
Az EIU ezzel agresszív mértékben rontotta 2008-ra szóló amerikai növekedési előrejelzését: a ház az előző havi hasonló világgazdasági prognózisában még az amerikai gazdaság 2,1 százalékos növekedésével számolt jövőre. A cég - az elmúlt hónaphoz hasonlóan - továbbra is jelentős, 40 százalékos esélyt ad annak, hogy az amerikai gazdaság egy éven belül recesszióba süllyed.
Az EIU nincs egyedül a londoni elemzői közösségben az amerikai recessziós kockázatra figyelmeztető előrejelzésével. A Moody"s Investors Service nemzetközi hitelminősítő rendszeres globális hitelfolyamat-elemzéseinek egyik múlt havi összeállítása szintén 40 százalékosra becsülte az amerikai recesszió esélyét. A BNP Paribas bankcsoport októberre szóló havi világgazdasági prognózisában az addigi 2,3 százalékról egy teljes százalékponttal, 1,3 százalékra vette vissza az amerikai gazdaság jövő évi növekedésére adott előrejelzését, megjegyezve: ha az amerikai gazdaság növekedési üteme 2 százalék alá csökken, azt általában recesszió követi.
Legfrissebb devizaárfolyamok |
A cég szerint sok elemző "a közelmúltat vetíti rá" a jelenre előrejelzéseihez. Az Egyesült Államokban azonban a 30-as évek nagy depressziója óta nem volt példa a lakóingatlan-árak éves összevetésű visszaesésére, vagyis az amerikai gazdaság jelenleg "feltérképezetlen területen" jár, ami "problémássá teszi" az ilyen extrapolációkat.
Az EIU előrejelzése szerint az amerikai jegybank szerepét is ellátó szövetségi tartalékbankrendszer - a Federal Reserve - belátható időn belül még két, egyenként negyed százalékpontos kamatcsökkentés hajt végre, az elsőt várhatóan decemberben, a másodikat valamikor 2008 első negyedében. A Fed szeptember 18-án már végrehajtott egy agresszív, fél százalékpontos kamatcsökkentést, 4,75 százalékra süllyesztve rövid távú szövetségi kamatcélját.
Az EIU drasztikusan rontotta 2008-ra adott dollárárfolyam-előrejelzését is: a prognózis szerint az euró átlagárfolyama jövőre 1,45 dollár lesz a cég által eddig várt 1,38 dollár helyett. A ház szerint a dollárra nehezedő nyomás miatt a jövő évre jósolt átlagon belül lesznek 1,50 dollárhoz közeli euróárfolyam-kiugrások is.
A Standard & Poor"s, a világ legnagyobb hitelminősítője éppen előző nap Londonban kiadott elemzésében írta: a dollár továbbra is őrzi globális kulcsvaluta-státusát az amerikai gazdaság puszta mérete és rugalmassága miatt, de az amerikai makrohelyzet romlása és a befektetői hangulat megingása esetén a dollár még nagyobb nyomás alá kerülhet, és kérdésessé válhat az amerikai szuverén adóskockázat jelenlegi - lehetséges legmagasabb, "AAA" szintű - besorolása is. Az S&P szerint bármely olyan amerikai makrogazdaság-politika, amely súlyosbítaná a jelenlegi egyensúlytalanságokat, már kockára tenné a dollár nemzetközi kulcsvaluta-státusát.
Az EIU londoni előrejelzése szerint az euróövezeti jegybank, az Európai Központi Bank (EKB) - a nemzetközi pénzpiaci felfordulás mellett az euró erőteljes felértékelődése miatt is - az idén már nem emeli jelenleg 4 százalékos alapkamatát, sőt 2008 első negyedében jó eséllyel negyed százalékpontos csökkentésre szánja el magát.
Azt más nagy londoni házak is egyöntetűen jósolják, hogy az EKB pénzügypolitikai szigorító ciklusában hosszabb szünet várható, az EIU az első azonban, amely belátható időn belüli euróövezeti kamatcsökkentést valószínűsít. Igaz, a ház szerint ezután ismét felülkerekedik a valutauniós jegybankban az inflációs nyomással kapcsolatos aggodalom, miután az euróövezeti munkanélküliség olyan alacsony szintre süllyedt, hogy az már "túlzott béremelkedésekhez" vezethet. Ezért az EKB 2008 későbbi időszakában vissza fogja emelni alapkamatát 4,00 százalékra - áll a prognózisban.
Az EIU szerint az euróövezeti gazdasági növekedés a tavalyi 2,8 százalékról az idén 2,4 százalékra, 2008-ban 2 százalékra lassul.
Az elemzés szerint ugyanakkor a felzárkózó térség figyelemreméltó ellenálló-képességet mutat a felfordulással szemben; ezt jelzi, hogy milyen korlátozott mértékben nőtt a JP Morgan felzárkózó piaci kötvényindexében (EBMI Plus) foglalt térségi adósságok átlagos kockázati felára az irányadó amerikai kincstárjegyhez képest.
Amerika belehalna a dollár bukásába
Harmadával kisebb az amerikai hiány
Lehangolt amerikaiak
Rivaldafényben az euró és a dollár (hanganyag)
"Mindenhol otthagyja lábnyomát a válság"
Bajban a világgazdaság - megmenthető Amerika?
"A válság nyugaton súlyos lesz, eltart egy ideig"
MTI