1p
Kudarcosnak látszó jelentős politikai siker – így foglalható össze a Jobbik első fordulóban elért választási eredménye. Miközben ugyanis a 2006 óta meghétszereződött az akkor a MIÉP szövetségeseként induló párt szavazótábora, maguk a jobbikos politikusok sem mutatkoznak maradéktalanul elégedettnek
Kudarcosnak látszó jelentős politikai siker – így foglalható össze a Jobbik első fordulóban elért választási eredménye. Miközben ugyanis a 2006 óta meghétszereződött az akkor a MIÉP szövetségeseként induló párt szavazótábora, maguk a jobbikos politikusok sem mutatkoznak maradéktalanul elégedettnek. Mintha a Jobbik vezetői elhitték volna saját kampányüzenetüket, miszerint az „ország kétharmada jobbikos”. Ehhez képest a most szerzett több mint 850 ezer szavazat kevésnek tűnhet, valójában azonban kedvező induló pozíciót biztosít Jobbiknak, amely a kormányzó Fidesz legkeményebb politikai ellenfele lehet a következő években - tudtuk meg a Political Capital szerkesztőségünkhöz is eljuttatott elemzéséből.

A Jobbik erősödése az elmúlt években látható volt pártpolitikai szinten is. A párt 2006 őszétől kezdődően kulcsszerepet vállalt a magyarországi szélsőjobboldal újjászerveződésében, cigányellenes kampánya fél év alatt jelentős ismertséget hozott a számára, 2007 nyarától pedig az azóta jogerősen feloszlatott Magyar Gárda megalapítása adott újabb lendületet a pártnak - tudtuk meg a Political Capital szerkesztőségünkhöz is eljuttatott elemzéséből.

A szélsőjobboldalon belüli integrációs folyamatok 2008 második felében már egyértelműen a Jobbik törekvéseinek megfelelően alakultak. A párt 2009-re meghatározó politikai szereplővé vált: az európai parlamenti választáson 14,77 százalékot érő 427 773 szavazatot szerzett, amelyet kevesebb, mint egy év leforgása alatt hajszál híján megduplázott: a vasárnap begyűjtött 855 436 szavazat az összes érvényes voks szinte pontosan egyhatoda.

Az 1990-es évekre jellemző plurális pártrendszert a 2000-es évek elején felváltó kétpólusú rendszer – a baloldali pólus meggyengülésének és a szélsőjobboldal előretörésének következtében – mára felbomlott. Ebben a változásában a Jobbik politikájának meghatározó a szerepe. A szélsőjobboldal megerősödése Magyarországon tehát nem pusztán a társadalmi problémák tünete, és nem kizárólag a többi párt felelősségére leegyszerűsíthető kérdés. A Jobbik előretörésének egyik legfőbb oka a párt hatékony politikájában, és azon belül is elsősorban a 2006 vége óta folytatott cigányellenes kampányban, valamint erőteljes elitellenességében keresendő.

A pártnak mindezek mellett erősen generációs jellege van: a párt szavazótáborában és politikusi garnitúrájában erősen felülreprezentáltak a fiatalok. Ebből a szempontból lényeges, hogy az elmúlt években a jobboldalon belül nem mehetett végbe generációváltás, mivel a jobboldalt uraló Fideszben rendkívül centralizált a pártszervezet, amelynek a szűkebb vezetése a rendszerváltás óta változatlan. Ebből következően a Jobbik egy a Fideszen kívül elindított jobboldali generációváltási törekvésként is felfogható.

A Jobbik jelentette politikai kockázat

A Jobbik erős képviselete a magyar Országgyűlésben negatívan befolyásolja az ország általános megítélését, rontja a gazdasági és befektetői környezetet, valamint a kelet-közép-európai térségre kiterjedően növeli a politikai kockázatokat.

A Jobbik lehetne a Fidesz partnere
A Jobbik megerősödése a nagy hazai és nemzetközi médiafigyelem hatására jelentős mértékben rontja a Magyarországról külföldön kialakult képet, főként az ország stabilitásába, valamint demokratikus fejlettségébe vetett bizalmat illetően.

A külföldi érdekeltségű befektetők, a multinacionális cégek és a nagy áruházláncok a Jobbik politikájának célpontjai. Ennek a politikának a folytatása visszavetheti a Magyarországra irányuló befektetéseket, amely munkahelyek megszűnését vonhatja maga után.

A Jobbik – sokszor irredenta, soviniszta jelszavakat használó – politikája kockázatnövelő tényező a szomszédsági kapcsolatok szempontjából is. A környező államokban potenciális veszélyforrásként utalnak a szélsőjobboldal magyarországi megerősödésére. Egyes szomszédos országok ultranacionalista politikai szereplői saját magyarellenes politikájukat erősíthetik a Jobbik politikájára való hivatkozással, ennek első példája a közelgő szlovákiai választásokon következhet be. Mindez kihat az egész térség politikai stabilitására.

A Jobbik cigányellenes politikája kapcsán továbbra is az jelenti a legnagyobb politikai kockázatot, hogy a magyarországi cigány és nem cigány lakosság között amúgy is meglévő etnikai feszültség egyre erőszakosabb formát ölthet. Ahogy az az elmúlt években világossá vált, a Jobbik politikai érdeke az etnikai ellentétek kiélezése.
A Jobbik azon kelet-európai szélsőjobboldali pártok közé tartozik, amelyek az utóbbi időben látványosan oroszbarát politikát kezdtek folytatni. A párt nyugati orientáció helyett kelet felé való közeledésről beszél mind politikai, mind gazdasági téren.

A Jobbik stratégiai dilemmái

A Jobbik parlamenti pártként több irányba is elmozdulhat, de politikája mindenképpen főként a kormányzó Fidesz számára jelent majd a kihívást. A párt saját, igen heterogén szavazótáborát illetően hasonló dilemmával szembesülhet, mint korábban a Fidesz. A kérdés, hogy miként tarthatja meg a mérsékeltebb szavazóit, úgy, hogy közben a szélsőjobboldali, a parlamenti pártokat egyaránt elítélő törzsbázisa igényeinek is meg kell felelnie. Utóbbi választói csoporttal kapcsolatban kérdés az is, hogy a Jobbik establishment-ellenessége mennyire lehet hiteles előttük, miután maga a Jobbik is a parlamenti keretek közé került.

Szavazás a Privátbankáron:
Ön négypárti parlamentre számított?
Amennyiben a Jobbik nem képes egyben tartani a szavazótáborát és a Fidesz hatékonyan politizál a Jobbik ellen, úgy a párt könnyen azon a jobboldali radikális pártok sorsára juthat, amelyek esetében a gyors növekedést a kipukkanás követi.

A Jobbik ugyanakkor tovább is erősödhet, ha képes összetartani szavazótáborát és hatékonyan politizál a kormány ellen, amelyre a legpotensebb ellenzéki pártként minden esélye megvan. Ebben az esetben további szavazókat szakíthat le a Fideszről, mivel annak szavazói között a közvélemény-kutatások szerint nagy arányban találhatók a Jobbikkal is szimpatizáló választók.

Orbánnak le kell számolnia a "démonokkal"
Bajnai: a szélsőjobb alááshatj a fejlődést
Jobbik: nem lépünk vissza senki javára
A Jobbik miatt csorbul az ország hírneve?

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG