1p
A nyersanyagárak sűrű ingadozása, a nanotechnológia terén bekövetkező áttörések, és az olajkitermelésben alkalmazott új technológiák terjedése lesz jellemző az energetikai szektorban
A nyersanyagárak sűrű ingadozása, a nanotechnológia terén bekövetkező áttörések, és az olajkitermelésben alkalmazott új technológiák terjedése lesz jellemző az energetikai szektorban.

Gion Gábor, a Deloitte Zrt. Energia és energiahordozók szektor iparági csoportjának vezetője beszélt a vállalat "Energy & Resources Predictions 2012" című energetikai előrejelzéseiről. Az elmúlt tizenkét hónapban számos energetikával kapcsolatos kérdés, így az „arab tavasz” olajpiacokra kifejtett hatása, az emelkedő nyersanyagárak, vagy a nukleáris energia jövőjéről folyó heves viták sora is foglalkoztatta a nyilvánosságot. A társaság jelentése tíz olyan tényezőt emel ki, amelyek várhatóan a legnagyobb hatással lesznek a jövő év során az energetikai szektorra:

A ritkaföldfémek

A ritkaföldfémek ára magas marad, de sűrűn ingadozik majd. Az idei évben az ezüst teljesített a legjobban a ritkaföldfémek között, árfolyama jelenleg mintegy 30 százalékkal magasabb, mint az év elején. Az arany továbbra is a második a sorban, árfolyama 24,6 százalékkal haladja meg a januári szintet. A ritkaföldfémek csoportját alkotó 17 elem iránti világpiaci kereslet várhatóan még legalább 2015-ig meg fogja haladni a kínálatot. Mivel a kínálat továbbra is szűkös, és a fogyasztási cikkek (illetve tiszta technológiák) iránti fogyasztói és ipari kereslet a várakozások szerint jelentős marad, a ritkaföldfémek ára továbbra is magas, de sűrűn és gyorsan változó lehet még évekig.

21. századi kalózok

A kalózkodás a 21. században új értelmet nyert. Kardok, kalózhajók és kincses ládák helyett gépfegyverek, nagysebességű motorcsónakok és olajkonténerek váltak a főszereplőkké. Az Ádeni-öblön és az Szuezi-csatornán halad át a nemzetközi kereskedelmi hajóforgalom 20 százaléka, így a szaporodó kalóztámadásoknak komoly hatása van a gazdaságra, különösen Európában.

Az integrált nemzetközi olajvállalatok szétválása folytatódik

Az olajvállalatok esetében az elmúlt ötven évben a vertikálisan integrált szervezeti modell volt a jellemző, vagyis a vállalatok a folyamatok teljes spektrumát irányításuk alatt tartották, hiszen az értéklánc minden elemét birtokolták. Ez a modell jól szolgálta az ágazatot, azonban az utóbbi időben néhány cég kételkedni kezdett a modell hatékonyságában, és különálló egységekbe osztotta kitermelési (upstream) és feldolgozási-kereskedelmi (downstream) ágazatát. A jelentés azt is vizsgálja, mennyire racionális ez a döntés, és megállapítja, hogy a szétválások mellett és ellen is szólhatnak nyomós üzleti érvek, mert miközben egyes cégeknél a méret megőrzése lehet a siker kulcsa, más, a válságot jobban megszenvedő cégek hatékonyabban működhetnek tovább ezentúl önállóan.

Nanotechnológiai áttörések

A nanotechnológiai kutatások a következő időszakban szakadatlanul folytatódnak. Becslések szerint a nanotermékek globális piaca a következő 10-15 évben ezermilliárd dollár mértékűre növekedhet, egy ilyen méretű piac pedig komoly hatással van az energetikai iparágra. A tetőre szerelhető napelemes panelek például éveken belül elavulttá válhatnak, helyüket a jövőben egy a tetőre fújható, festékszerű anyag veheti át, amely elektromos energiává alakítja át a napsugarakat. A kutatók már azt is bizonyították, hogy ezek a nanokristályok képesek elérni a legdrágább napelemek hatékonyságát, azok költségének töredéke mellett.

A földgázpiac aranykora

Több okból is a földgáz lesz a legnépszerűbb energiaforrás a jövőben: az egyik, hogy a környezetvédelmi szabályok várhatóan egyre szigorodnak világszerte, ugyanakkor földgázból bőséges kínálat áll rendelkezésre versenyképes áron, miközben a megújuló energiaforrások (például szél- és napenergia) a folyamatos ellátás biztosítása érdekében kiegészítő forrásokra szorulnak, amely támogatást a földgáz nyújthatja majd. 

