Johannes Hahn, az Európai Bizottság regionális politikáért felelős tagja emlékeztetett arra, hogy az uniós végrehajtó testület decemberben ismertette javaslatait a stratégiával kapcsolatban, középpontban a térségen belüli együttműködés intenzívebbé tételével - tudósít az MTI.
A magyar képviselők közül a vita egyik kezdeményezőjeként felszólaló Deutsch Tamás (Fidesz) a jövő stratégiájának nevezte a készülő programot, Tabajdi Csaba (MSZP) pedig azt emelte ki, hogy a stratégia együttműködésre készteti a Duna menti országokat, amelyek között a kooperáció eddig esetenként hiányzott.
A Duna-stratégia megalkotása az EU-t jelenleg elnöklő Magyarországnak is kiemelt célkitűzése. A programról várhatóan a félév végén születik közös állásfoglalás az uniós tagországok részéről. Az EP a tervek szerint még a héten állásfoglalást is megszavaz a témáról.
Hahn a vitában elmondta, hogy a bizottsági elképzelések közé tartozik a dunai makrorégió közlekedési és energiahálózati fenntartható fejlesztése, a mobilitás növelése, a környezet- és vízvédelem, a társadalmi és gazdaságfejlesztés, a rendelkezésre álló források közös, hatékonyabb felhasználása. Kiemelten fontosnak nevezte, hogy az együttműködésbe a helyi hatóságok, a civil szervezetek és a gazdasági élet tagjai is bekapcsolódjanak.
Deutsch Tamás emlékeztetett arra, hogy a stratégia 14 ország 115 millió lakosát érinti a Duna mentén. A program az együttműködés receptjét kínálja a jövő feladatainak megoldására - fogalmazott. Kifejtette azt is, hogy a térségben élőket különös súllyal érintette a gazdasági és pénzügyi válság, így a krízisből való kilábalás stratégiájáról is szó van, amelynek középpontjában a foglalkoztatás kell, hogy álljon. Ebből a szempontból is kiemelten fontosnak mondta, hogy rendelkezésre álljanak az uniós források - hangsúlyozta.
Tabajdi Csaba (MSZP) a stratégiát üdvözölve arra is rámutatott, hogy a bizottsági előterjesztésben túlságosan sok a prioritás. Kérdés, hogyan lehet egyensúlyt és harmóniát teremteni közöttük - mondta, hozzátéve, hogy esetenként ellentétes jellegű célkitűzések is vannak. Nagy munka vár a magyar elnökségre és az Európai Bizottságra - figyelmeztetett.
A szlovákiai magyar Mészáros Alajos (MKP) reményét fejezte ki, hogy "a Duna tisztulásával párhuzamosan" az egyes régiók közti különbségek is eltűnnek. A Duna-stratégia a Balti-tenger menti stratégiából is sok tapasztalatot vehet át - hangoztatta.
A vitában többen hangsúlyt helyeztek a hajózhatóság javításának szükségességére is. Ezt Hahn is fontosnak mondta, de kiemelte, hogy környezetvédelmi szempontból és gazdaságilag egyaránt kivitelezhető megoldást kell találni.
A most vitatott előterjesztés - az Európai Bizottságoz intézett kérdés - további szerzői közül a román Silvia-Adriana Ticau reményét fejezte ki, hogy a cselekvési terv még magyar elnökség alatt megszületik. Ramona Nicole Manescu arra mutatott rá, hogy a térség országai gazdaságilag is függnek egymástól, a német Elisabeth Schroedter pedig a stratégia ágazatokon átnyúló, integrált jellegének fontosságáról beszélt. A cseh Oldrich Vlasák szerint jobban meg kell határozni azokat az eszközöket, amelyeket az unió a térség fejlesztésében alkalmazni tud, ezért is van szükség a makroregionális stratégiára - írja a távirati iroda.
MTI