Elképesztő különbségek az unión belül
Az úgynevezett "vásárlóerő norma" (PPS) szerint számolva az egy főre jutó hazai össztermék az EU átlag 38 százaléka és 276 százaléka között szóródik. A legszegényebb Bulgáriában az egy főre jutó GDP csak 38 százaléka az EU-átlagnak, a leggazdagabb Luxemburgban 276 százalék.
A PPS egy elméleti egység, amely kiszűri az árszínvonal-különbségeket, vagyis egy PPS minden országban ugyanannyi árut és szolgáltatást ér.
Az egy főre jutó PPS-sel számolt, egy főre jutó hazai össztermék tekintetében Luxemburg után Írország (146 százalék), Hollandia (131 százalék) és Ausztria (128 százalék) következik, a legszegényebb Bulgária előtt Románia (41 százalék) és Lengyelország (54 százalék) áll.
A 2004 óta csatlakozott 12 tagállam közül Ciprus áll a legjobban e tekintetben, az EU átlag 93 százalékával. A csoportban Ciprust Szlovénia (89 százalék), Csehország (82 százalék), Málta (77 százalék), Észtország (72 százalék), Szlovákia (69 százalék), Magyarország (63 százalék), Litvánia (60 százalék), Lettország (58 százalék), majd Lengyelország, Románia és Bulgária követi.
Az EU-n kívül vizsgált három EFTA-ország - Norvégia, Svájc és Izland - közül Norvégiában az EU-átlag 184 százaléka, Svájcban 137 százaléka a mutató.
A vizsgálatba bevont két nyugat-balkáni állam, Szerbia és Albánia sorrendben 35, illetve 22 százalékát mutatják az EU-átlagának a vásárlóerő paritáson számolt egy főre jutó GDP tekintetében.
Kelet-Európán a világ szeme
Bajnai: Másképp kell hozzáállnunk a munkához
Jobb élet várható Szlovákiában az euróval
Újra beköszöntenek az 50-es évek
MTI