Egy újabb veszteséges negyedév a Citigroupnál
A bevétele 23 százalékkal 16,68 milliárd dollárra csökkent a tavalyi harmadik negyedévi 21,64 milliárdhoz képest.
A nagyobb részlegek közül veszteséges volt a hitelkártya-, a lakosságibank- és az intézményi ügyfelek részlege, nyereséget hozott a vagyonkezelés, de kevesebbet az egy évvel korábbinál, meredeken javult viszont a vállalatfinanszírozás, amely profitra váltott az egy évvel korábbi veszteség helyett.
Egyvégtében ez volt a negyedik veszteséges negyedév a cégnél. Első ízben a tavalyi utolsó negyedben lett veszteséges a csoport azóta, hogy 1998-ban megalakult a Citicorpt és a Travelers Group egyesüléséből.
A tavalyi utolsó negyedben a Citigroupnak 9,83 milliárd dolláros adó utáni vesztesége volt, a nem elsőrendű jelzálogpapírok és kapcsolódó értékpapírok 18,1 milliárd dolláros negyedévi értékleírása miatt. Azóta mind a negyedéves veszteségek, mind a leírások csökkentek: most a harmadik negyedben a kintlevőségekből 4,42 milliárd dollárt kellett leírni.
Tavaly egész évben még maradt a Citigroupnak 3,617 milliárd dollár adózott eredménye, jóllehet ez 83 százalékkal kevesebb volt a 2006-os 21,538 milliárdnál.
A Citigroup már ez év elején 30 milliárd dollárt szedett össze a nemzetközi tőkepiacon külföldi - közel- és távol-keleti - állami alapoktól és magánforrásoktól befektetés formájában, azaz részesedésért cserébe, ezzel fölerősítették a csoport tőkéjét. Körülbelül ennyi volt az értékleírás is a Citigroupnál a jelzálogpapírok és származékaik elértéktelenedése és a rossz adósságok miatt a tavalyi második félévben. Mind a kapott pénzek, mind a mutatók javulása meghaladta a vállalati célt. Az átlagos tőkemegfelelési mutató 8,8 százalékos volt a tavalyi év végén, a 7,5 százalékos cél helyett és a 2006 végi 8,59 százalék után. A további leírások nyomán a tőkemegfelelési mutató 8,2 százalékos volt most a harmadik negyedév végén. A nemzetközi ajánlások 8 százalékot már igen megfelelőnek tartanak.
Várhatón a Citigroup is részesül az amerikai kormány kedden meghirdetett bankrészvény-vásárlási programjából, 25 milliárd dollár erejéig.
Az amerikai kormány beszáll a bankokba
Sorra dőlnek össze a bankóriások
Beindul a verseny a bankok között
MTI