"Elismerjük ezeket a hibákat, bocsánatot kérünk értük és tanultunk belőlük" - mondta Jim Lentz. Közölte, hogy a Toyota a jövőben másként fog hozzáállni a panaszok kivizsgálásához, gyorsabb, jobb és hatékonyabb kommunikációra törekszik a hatóságokkal és a vevőkkel. Jelezte, megnövelik amerikai technikai irodáik számát, hogy határozottabban tudjanak reagálni az esetleges biztonsági panaszokra.
Az amerikai törvényhozásban meghallgatások sorozatát tartják a héten a Toyota modellek biztonsági gondjai, a tömeges visszahívások miatt. A japán vállalat világszerte 8,5 millió, az Egyesült Államokban több mint 6 millió kocsit rendelt vissza egyebek között a beragadásra hajlamos és a laza szőnyeg alá szoruló gázpedálok, valamint több hibrid modellnél tapasztalt fékproblémák kijavítására.
A képviselőház energiaügyi és kereskedelmi bizottságában megrótták a Toyotát, amiért "félrevezető" kommunikációt folytatott a biztonsági visszahívásokkal kapcsolatban. Bart Stupak albizottsági elnök azt mondta: a Toyota azt állította, csak tavaly október végén szerzett tudomást a beragadó gázpedálokról, holott valójában számos erre vonatkozó panaszt kapott hónapokkal, sőt évekkel korábban.
A dél-koreai Hyundai autógyár márciusban több tízezer Sonata szedán visszahívását tervezi Dél-Koreában és az Egyesült Államokban az ajtózár meghibásodása miatt. A társaság közlése szerint a visszahívás a tavaly szeptember 17. és december 6. között gyártott autókra vonatkozik. Dél-Koreában 46 ezer, az Egyesült Államokban 1.300 Sonátát hívnak vissza javításra. |
A meghallgatásokon beszámoló Ray LaHood amerikai közlekedési miniszter viszont közölte: a Toyota nem zárhatja ki ezt a lehetőséget. Egyes képviselők szerint a Toyoták ETC-rendszerében esetleg károsodást okozhat az elektromagnetikus interferencia (EMI).
Akio Toyoda, a Toyota vállalat elnöke szerdán személyesen vesz részt egy meghallgatáson a Capitoliumon, ahol nyilván faggatni fogják az autók elektronikus rendszerével kapcsolatban.
A CBS News hírtelevízió azt állította, birtokába jutott a Toyota egy olyan belső dokumentuma, amely tönkreteheti a cég hírnevét. Az okmány szerint a Toyota mérnökei már 2005-ben újraterveztek egy szoftvert olyan panaszok nyomán, hogy az autók vezetése váratlanul bizonytalanná válik, sodródni kezd. Az autógyár ezzel szemben az utóbbi hat évben - nyolc szövetségi vizsgálat során - azt bizonygatta, hogy az elektronika nem felelős a kocsik sodródásáért, hol a vezetőket, hol a szőnyegeket, legutóbb pedig a beragadó gázpedálokat hibáztatták. Az Egyesült Államokban 2000 óta állítólag 34 olyan halálos kimenetelű baleset történt, amely Toyoták hirtelen, a vezető akaratától független gyorsulásával kapcsolatos.
Ezenkívül az amerikai sajtó kezébe jutott egy olyan belső Toyota-feljegyzés is, amely azt rögzíti, hogy a cég 2007-ben 100 millió dollárt takarított meg, amikor meggyőzte az amerikai hatóságokat egy biztonsági vizsgálat leszűkítéséről. A cég ennek nyomán korlátozhatta a visszahívásokat.
A Toyota-részvények ára kedd délután 1,8 százalékkal 71,65 dollárra csökkent a New York-i értéktőzsdén; ez a részvényárfolyam több mint 21 százalékkal alacsonyabb az előző hónapban elért éves maximumnál.
Épp hogy szárnyalni kezdett volna a Toyota
Rájár a rúd a Toyotára: a szervó is hibás
Egyre több a halálos Toyota-baleset
MTI