.jpg)
Az ügyvezető "kommunikációs vaktölténynek" nevezte azokat a sajtóhíreket, hogy akár 900 milliós kártérítést is kaphat a Nap-kelte szerződésének felbontásáért Gyárfás Tamás producer.
Szeptember negyedikén immár hatodik alkalommal "sem sikerült olyan elnököt választani, akit az MSZP-, az SZDSZ- és az MDF-delegáltak akartak. Öt nappal később ennek hatására nem ment át a hiteltender - legalábbis szerintem" - mondta a megszorítások első körének kiváltó okáról, emlékeztetve arra: az év elején a kuratóriumi elnökség megadta az engedélyt, hogy tendert írjanak ki a hitelfelvételre.
Arra a kérdésre, hogy hol van a forráselvonásnak az a határa, ahol kimondhatóan sérül a közszolgálati műsorszolgáltatás, Medveczky Balázs arról beszélt, azt a szeptember elején emlegetett 5 milliárdos kurtításnál "bőven elértük".
"Ha valaki felelősen gondolkodott volna, mondjuk készít hatástanulmányt, akkor felméri, hogy minden közszolgálati médiumnál lehet megszorítani. Ésszerűen, feladatok újraosztásával, funkciók átcsoportosításával, a szervezeti működés átalakításával, és végül létszámleépítéssel. Mindehhez persze kell pénz is. Ma viszont példátlan módon az MTV folyamatos és tudatos kivéreztetése folyik, mert nem hajlandó elhajolni se balra, se jobbra" - jelentette ki.
Mindenkit vár a Ma Reggel
Tényszerűség, kiegyensúlyozottság, pártatlanság – ennek jegyében várja az MTV minden párt képviselőit, hogy részt vegyenek a fontos közügyeket feldolgozó új reggeli műsorban - olvasható az MTV közleményében.
„Bízunk abban, hogy a képernyős vitákban a kormány- és az ellenzéki oldal képviselői egyaránt részt vesznek, mert közösségi érdek, hogy az MTV teret adjon a társadalmi párbeszédnek” – ezt a Nap-keltét váltó Ma Reggel című műsor megbízott felelős szerkesztője, Horváth Szilárd és az adássorozatot felügyelő Közéleti Főszerkesztőség vezetője, Dobos Menyhért nyilatkozta egy nappal azelőtt, hogy szeptember 28-án elindult a Magyar Televízió új műsora. Várakozásaik immár megvalósulhatnak, miután ma a stúdió vendége volt az MSZP egyik vezetője, Mesterházy Attila frakcióvezető. A szerkesztőség reméli: a jövőben rendszeresen számítani lehet arra, hogy a kormányzó párt minden meghatározó személyisége elfogadja a meghívást.
Az MTI október 1-jén jelentette, hogy az MSZP vezető politikusai addig nem vesznek részt a Ma reggel című műsorában, amíg nem tisztázódik a jogi helyzet a Nap-kelte szerződésének megszüntetése ügyében. Azóta kiderült, hogy jogsértő volt az MTV Közalapítvány kuratóriumi elnökségének az a nem egyhangúlag elfogadott határozata, amely a megszüntetett Nap-kelte visszaállítására szólította fel Medveczky Balázs ügyvezető alelnököt – ezt a közalapítvány ellenőrző testülete állapította meg. Az MTV ügyvezető alelnöke is ezen az állásponton volt.
A Ma Reggel mind a nézők, mind a hirdetők körében elfogadott lett: nézettségével megőrizte vezető helyét a reggeli műsorsávban, az MTV pedig naponta már több mint 1 millió forint reklámbevételre tesz szert ebben az idősávban. Korábban a Nap-kelte sugárzása pénzbe került: a műsor reklámidejét például saját értékesítésre a jelenlegi bevétel feléért, 550 ezer forintért kapta meg Gyárfás Tamás producer cége. Ezen túl az MTV archívumát is használhatta, a köztévé állta a Nap-kelte úgynevezett vonalköltségét, vagyis a közvetítéshez szükséges optikai kábel üzemeltetését, továbbá a Nap-keltében résztvevő, de az MTV-nél alkalmazásában álló 6 munkatárs, köztük három műsorvezető és Lakat T. Károly szerkesztő bérének költségét és járulékait. Tény, hogy a költözés előtt az MTV számára kedvezőbb volt a külső gyártás, ám a Magyar Televízió új gyártóbázisán már minimális költséggel tudja előállítani a Ma Reggelt.
