Magyarországra így már mindhárom nagy hitelminősítő közepes befektetői besorolást tart érvényben, igaz, háromfélét: a Standard & Poor´s magyar adósosztályzata a hétfői leminősítés után "BBB mínusz", a Fitch Ratings besorolása ennél eggyel jobb, "BBB", a Moody´s által most megadott közepes osztályzat - amely a másik két cég metodikája szerint "BBB plusz"-nak felelne meg - pedig még mindig a legjobb. Az utóbbi három évben a Moody´s volt az egyetlen a nagy hitelminősítők közül, amely - keddig - még az elsőrendű "A" sávban tartotta a magyar adósságot.
A legtürelmetlenebb a Fitch Ratings volt, amely 2005. december 6-án sorolta át Magyarországot a közepes "BBB" kategóriába az addigi "A mínusz"-ról. A Standard & Poor´s 2006. június 15-én - az első költségvetési stabilizáló program bejelentése után - jelentett be ugyanilyen visszaminősítést.
A Moody´s a keddi osztályzatrontáshoz fűzött elemzésében azt írta: a magyar gazdaság már a globális gazdasági válság kezdetekor gyengébb állapotban volt, mint a többi közép-európai társállamé. A cég szerint a jelentős külső finanszírozási igények miatt Magyarország különösen ki van szolgáltatva a jelenlegi környezetnek, és korlátozott a pénzügypolitikai és a költségvetési mozgástér.
Ha a forint jelentősen tovább gyengülne, a magánszektor már komoly mérlegproblémáknak lenne kitéve, mivel mind a lakosság, mind az üzleti szféra nagy mennyiségű hitelt vett fel svájci frankban és euróban, emellett a banki portfoliók minősége is romlana, áll a Moody´s elemzésében. A hitelminősítő szerint Magyarország külső segítségre szorul finanszírozási szükségleteinek fedezéséhez, a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az EU és a Világbank 20 milliárd eurós védőhálója ugyanakkor enyhítette a finanszírozhatósággal kapcsolatos aggodalmakat.

A Standard & Poor´s az előző napi magyar leminősítéshez fűzött elemzésben ugyanerről azt írta, hogy a pénzügyi védőprogram "jelentős, ugyanakkor véges" támogatást nyújt a kormányzati finanszírozásnak. Az S&P 6 százalékos idei és 1 százalékos jövő évi magyarországi gazdasági visszaesést jósolt; a Moody´s keddi elemzésében nincs növekedési előrejelzés.
A Moody´s közölte: akkor várható a magyar adósbesorolás újabb leminősítése, ha a gazdasági visszaesés miatt szerkezeti sérülések érnék Magyarország "gazdasági modelljét", és/vagy - a tartósan magas finanszírozási költségek miatt is - jelentősen tovább romlana a kormány pénzügyi ereje. A hitelminősítő egy fokozattal, "Aa1"-ről "Aa2"-re csökkentette a Magyarországon működő vállalati adósokra külön megállapított kötvénybesorolási plafont, de ennek kilátása stabil. Az "Aaa" - vagyis a lehető legjobb - szinten megállapított forintkötvény-plafon nem változott.
Magyarországénál jobb Csehország, Szlovákia, Lengyelország besorolása a kelet-európai EU-térségben, viszont jelenleg két EU-tagállam, Románia és Lettország besorolása is a befektetésre ajánlott kategória alatt, a spekulatív "BB" sávban van, "BB plusz" osztályzattal a Standard & Poor´s listáján. Romániát az S&P mellett a Fitch Ratings is ezen a spekulatív besorolási szinten tartja nyilván. Románia az egyetlen EU-tagország, amelyre több hitelminősítő is befektetési szint alatti osztályzatot tart érvényben.
MTI