Vízek

A következő fordulópont a vizekre vetített ökológiai lábnyom lesz az energetikai cégek életében. Több, a közelmúltban készített nemzetközi felmérés megállapította, hogy miközben a lakosság klímaváltozással összefüggő félelmei csupán sokadikak a sorban, a legkomolyabb környezeti aggályokat a vízszennyezéssel kapcsolatos problémák vetik fel napjainkban.

Kié az Arktisz és a Dél-kínai-tenger?

Az olaj- és földgázvállalatok mindig is jelentős kockázattal működtek, azonban a Dél-kínai-tengeren történt események jól mutatják, milyen problémát jelentenek e cégek számára a geopolitikai kockázatok. A közelmúltban konfliktushoz vezetett Kína és Vietnám között, hogy a kínaiak néhány hét alatt két vietnámi felségjelű kutatóhajó vezetékeit is megrongálták, miután a hajók értelmezésük szerint elhagyták a Vietnámhoz tartozó 200 tengeri mérföldes kizárólagos gazdasági övezetet. Vietnám válaszul – vélhetően figyelmeztető céllal - tengeri hadgyakorlatot tartott a terület közelében. Ezek a kockázatok mára a mindennapok részévé váltak: a növekvő fogyasztás és a természeti erőforrások növekvő kereslete következtében a cégek új tartalékok után kutatnak, méghozzá gyakran olyan területeken, melyeken nem egyértelműek az egyes országok közötti határvonalak. Ilyen a Dél-kínai-tenger és az Arktisz is, ahol a geopolitikai viták szinte borítékolhatók, és bár ezeken a területeken kockázatos lehet bármilyen energiaipari beruházásba fogni, a potenciális előnyök hatalmasak.

Napenergia

Napenergiával hatékonyabbá tett kőolaj-kitermelés. Jóllehet a módszer még gyerekcipőben jár, a kőolajkihozatal-növelő eljárásokat a jövőben napenergia felhasználásával tehetik hatékonyabbá a vállalatok. Az ehhez szükséges üvegházak létrehozásának, illetve a kitermelésben a földgázt helyettesítő gőz előállításának a várhatóan alacsony költségei forradalmasíthatják a kitermelés hatékonyságát növelő technológiát. A módszer vélhetően ott lesz a legjobban használható, ahol rendszerint sok a napsütés, és a rétegekben nagy mennyiségű nehézolaj lelhető föl.

Az energiafelhasználás és a 2008-2009-es válság

Az energiapiac a 2008-2009-es válság, és az azt követő lassú növekedés következtében világszerte átalakult: a háztartások kiadásaik csökkentésére törekedtek, és ezáltal a felhasználók – bár egyértelműen gazdasági kényszerből – tudatosabb energiafogyasztókká váltak. A jövőre nézve azért fontos ez a tendencia, mert a fogyasztók többsége a felmérések szerint még javuló gazdasági környezet esetén sem tervezi, hogy visszatér a korábbi energia-felhasználási szokásaihoz.

Az olajtársaságok jövője

Nagy és közepes méretű, tengeri olajkitermeléssel is foglalkozó társaságok vezetőivel készített személyes interjúk alapján a társaság azt jósolja, hogy a tengeri kitermelés szerepe az elkövetkező évtizedben egyre összetettebbé és fontosabbá válik. Ennek egyebek mellett az az oka, hogy egyre nehezebben látszik biztosíthatónak a Föld rohamosan növekvő energiaigénye a szárazföldön, alacsony költségszint mellett kitermelhető olajból, illetve egyes országok (például Brazília) olajszükségleteik egyre nagyobb hányadát kívánják saját forrásból fedezni, ami miatt saját partjaikhoz közel tengeri olajfúrásba kezdtek, vagy kezdenek a közeljövőben.

 A jelentés kiemeli továbbá a Független Államok Közösségének jelentőségét mind a kínálati, mind pedig a keresleti oldalon: a földgáz és az ásványi nyersanyagok egyre növekvő jelentőségének köszönhetően ez a régió várhatóan a globális energetikai és nyersanyagipar élmezőnyében marad, és akár védelmet is élvezhet egy esetleges újabb globális válsághullám esetén.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG