A német üzleti körök lapja az írás bevezetőjében kiemelte, hogy Magyarországon "drámai" jobboldali fordulat rajzolódik ki. Az újság idézte a Gallup közvélemény-kutató intézet legutóbbi felmérésének adatait, majd hangoztatta: az Európai Unió megfigyelőit különösen aggasztja a szélsőjobboldali Jobbik erősödése. A lap utalt arra, hogy a pártnak 10 százalékot jósoltak, közvélemény-kutatókra hivatkozva úgy vélte ugyanakkor, hogy a Jobbik támogatottsága a lakosság körében akár 20 százalékos.
A Financial Times Deutschland szerint a várható hatalomváltás bizonyítja, hogy a jelenlegi szakértői kormány megbízható költségvetési politikája sem tudott változtatni a szocialisták nagyfokú tekintélyvesztésén. Ehelyett a kormány szigorú takarékossági politikája nyilvánvalóan még pótlólagos felháborodást váltott ki a lakosság körében.
Az üzleti napilap szerint mindazonáltal a jövőbeni Fidesz-kormány sem térhet el elődjének takarékossági programjától. Az újság emlékeztetett arra, hogy a Nemzetközi Valutaalap a költségvetési fegyelmet a Magyarországnak 2008-ban nyújtott többmilliárdos hitel előfeltételéül szabta. "A Nemzetközi Valutaalap határozza meg a játékszabályokat" - idézte a lap Csaba Lászlót, a Közép-Európai Egyetem közgazdászát. Az újság hozzáfűzte: Orbán Viktor, a Fidesz vezetője a választási kampányban emiatt lemondott a szokásos nagyvonalú ígéretekről és csupán "homályos" lehetséges adócsökkentéseket és foglalkoztatási programot jelentett be.
VOKS 2010 ÉLŐ Kövesse online élőben a választási éjszaka eseményeit vasárnap este a Privátbankár.hu-n! |
A Jobbik felemelkedése riadalmat okoz a magyar politikai elitben - írta a lap, emlékeztetve: Bajnai Gordon miniszterelnök a közelmúltban a Financial Times című lapnak nyilatkozva úgy vélekedett, hogy a Jobbik ellentmond "minden központi demokratikus értéknek". A Fidesz kizárta a szélsőjobboldallal való koalíciót, de remélnie kell, hogy minden külső támogatás nélkül képes lesz kormányt alakítani - fűzte hozzá az újság.
A Financial Times Deutschland szerint a szomszédos országokban is aggodalommal szemlélik a "nacionalisták" erősödését. A múltban újra és újra fellángolt a vita a Romániában és Szlovákiában élő magyar kisebbség kapcsán - emlékeztetett a lap, utalva arra: olyan témáról van szó, amelyet a Jobbik ugyancsak a maga javára használhatott ki.
Több brit lap is foglalkozik pénteken a magyarországi választásokkal, kiemelten tárgyalva a Jobbik esélyeit. A baloldali The Guardian elemzése úgy fogalmaz: Magyarországra a hétvégén az elmúlt húsz év demokráciájának legnagyobb politikai földrengése vár. Vasárnap várhatóan a politika fő sodorvonalába tartozó jobboldal és "az újfasiszták" veszik birtokukba "a westminsterire hasonlító" Duna-parti Parlamentet; "a győzelem földcsuszamlásszerű lesz".
"A harcos populista" Orbán Viktor, "a következő miniszterelnök" a jobbközép Fidesznek hatalmas többséget szerez; akár a kétharmadot is elérheti, amivel "tetszés szerint" átírhatja az alkotmányt - áll a The Guardian írásában.
A legnagyobb áttörést azonban a Jobbik fogja elérni, "e szélsőséges antiszemita és cigányellenes mozgalom", amely első ízben szerez majd parlamenti mandátumot, és akár a második legnagyobb párttá is válhat - írja a baloldali brit lap.
A The Guardian idézi Vona Gábort, a Jobbik "ifjú vezetőjét", aki "a cigánykérdésről" kijelenti: a helyzet az ország egyes térségeiben "polgárháborúra emlékeztet". Vona szerint "most már csak drasztikus közbelépés segíthet ... olyan környezetet kell teremtenünk, amelyben a cigány emberek visszatérhetnek a munka, a törvényesség és az oktatás világába". Aki pedig erre nem hajlandó, annak "két lehetősége marad: vagy kihasználja az Európai Unió biztosította mozgásszabadságot és távozik az országból, mivel egyszerűen nem fogunk tovább belenyugodni az ingyenélésnek és a bűnözésnek szentelt életmódba, vagy ott van a börtön" - idézi a brit lap a Jobbik vezetőjét.
Anton Pelinka, egy Budapesten dolgozó osztrák politikatudományi szakértő azt mondta a The Guardiannek, hogy a Jobbik nyíltan legitimálja a cigányellenes erőszakot, nyíltan antiszemita, és "nagyon jól fog szerepelni vasárnap".
A lap által idézett elemzők szerint az európai társadalmakban állandósulni látszik a szélsőjobboldal jelenléte. Magyarországon és Közép-Európa többi fiatal demokráciájában azonban más a helyzet, mint Nyugat-Európa gazdag társadalmaiban, amelyeket "új fóbiák" kerítettek hatalmukba. Anton Pelinka szerint Közép-Európában "a régi vágású szélsőjobb" van jelen, és az "ellenség is a régi: a zsidók, a cigányok, a nemzeti kisebbségek".
A The Guardian idézi Tamás Pál szociológus felmérését, amely azt mutatta ki, hogy a magyarok 55 százaléka nem szeretné, ha romák laknának a szomszédságában, felük nem akarna homoszexuálisok vagy leszbikusok mellett lakni, és 22 százalékuknak lenne ellenérzése, ha szlovákok, románok vagy zsidók élnének a szomszédban.
A The Economist című vezető brit gazdasági-politikai folyóirat pénteken megjelent legújabb kiadása idézi Szijjártó Pétert, a Fidesz elnöki stábjának vezetőjét, aki kijelenti, hogy a Fidesznek "semmi köze nem lesz" a Jobbikhoz. A hetilap elemzése szerint "elég egyértelműen" megmutatkozik "a Jobbik sötét oldala". A cikk ismerteti, hogy a Barikád című, a párt egyik vezetője által szerkesztett magazin legutóbbi száma Szent Gellért budapesti szobrát hétágú menórával (a zsidó vallás egyik fő jelképével) a kezében mutatja, azzal az aláírással kiegészítve, hogy "Ébredj Budapest: ezt akarjátok?" A magazin egyik cikke pedig "Judapestről" ír.
A The Economist szerint azonban a Jobbik illetékesei tagadják, hogy a párt antiszemita lenne, és azt mondják: a cikk csak válasz volt Simon Peresz egy 2007-es beszédére, amelyben az izraeli elnök Magyarország, a Manhattan és Lengyelország felvásárlásáról beszélt. A brit folyóirat szerint mindazonáltal "a Jobbik felemelkedése egybeesik az antiszemitizmus erősödésével". Választási plakátokra Dávid-csillagokat rajzolnak, Budapest zsidó negyedében pedig egy rabbi lakásának ablakait bezúzták a zsidó húsvét ünnepe alatt.
A The Economist szerint még egyes szocialista és liberális szavazók is abban reménykednek, hogy Orbán Viktor földcsuszamlásszerű győzelemmel állítja meg a Jobbik emelkedését.
Számolás nélkül ígérgetnek a pártok?
Jobbik: visszaszerezzük a hazánkat!
Bokros: félnek tőlünk
"Aki büszke a nyolc évre, szavazzon az MSZP-re"
Orbán: mindenki tudja, hogy rajtunk múlik a jövő
A Fidesz tarol, az LMP bejut, az MDF kiesik
MTI