Együttműködnek a magyar pártok Romániában?
A legutóbbi helyhatósági választásokon az RMDSZ nagy fölénnyel nyert a magyar "versenypárttal" szemben, összesen 184 polgármesteri széket szerzett, ami csupán kettővel kevesebb a négy évvel ezelőtt rendezett helyhatósági választások eredményéhez képest. Az MPP viszont akkor még nem létezett, a mostani megmérettetésben tizenegy településvezetői tisztséghez jutott. Az RMDSZ-nek összesen 2284 helyi és megyei szintű önkormányzati képviselője lesz a következő négy évben, míg az MPP-nek 508. Ezen kívül az RMDSZ-nek négy megyében (Hargita, Kovászna, Maros és Szatmár) sikerült megnyernie a megyei tanácselnöki tisztséget is.
Az RMDSZ szerint ez alapot ad arra, hogy az őszi parlamenti választásokon akár egyedül is ringbe szálljon, vagyis úgy véli, nem szorul rá az MPP-re ahhoz, hogy biztosíthassa a romániai magyarság erős parlamenti képviseletét. Az MPP viszont az általa elért eredményeket jelentős sikernek könyveli el, és ragaszkodik ahhoz, hogy az RMDSZ tárgyaljon vele.
Markó Béla RMDSZ-elnök korábban már megállapította, hogy azokra a szavazókra is szükségük van, akik nem szavaztak a szervezetre a helyhatósági választáson. Az RMDSZ azonban - mint mondta - elsősorban nem politikai szervezetekkel, hanem a választókkal szeretne párbeszédet folytatni. Markó ugyanakkor kész a jövő hétvégén közös asztalhoz ülni Tőkés Lászlóval az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnökével, hogy az esetleges együttműködésről beszéljenek.
Az SZKT szombati ülésével kapcsolatban Kovács Péter területi szervezetekért felelős ügyvezető alelnök a bukaresti Új Magyar Szónak (ÚMSZ) azt mondta: az ülésen vélhetően ütköznek majd az álláspontok arról, hogy szükség van-e megegyezésre az MPP-vel, s ha igen, ez milyen formát öltsön. Nehézséget okoz ugyanis - tette hozzá -, hogy a választási törvény értelmében egy pártszövetségnek nyolc százalékot kell elérnie a parlamenti bejutáshoz. Két megoldást vázolt fel: az egyik az, hogy ha helyet biztosítanak az MPP-seknek, annak jelöltjei kilépnének pártjukból, és az RMDSZ egyéni jelöltjeiként indulnak, vagy pedig bejegyeznek egy új, úgynevezett választási pártot – részletezte a politikus a lapnak a lehetőségeket.
MTI