1p
Jelenleg a klasszikus egészségbiztosítók piaca igen szűk Magyarországon. Vajon felértékelődik a biztosítók szerepe és előtérbe kerül ezen a téren is az öngondoskodás?
Jelenleg a klasszikus egészségbiztosítók piaca igen szűk Magyarországon. Vajon felértékelődik a biztosítók szerepe és előtérbe kerül ezen a téren is az öngondoskodás?

Sok dolog az utóbbi időben nem történt az egészségbiztosítási piacon - mondta Paál Zoltán, a Generali-Providencia Zrt. ügyvezető igazgatója szerdán az IIR Magyarország által szervezett Biztosítás 2011 konferencián, Budapesten.

Hozzátette: 2008 óta békés stagnálás van a díjbevételek tekintetében. Az évi 8 millárdos forgalom az egyéni összegbiztosításokból, a csoportos biztosítások TB rokkantsági szolgáltatásaiból, az utasbiztosításokból (ez viszi az egész piacot) és a költségfedező egészségbiztosításokból tevődik össze. Ez utóbbi, a klasszikusnak tekinthető egészségbiztosítás a legkisebb az említett területek közül.

Ez lehet a jövő?

A kórházak technikai állapota, felszereltsége általában nem tökéletes, az orvosok és az egészségügyi dolgozók motiváltasága jellemzően alacsony, egyre gyakoribb a munkaerő-elvándorlás. Nőnek a (finanszírozási problémák miatt keletkező) várólisták, az egészségügy finanszírozhatósága pedig kérdéses – állapította meg Paál Zoltán.

Az elöregedő társadalom várhatóan egyre több egészségügyi ellátást igényel majd. A társadalom korfája ugyanis (a nyugdíj mellett) ebből a szempontból lényeges – hívta fel a figyelmet.
 
Paál Zoltán szerint a fokozódó elégedetlenség, a színvonalas(abb) ellátásra való egyre nagyobb igény, az állami ellátáson kívüli lehetőségek keresése (a hálapénz már nem „elég”, hisz lassan elfogynak a pluszszolgáltatások mögötte) miatt áttevődhet a hangsúly az egészségügyi öngondoskodára, amellyel adott esetben tervezhető költség mellett kiszámítható szolgáltatást kap cserébe a biztosított.

Már ma is léteznek magánintézmények, és az állami ellátást kiegésztő fizetős ellátások szintén egyre elterjedtebbek. A biztosítási piac számára ez utóbbi terület az, amelyben lehet komolyabb keresnivalója. Egyre másra szerveződnek ún. szolgáltatásszervező cégek, amelyek rátelepednek az állami finanszírozású területekre, sokszor lényegi pluszszolgáltatást nem is nyújtva. Ilyen, amikor a sorbanállás helyett némi pénzért cserébe a „hátsó ajtón keresztül” jutunk be az orvoshoz – hozott fel egy személyes példát az ügyvezető.

Milyen erők hajtják az ágazatot?

A legtöbb beteg az OEP (Országos Egészségbiztosítási Pénztár) szolgáltatásaira alapoz, így nem indukál biztosítási igényt – vélte Paál Zoltán. Az egészségügyi intézmények is az állami pénzek maximalizálására törekszenek, így ezeket a reflexeket kellene átalakítani a jövőben, amihez pedig erős minőségellenőrzés szükséges a biztosítóknál. Ráadásul a szolgáltatói piac területileg meglehetősen szegmentált, az országos lefedettséghez több hálózattal kell leszerződni vagy pedig több tucat szerződést kell kötni az intézményekkel – árulta el a biztosítók nehézségeit.

Hazánkban ma elvileg minden egészségügyi szolgátatás ingyen hozzáférhető – hívta fel a figyelmet. Eddig pedig még nem volt olyan „bátor” politikus, aki ki merte volna jelenteni, hogy az OEP valamit nem fizet. Emellett a rendszer több meghatározó haszonélvezőjének a jelenlegi helyzet ideális, tehát nem érdekük, hogy egy tisztább (például hálapénz-mentes) rendszer épüljön ki. Ezt tetézi, hogy maga az adórendszer sem kedvező az egészségbiztosítások számára – tette hozzá.

A szektor lehetőségei közé tartozik, hogy a szolgáltatói kapcsolatokat bővítik, meghódítják a réspiacokat, kiépítik a minőségbiztosítási rendszereket és hatékonyan lobbiznak – összegezte a kilátásokat az ügyvezető.

Privátbankár - Szilágyi Balázs

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG