Az Environmental Working Group (EWG) egy washingtoni székhelyű kutatócsoport. Tagjainak eltökélt szándéka, hogy leleplezze az üzleti világ stiklijeit. Most a naptejgyártók körmére néztek rá, és 1000 különböző fényvédő krém vizsgálata után azt találták, hogy 5-ből 4 termék megbukott a minőségellenőrzési teszten: ezek ugyanis nem nyújtanak megfelelő védelmet a napozás során, vagy valamilyen káros vegyianyagot tartalmaznak. Ráadásul az EWG szerint épp a piac 3 legnagyobb szereplője a legnagyobb bűnös: a Coppertone, a Banana Boat és a Neutrogena.
A három piacvezetőt természetesen alaposan felbosszantotta az EWG a vádakkal, számos bőrgyógyász pedig a tanulmányban fellelt túlzások és sarkítások miatt tiltakozik – mindazonáltal a jelentés számos fontos egészségügyi kérdésre is rávilágít.
A napozókrémek ugyanis nem nyújtanak tökéletes védelmet a naptól, és csak minimális mértékben alkalmasak a bőrrák legveszélyesebb fajtája elleni védekezésre. Ha például egy kalap és a bőrünket eltakaró ruha helyett kizárólag naptejjel védekezünk, a bőrrák kialakulásának veszélyét kockáztatjuk.
A napfény ultraibolya-sugárzást tartalmaz, többnyire két formában: UVA és UVB sugarakként. A leégés mellett az UVB a bőrrák leggyakoribb formáiért is felelős. Az UVA mélyebben hatol át a bőrön, és ráncosodást okoz. A legújabb kutatások szerint azonban az UVA amellett hogy fokozza az UVB sugarak rákkeltő hatását, akár önmagában is okozhat kóros sejtburjánzást.
A legtöbb fényvédő krém azonban csak az UVB sugarakat blokkolja. Ennek megfelelően a fényvédő faktor meghatározása is kizárólag az UVB elleni védelem alapján történik. A faktorszám azt jelzi, milyen mértékben véd a leégéstől egy naptej. Ha például alapesetben 30 perc alatt kezdünk megégni a napon, a 15-ös faktorú napozókrémmel 15-ször tovább maradhatunk a napon anélkül, hogy lesülnénk – elméletben.
A teljeskörű UV-védelem márpedig elérhető, és évezredek óta használják is. Úgy hívják: öltözködés. Sajnos a nyári időszakban, üdüléskor, a strandon vagy a tengerparton eléggé ritkán alkalmazzuk.
A legtöbb naptej olyan kémiai anyagokat tartalmaz, amelyek a napsugárzás hatására bomlásnak indulnak. Így óvják meg a bőrt az UVB sugaraktól – mint ahogy a várfal megvédi a várat az ágyúgolyóktól mindaddig, amíg össze nem omlik. Az egész napos védelem fogalma – amit néhány termék állít magáról – egyszerűen nevetséges, nem létezik - állítja az EWG. Szerintük még a hosszú időn, több órán át védő krém létezése is erősen megkérdőjelezhető. A legtöbb napozókrém ugyanis már 15 perc alatt elkezd elhasználódni – és akkor még nem vettük figyelembe az izzadást és a ledörzsölődést, melyek tovább gyorsíthatják a folyamatot.
Az EWG támadja azokat a naptejeket is, melyek vegyianyag-tartalma károsítja a bőrszövetet. Ebben az UVA blokkolására használt oxibenzon az egyik fő bűnös. Ez a vegyület a DNS megsérülését idézheti elő napfény jelenlétében. Az EWG szerint az ilyen szerek miatt a napozókrémek még rosszabb betegségeket okozhatnak, mint amilyenektől megvédenek.
Jön a hőség: óvatosan az alkohollal!
Rákot okoz a hajfesték?
Perzselő napsütés: legyen óvatos!
Aki napozik, tovább élhet - a bőrrák ellenére is
LifeScience