
Ennyi tehát az élete ára, illetve annak ára, hogy mostani életét valami másra cserélje, nem is rossz pénz, félmillió dollárral Ausztráliában is lehet valamit kezdeni. Egy magyar úr ennél sokkal többre taksálta az életét, csak épp neki nem sikerült a tranzakció. Ő a halála árán akarta pénzre cserélni az életét, vagyis a megrendezett halála révén, a taksa pedig az ausztráliai brithez képest jóval magasabb, 252 millió forint volt, igaz, ehhez hat biztosítónál kellett életbiztosítást kötnie, de épp azzal nem számolt, hogy a biztosítók valamiféle úton-módon megtudják, hogy az illető nagy összegben kötött szerződést a többi cégnél is. Aztán szép lassan kiderült a turpisság, az illető most már csak attól a könyvtől remél plusz bevételt, amelyben életét és halálos bujkálása történetét írja meg, de gyaníthatóan ez az eredetileg remélt összegnél jóval kevesebb lesz, kesernyésen mondhatjuk a jövendő szerzővel, hogy ennyivel kevesebbet ér az ő élete legálisan, mint törvénytelenül.
Végül, mennyit ér egy jövendő élet? Nos egy friss beszámoló szerint kb. másfélmillió forintot, vagyis ennyit fizetnek dollárban persze Amerikában, nem teljesen legálisan, de a feketepiac helyett rendezett ügynökségi szisztémában egy petesejt-donornak, ha elég fiatal, elég jó a fizikai állapota, elég fehér és kékszemű, sőt, elég magas a végzettsége.
Az értéksorrend tehát a következő: a legtöbbet egy állítólag elpusztult élet érte volna, ha sikerül a csalás, aztán következik az elfuserált élet, amit egy másikkal próbál valaki lecserélni, és a legolcsóbb egy valóságos élet lehetősége, amelyből persze kibontakozhat akár életét áruba bocsátó kudarcos elvált, vagy netán saját életével hazárdírozó biztosítási csaló élete.
De ehhez már az élet is nagy tréfamester kellene, hogy legyen. Apropó tréfa, emlékeznek még a régi viccre? Csöngetnek, a férj kimegy, az ajtó előtt egy maszkos betörő pisztollyal: „Pénzt, vagy életet!” Mire a férj visszaszól a lakásba a feleségének: "Életem, téged keresnek.”
Márványi Péter jegyzete
Korábbi jegyzetek:
Bezzegéknek nagyon fáj a "Mercedesünk"
Kényszeres vásárlás: ez dönt minket nyomorba
Választható anyaság - opciós anyázás