A Ma Reggel reklámbevétele azért is nagyon fontos, mert az MTV forráshiányos lett. A kuratóriumi elnökség ugyanis szeptember elején mégse járult hozzá a korábban általa is támogatott 2,45 milliárdos hitel felvételéhez. Ezen túl a jövő évi költségvetési törvényjavaslat is sújtja az MTV-t: abban 7,1 milliárdos elvonás szerepel, amit Jánosi György szocialista politikus – a Nap-kelte megszüntetése körüli viták hevében – még megtoldott: további 2,45 milliárd forint elvételét javasolta. Mindezt az MTV elfogadhatatlannak tartja a nézők szempontjából is: a társadalmai párbeszéd első számú fórumát, a vezető köztévét ugyanis nem lehet padlóra küldeni, különösen nem a jövő évi választásokra tekintettel.
MSZP: az MTV mindenkié
Nyakó István, az MSZP szóvivője az MTI megkeresésére azt mondta: az MSZP képviselői és politikusai elmennek a Ma reggel című műsorba, "mert ezt várja el tőlük az ország". Nyakó István leszögezte: továbbra sem értenek egyet azzal, ami a Nap-keltével történt, így nem álláspontjuk felülírását jelenti az, hogy részt vesznek a műsorban. Úgy vélekedett, hogy az MTV-ből az ellenzéki párt eltávolítja a nem Fidesz-barát újságírókat, műsorokat, talán már "listákat is gyárt a megbízhatatlan kül- és belföldi újságírókról", hogy azokat majd lecserélhesse saját kádereire.
A szocialisták szerint a Fidesz fenyegetően lép fel mindenütt, ahol meg tudja mutatni a diktatórikus hajlamát, "az önkormányzatokban azért, mert hatalmon van, a tévében meg azért, mert az aktuális vezető hűségesküt tett neki" - fogalmazott a szóvivő.
Az MSZP nem azért vesz mégis rész reggeli műsorban, hogy "megnyugodhasson a médiaháború kirobbantóinak lelkiismerete", hanem azért, mert a köztévéről van szó - szögezte le a párt szóvivője. Sem ezzel a megoldással nem értünk egyet, sem pedig azzal, hogy a jobboldali pártok 2006 óta bojkottálták az adást. Ha valaki politizál, és különösen, ha kormányozni akar, akkor el kell menni és elmondani, hogy mit gondol az országról.
"A köztelevízió mindenkié, azoké is, akik mernek másképp gondolkodni a világról, mint Orbán Viktor és a Fidesz, azoké is, akik nem hisznek a náci gondolatokat befogadó Molnároszkár-pártnak" - hangsúlyozta Nyakó István.
Saját politikai céljait leplezi le az, aki most azt hangoztatja, hogy „a köztelevízió mindenkié”, miközben döntéseivel ellehetetleníti a közösségi tulajdonú Magyar Televíziót - reagált Nyakó István kijelentésére Medveczky Balázs. Az MSZP képviselője, Jánosi György volt az, aki a kormány által elfogadott költségvetési törvényjavaslatban jelenleg szereplő 7,1 milliárdos elvonást megtoldotta, és további 2,45 milliárd forint elvételét javasolta. Ha az MSZP szerint valóban igaz, hogy a köztelevízió mindenkié, akkor a politikusai azzal segíthetnek, hogy nem véreztetik ki a köztulajdont – mondta az MTV ügyvezető alelnöke, aki leszögezte: „belépésekor a Magyar Televíziónak tett hűségesküt, és már 21 éve a közszolgálati műsorszolgáltatás elkötelezettje”.
Gyárfás: a meccsnek még nincs vége
Egy fillért sem kapna az MTV
Bomberát is hazahívja az MTV
MTI