A dpa tudósítója azzal kapcsolatban kérdezte meg az Európai Unió gazdasági és pénzügyminiszteri tanácsának (ECOFIN) szombaton kezdődő informális ülésére érkező pénzügyminisztereket, hogy számos szakszervezet Európa-szerte demonstrációkra szólított fel.
Az elszabadult költségvetési hiánnyal terhelt országokban a múltban is újra meg újra sor került tömeges tiltakozó megmozdulásokra, például Görögországban, Portugáliában, de még az unió központjában, Brüsszelben is. Szombaton Budapesten is szakszervezeti tüntetést tartanak.
Wolfgang Schäuble német szövetségi pénzügyminiszter újságírói kérdésre megértésének adott hangot a lakossági tiltakozásokat illetően, de védelmébe vette a megszorításokat. "Amit teszünk, az a fenntartható gazdasági növekedés alapjainak a megvetése" - mondta a CDU-politikus a tanácsozások kezdete előtt. "Ennek előfeltétele a közös deviza stabilitásának biztosítása. Magas költségvetési hiánnyal gazdálkodni felelőtlenség lenne az elkövetkező generációkkal szemben" - tette hozzá.
Elena Saldago spanyol pénzügyminiszter is védelmébe vette a tervezett megszorító intézkedéseket. "Szükség van rájuk" - mondta, hozzátéve ugyanakkor, hogy megérti a lakossági ellenérzéseket.
Luc Frieden luxembourgi pénzügyminiszter azt mondta: "az embereknek meg kell érteniük, hogy most takarékoskodni kell annak érdekében, hogy később szociális beruházásokra lehessen költeni. Takarékoskodni sosem könnyű dolog. Néhány országban a jó években valószínűleg nem tettek eleget félre."
MTI