1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Amerikában mind a demokrata, mind a republikánus elnökjelölt-aspiránsok mezőnye nyitott, a héten két új forduló, Michigan és Nevada következik
Mind a demokrata, mind a republikánus elnökjelölt-aspiránsok mezőnye nyitott, egyik nagy párt esetében sem lehet még egyértelmű éllovasról beszélni az amerikai előválasztások e heti két új fordulója, Michigan és Nevada előtt.

A demokrata Barack Obama illinois-i szenátor váratlanul magabiztos győzelmet szerzett az előválasztási szezon nyitányán, az iowai jelölőgyűléseken. Az első előválasztó állam, New Hampshire választói viszont a néhány nap alatt háttérbe szorult Hillary Clinton New York-i szenátornak segítettek "visszatérni". A mind inkább kétszereplősnek tűnő versengés harmadik, még nem esélytelen pályázója John Edwards volt észak-karolinai szenátor.
   
A republikánus oldalon Jon McCain arizonai szenátor New Hampshire-i győzelmével teljesen felborult a korábbi népszerűségi sorrend. A tavaly még leginkább támogatott Rudy Giuliani volt New York-i polgármester a friss felmérések szerint a negyedik helyre szorult vissza. A kormánypárt esetében még inkább kiegyenlítettebb a küzdelem, a szavazók támogatása több pályázó között oszlik meg. McCain és Giuliani mellett előretörhet Mike Huckabee volt arkansas-i kormányzó, de Mitt Romney volt massachusettsi kormányzó vagy éppen Fred Thompson volt színész, tennessee-i szenátor is.
   
Clinton és Obama gyakran késhegyre menő vitát folytat egymással: a televíziós rendezvényeken időnként szóváltásba keverednek és a távolból, saját gyűléseikről is üzennek egymásnak. A Rasmussen felmérése szerint Clinton 41-27 arányban vezet a fehér választók között, a feketék körében viszont Obamát támogatja 66, míg Clintont csak 16 százalék. A republikánusok közel háromnegyedének a CBS News/The New York Times szerint még nem kristályosodott ki a véleménye, melyik politikus jelöltségét támogassa.
   
Az amerikai előválasztási rendszer sokszínűségét és összetettségét mutatja, hogy Michiganben eltérő módon oszlanak meg a szavazatok a demokrata, illetve a republikánus előválasztáson. Előbbinél arányos rendszer működik: a pályázók a leadott szavazatok arányában kapnak (illetve kapnának, ha nem büntették volna meg az államot) küldötteket a nyári konvencióra. Utóbbinál pedig a győztes- mindent-visz alapon, a legtöbb szavazatot elnyerő aspiránsé az állam összes delegáltja.
Az északi, a kanadai határ közelében fekvő Michigan államban kedden rendeznek előválasztásokat.
Az esemény érdekessége, hogy demokrata oldalon tulajdonképpen nincs jelentősége a versenynek, mert az állam egyetlen delegáltat sem küldhet a nyári jelöltállító konvencióra. A Demokrata Párt országos vezetése ugyanis így büntette Michigant, amiért az engedélyezettnél korábbra helyezte az előválasztások időpontját. Obama és Edwards nem is vesz részt az eseményen, csak Clintonra lehet szavazni.
   
A republikánusok számára Michigan nagy verseny: az eddig két ezüst és egy kisebb, wyomingi aranyérmet begyűjtő Romney itt akar előnyre szert tenni, ahol apja egykor kormányzó volt. A helyi sajtó szerint nagy a támogatottsága Mike Huckabee baptista lelkésznek is az evangéliumi keresztények körében.
   
Az amerikai Nyugaton elsőként Nevada nyilvánít véleményt a két párt pályázóiról szombaton. Mindkét párt esetében zárt jelölőgyűléseket (caucus) tartanak: csak a regisztrált pártszavazók voksolhatnak az adott párt rendezvényén. A demokrata jelöltek között eddig Clinton fölényesen vezetett, de a sorrend megváltozhat, mert a befolyásos Szakács Szakszervezet Obama mellé állhat. A nagyvállalati és lobbiérdekeket lankadatlanul ostorozó John Edwards ebben az államban számít első győzelmére.
   
A republikánus pályázók jó része nem zarándokolt el a távoli Nevadába, inkább a nagyobb győzelmet ígérő Dél-Karolinában kampányolt, ahol ugyanaznap tartják meg a republikánus előválasztásokat. Nevadában decemberben Rudy Giuliani vezetett, a politikai reklámokra legtöbbet azonban Mitt Romney költött. Dél-Karolinában elemzők Mike Huckabee és John McCain között szoros versenyt jósolnak az első helyért. A déli szövetségi állam lakosságát az egyik legjobban érdeklő téma az illegális bevándorlók kérdése. Fred Thompson úgy nyilatkozott, hogy ha versenyben kíván maradni, győznie kell Dél-Karolinában, ahol nyitott előválasztásokat rendeznek.
   
Dél-Karolina után már csak Florida van hátra januárban, majd február 5-én következik a sajtó által mega- vagy cunami keddként emlegetett választási nap, amikor nem kevesebb mint 22 államban - köztük a népes New Yorkban és Kaliforniában - rendeznek előválasztásokat és jelölőgyűléseket.

Hillary belegázolt a feketék lelkébe
A hideg futkoshat Hillaryn: Kerry Obamát pártolja
Bush tereli a demokrata oldalra az embereket (hanganyag)
Csak Hillary tudna elbánni bin Ladennel?
Albright durván leszólta a Bush-érát
Obamát már úgy védik, mintha elnök lenne
Obama feljött: legyűri Hillaryt?

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG