Egyre nagyobb bajban Portugália
"Az országot felelőtlen módon igen nehéz helyzetbe hozták a nemzetközi tőkepiacokon" - mondta Fernando Teixeira dos Santos, utalva arra, hogy a parlamentben az ellenzék nem fogadta el a kormány legújabb takarékossági csomagját. Az Európai Bizottság szóvivője szerint Brüsszel egyelőre nem kapott hivatalos felkérést a portugál kormánytól.
"Ebben a nehéz helyzetben, amely elkerülhető lett volna, úgy gondolom, hogy az európai téren elérhető finanszírozási kerethez kell fordulnunk" - tette hozzá Fernando Teixeira dos Santos.
Szavaiból egyelőre nem világos, hogy a portugál kormány rövid távú pénzügyi segélyt szeretne-e igénybe venni, amellyel a június ötödikei parlamenti választásokig finanszíroznák az államháztartást, vagy olyan nagyszabású segítséget, amilyet korábban Görögország és Írország is kapott az Európai Uniótól.
Portugália pénzügyi helyzete a múlt hónapban fordult különösen rosszra, miután lemondott a kormány. Ennek hatására az állampapírok hozamai magasba szöktek, a hitelminősítők sorozatban leértékelték az ibériai országot, a portugál bankok pedig arra figyelmeztettek, hogy esetleg nem lesznek többé képesek állampapírokat vásárolni.
José Sócrates portugál miniszterelnök szerda este várhatóan bejelentést tesz a pénzügyi segítséggel kapcsolatos lisszaboni tervekről.
Elemzők úgy vélik, az ibérai országnak valószínűleg egy 70 milliárd euró értékű segélycsomagra lesz szüksége. Írország 85 milliárdot, Görögország pedig 110 milliárdot kért annak idején. Amiatt, hogy Portugália a piaci nyomás hatására így döntött, felvetődik a kérdés, hogy nem jutnak-e hasonló sorsra az eurózóna többi gyengébb országai, mint például Spanyolország - írta a francia hírügynökség.
Egy uniós forrás szerint a Portugáliának adandó EU-hitel kamatlába attól függ majd, hogy az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköznek (EFSF) milyen időpontban kell kölcsönvennie a piacról. Az EU és az IMF a szokásos kétharmad-egyharmad arányban fogja nyújtani a hitelt - tette hozzá a forrás.
MTI