A kórházszövetség becslése szerint egy évfolyamnyi szakorvos hiányzik a kórházakból, sok helyen részállású nyugdíjas orvosokkal tudják csak garantálni a munkát. S ha júliusban életbe lép a gyógyítás tárgyi és személyi minimumfeltételeiről szóló új jogszabály, úgy a mostaninál is több orvost kell alkalmazniuk, különben nem kapnak működési engedélyt a tisztiorvosi szolgálattól – állítja a szövetség elnöke.
Pedig éppen a szakemberhiány érdekében alkotta meg a kormány az új képzési rendeletet, hiszen, mint azt Székely Tamás tárcavezető mondta: feladata a tízmillió magyar ember egészségügyi ellátása - írja a lap.
Az új rendelet szerint az egyetemet elvégzett fiatalok azzal a hazai kórházzal kötnének munkavállalási szerződést, ahol dolgozni szeretnének. A kórháztól kapott bérük, a képzéssel együtt járó költségek mellett a hiányszakmát tanulók további támogatást is kapnának az államtól, ez havi 64 500 forint. Ám ha a szakvizsga megszerzése után a doktor olyan kórházban kíván elhelyezkedni, ahol a tanult szakma nem hiányszakma, ez utóbbi összeget vissza kellene fizetnie.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyébként korábban már megfogalmazta: nem tartható fenn az igazságtalan állapot, hogy a szegény országok közpénzen kiképzett szakorvosai a jobb munkakörülmények és a jelentősen magasabb fizetések miatt a gazdag országok kórházaiban helyezkedjenek el - írja a Világgazdaság.
Az ezredforduló körül azért nem okozott különösebb gondot nálunk az orvosok elvándorlása, mert a tőlünk nyugatra távozók helyét a határon túli, elsősorban Erdélyből jövő, magyarul tudó doktorok töltötték be. Ám Románia uniós csatlakozását követően megindult a visszavándorlás. Így mára a hazai orvoshiány sok kórházban és több szakterületen (altatóorvos, patológus, pszichiáter, gyermekgyógyász) veszélyezteti a betegellátást - olvasható a lap pénteki számában.
Későn szülnek a nők, ezért fogy a magyar
A szakszervezetek a rezidensek pártjára álltak
Fidesz: húzóágazat lesz az egészségügy!
Fogynak a pályakezdők, gyűlnek a nyugdíjasok
Világgazdaság