
A fehérorosz jegybank elnöke a dollár hatásának növekedésével indokolta a döntést a fehérorosz rubel árfolyamára, valamint a fehérorosz lakosság megtakarítási szokásainak változásával. A lakosság, mint mondta, ma már döntően dollárban és euróban tartja már megtakarításait.
A bank korábbi elnöke ugyanakkor egyértelműen politikai döntésnek minősítette a lépést. Moszkva és Minszk - amelyek egy évtizede még gazdasági és pénzügyi kapcsolataik szorosabbra fűzését tűzték ki célul - az utóbbi időben rendszeresen összekaptak, főként energiaügyekben. A fehérorosz gazdaság erősen ráutalt volt az olcsó orosz energiára, amellyel Moszkva - az orosz elnök becslései szerint - évente több milliárd rubellel segítette szomszédját. Az olcsó orosz olajnak és gáznak kulcsfontosságú szerepe volt abban, hogy a fehérorosz gazdaság az utóbbi években jelentős növekedést könyvelhetett el.
Minszk mostani döntéséhez erősen hozzájárulhatott a napokban lezárult gázvita, amelyben Fehéroroszországnak végül teljesen ki kellett egyenlíteni a Gazpromnak járó 460 millió dolláros tartozását. Ezzel egyben megszűntek az azzal kapcsolatos aggodalmak, hogy Oroszország és szomszédja közötti energiaviták esetleg gázellátási zavarokat idéznek elő Európában.
Fehéroroszország és a Gazprom hosszas vita után idén januárban egyezett meg abban, hogy Fehéroroszország 2007-ben a korábbi duplájáért, ezer köbméterenként 100 dollárért kapja az orosz gázt, miközben az európai vásárlóknak közel 260 dollárt kell fizetniük. Ezután az ár évről évre emelkedik Fehéroroszország számára: jövőre az európai színvonal 67 százalékára, 2009-ben 80 százalékára, 2010-ben 90 százalékára, és 2011-ben éri el az európai árszintet.
Mindent kifizettek a beloruszok
Haladékot kaptak a fehéroroszok
Elnöki utasításra fizetnek a fehéroroszok
Újabb orosz-fehérorosz gázcsata
MTI