoportszintű vezérigazgatója, David Riley elmondta: a cég által elvégzett idei első negyedévi felmérés szerint a befektetők több mint 80 százaléka számít a helyzet változatlanságára, valamelyes javulására, illetve jelentős javulására a következő tizenkét hónapban a feltörekvő országokban.
   
Ugyanakkor a felmérésbe bevontak csaknem háromnegyede tart az alapvető gazdasági körülmények jelentős, vagy valamelyes romlásától, illetve stagnálásától a fejlett ipari térségben.
   
A konferencián elhangzott mindazonáltal az is, hogy a magas adósi besorolású fejlett gazdaságokban jóval kisebbek a politikai stabilitást terhelő kockázatok, például a "parlamenten kívüli politikai megoldások" veszélye, mint egyes feltörekvő országokban.
   
A legjobb, "AAA" adóskockázati besorolású országok kilátásairól szóló előadásában Brian Coulton vezérigazgató elmondta: az Egyesült Államok "AAA" státusa rövid- és középtávon stabil. Ezt az amerikai gazdaság példátlan mértékű finanszírozási rugalmassága és a dollár jelenleg kikezdhetetlen globális tartalékvaluta-szerepe támasztja alá. Az "AAA" besorolás meghatározó tényezői között van az is, hogy a költségvetés adóbázisául magas hozzáadottérték-tartalmat előállító, sokszínű és rugalmas gazdaság szolgál, amely viszonylag gyors alkalmazkodásra képes sokkhatások esetén, és dinamikusabb, mint a többi, hasonló besorolású gazdaság.
   
Coulton kiemelte, hogy az összesen 119 ezer milliárd dollárnak megfelelő globális pénzügyi vagyontömeg 39 százalékát tartják dollárban, az euró aránya 27 százalék.
   
Az euróövezeti kockázatokról tartott előadásában Paul Rawkins térségi igazgató kiemelte: a bajba került tagországok kisegítésére vonatkozó legutóbbi uniós nyilatkozat február 11-én hangzott el, és ebben nem szerepelt egyértelmű kötelezettségvállalás tényleges pénzösszegek folyósítására, csak annyi, hogy ha szükséges, akkor lesz pénzügyi segítség.
   
A Fitch Ratings véleménye az, hogy ennek a nyilatkozatnak a piac stabilizálása és a likviditási kockázatok csökkentése volt a célja, valamint az, hogy az EU fokozza a Görögországra gyakorolt nyomást a költségvetés rendbetétele végett. Rawkins a Görögországgal kapcsolatos uniós álláspontot "konstruktív kétértelműségnek" nevezte.
   
Kijelentette: jelenleg nem látszik világos jele a súlyos járványveszély kockázatának, ugyanakkor kérdéses, hogy Németország hajlandó lenne-e közvetlen pénzügyi segítségre, mivel az ilyen segítséget tiltó euróövezeti előírást nem lehet "könnyű kézzel félredobni". Ennek az előírásnak az az alapja, hogy költségvetési kérdésekben a nemzeti szuverenitás érvényesül az euróövezetben, vagyis a görög adósságszolgálat terheit a görög adófizetőknek kell állniuk.
   
Vannak ugyan "kerülőutak", amelyek lehetségessé teszik a pénzügyi segítséget - például az Európai Beruházási Bankon (EIB) vagy az egyes nemzeti fejlesztési intézményeken keresztül -, ám a Fitch Ratings úgy tartja, hogy Görögország megsegítésének "sokkal tisztább módja" lenne a Nemzetközi Valutaalap (IMF) igénybevétele - mondta a hitelminősítő vezető szakértője.
   
Rawkins valószínűtlennek nevezte az euróövezet felbomlását. A Fitch térségi igazgatója idézett az euróövezeti jegybank egy tavalyi belső munkairatából, amelyben az állt: ha valamely tagállam távozna az euróövezetből, akkor az EU-ban sem lehetne maradása.
   
Az euróövezeti kilépés nagyon drága és kockázatokkal teli lépés lenne. Ez utóbbiak közé tartozna a kamatok és az infláció megugrása, és az újonnan meghonosított nemzeti valuta összeomlása.
   
Ha az adott ország átdenominálná euróadósságát az új valutára, az hitelminősítői szempontból nem fizetővé válást jelentene, ha viszont euróban hagyná adósságát, akkor az adósságállománynak a hazai össztermékhez mért értéke meredeken emelkedne - fejtegette a Fitch szakértője.

Az IMF-fel már fenyegetni is lehet
Stabilra javult Litvánia
A piac már "leminősítette" Nagy-Britanniát
Beárazta a hiány elengedését a Fidesz és az IMF?
A görögök miatt késhet az eurónk

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG