2009. szeptember végéig több mint 20 ezer lakás kapott használatbavételi engedélyt, és 23 ezer új lakásra adtak ki építési engedélyt. A használatba vett lakások száma 1, az új engedélyeké 26%-kal kevesebb, mint 2008 első kilenc hónapjában volt. Erőteljesebb visszaesést mutatnak a III. negyedév adatai: az előző év harmadik negyedévéhez viszonyítva 23%-kal csökkent a használatba vett lakások száma, s 40%-kal az új engedélyeké - írja gyorsjelentésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A visszaesés jelei főleg a lakossági építkezések számaiban tükröződnek. 2009 első három negyedévében természetes személyek megrendelésére, illetve saját használatra 8%-kal kevesebb lakás épült, míg vállalkozások által 5, értékesítési céllal 6%-kal több készült, mint az előző év hasonló időszakában. Mint azt a KSH megjegyzi, az építtetői körben a korábbinál némileg nagyobb részt képviselnek az önkormányzatok: 130 lakást építtettek. Növekedett a bérlakások száma, 250 lakás készült ilyen céllal. Az új lakások átlagos nagysága 90,6m2, jelentősen nem változott 2008-hoz képest. A csökkenő lakásépítésen belül nőtt az építőipari kivitelezés szerepe, s a lakosság házilagos kivitelezése már alig 14%-ot képvisel. Az építkezések területi megoszlását tekintve tovább nőtt a főváros szerepe, 31%-át adja az országos lakásépítésnek, Pest megyével együtt 55%-át. Közép-Magyarországon és a Dunántúlon két megye kivételével mindenütt több lakást vettek használatba ebben az időszakban, mint 2008 első három negyedévében. A Dunától keletre lévő megyékben ugyanakkor 5–45%-os visszaesés tapasztalható.
Egy forintért megmondom... Forintra megmondja az APEH, mennyit ér a házunk |
A KSH jelentéséből kiderül, a lakásépítésre kiadott új engedélyek száma 2009-ben negyedévenként fokozatosan esett vissza, április óta tartósan csökkent minden hónapban 2008 megfelelő hónapjához viszonyítva. A szeptember végéig kiadott engedélyek alapján a csökkenés az egész országra érvényes, kivéve Bács-Kiskun és Somogy megyéket, ahol 13–19%-os növekedést mértek. A legerősebb visszaesés Fejér megyét érinti, ahol alig több mint feleannyi új engedélyt adtak ki, mint 2008 szeptember végéig.
2009 I–III. negyedévében az üdülőépítésnél mind az építési szándék, mind a befejezett üdülők száma alatta marad az előző évinek. 307 új üdülőegységet vettek használatba, 17%-kal kevesebbet, mint az előző időszakban. Az új üdülők 89 m2-es átlagos alapterülettel épültek. 460 üdülőépületben 830 új üdülőegység építésére kértek engedélyt, ami 11%-kal kevesebb, mint az előző év hasonló időszakában. A lakásmegszűnések száma nőtt az időszakban. 2566 lakás szűnt meg, 18%-kal több, mint 2008 első kilenc hónapjában. A fővárosban közel másfélszeres a növekedés, elsősorban településrendezés és új lakás építése miatt. A megszűnt lakások közel negyede, a budapesti megszűnéseknek közel fele önkormányzati tulajdonban volt. Összességében a korábbinál kisebb méretű lakások szűntek meg, átlagos alapterületük 65 m2 volt.
A kiadott új építési engedélyek alapján több mint 2 millió 220 ezer m2 lakóépület és 2 millió 630 ezer m2 nem lakóépület beépítését tervezik, háromnegyedét az előző évinek. A lakóépületek kategóriájában legnagyobb arányú visszaesés a 3 és többlakásos házak körében történt, 30%-kal kisebb területet terveznek beépíteni, mint az egy évvel ezelőtti tervekben. A nem lakóépületeknél a tervezett mezőgazdasági és ipari épületek hasznos alapterülete több mint 40%-kal kevesebb, mint az elmúlt időszakban volt, mialatt a hivatali épületeké több mint háromnegyedével nőtt - olvasható a Statisztikai Hivatal gyorsjelentésésben.
Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj!
Így építhet olcsón családi házat
Csak csordogál a pénz az ingatlanpiacra
Tudunk olcsóbbat a családi háznál
Túl a mélyponton a magyar ingatlanpiac
Építőipar: messze még a talpraállás
Privátbankár