Elfogták a pannonhalmi műkincsrablót
A Pannonhalmi Bencés Főapátságban idén április 12-én észlelték, hogy eltűnt az az 1090 körül kiállított és a levéltárban őrzött "David dux oklevél", amit Dávid herceg, Szent László király unokaöccse állított ki, a király engedélyével földeket és halászhelyeket adományozva a tihanyi monostornak - idézte fel a történteket Bucsek Gábor főhadnagy. Az oklevelet Szent László király pecsétjével hitelesítették, forgalmi értéke 50 millió forint. Eszmei értéke azonban felbecsülhetetlen, mert ebből a korból ezen kívül csak a tihanyi apátság alapítólevele maradt fenn.
A nyomozás alatt egy 36 éves pannonhalmi férfira terelődött a gyanú, aki az apátság fénymásolóit és számítástechnikai berendezéseit szervízelte. A férfi tíz éve dolgozott az apátságnak, bizalmi viszony alakult ki közte és az apátság alkalmazottai között, így szabadon mozoghatott az épületben. A rendőrség azt is modellezte, beleférhetett-e az oklevél a nagy fekete aktatáskába, amivel a férfi járt. A férfi beismerte tettét.
A rendőrség a Pannonhalmáról Pázmánd felé vezető úton, egy sziklahasadékban megtalálta a műkincseket. Az üregben élő állatok miatt a műkincsek feltehetően rövid idő alatt teljesen tönkrementek volna, ha nem találják meg őket időben. Összesen 50 tétel irat került elő, amelyek az 1300 és 1700 közötti korokból származtak. Az előzetes szakértői vélemény szerint az eltulajdonított műkincsek értéke több százmillió forint.
A férfi azt vallotta, a műkincseket csak a saját gyűjteményébe szánta, s "hobbiból" lopta el. Az első értékes könyvet még tavaly nyáron vitte el az apátságból, állítása szerint azért, hogy fénymásolja. Majd amikor nem keresték rajta, nem is vitte vissza azt az apátságba, sőt, amikor csak lehetősége volt rá, mindig magával hozott egy-egy újabb értéket.
Debrecen a legbűnösebb nagyváros - Pécsett a legveszélyesebb élni