Viviane Reding, a szektorért felelős biztos Brüsszelben arra kérte az ágazat szereplőit, hogy két éven belül vázolják fel a cél eléréshez vezető gyakorlati lépéseket. A luxemburgi biztos emlékeztetett arra, hogy az ágazathoz tartozó készülékek és szolgáltatások az EU-ban elfogyasztott villamos energia 8 százalékát használják el, és 2 százalékkal járulnak hozzá a szén-dioxid-kibocsátáshoz.
Hozzátette azt is, hogy a korszerű kommunikációs technológiát "kellő körültekintéssel alkalmazva" viszont más energiaéhes ágazatok is csökkenthetik energiaigényüket: számításai szerint az épületüzemeltetés, a közlekedés és a logisztika 2020-ig szén-dioxid-kibocsátásának 15 százalékát is megtakaríthatja.
Az uniós tagállamokat az Európai Bizottság arra kérte, hogy a korszerű informatikai megoldások alkalmazásával fokozzák energiahatékonyságukat. Brüsszel szerint például ha a fogyasztók a tagországok döntése alapján úgynevezett intelligens (azaz számítógépes vezérlésű) fogyasztásmérő rendszert alkalmaznának, azzal akár 10 százalékkal is mérsékelhetnék energiafogyasztásukat.
Európa minden évben 22 millió tonna szén-dioxid-kibocsátást elkerülhetne azzal is, ha a kontinensen zajló üzleti célú utazások csupán egyötöde helyett videokonferenciákat szerveznének. Az interneten hozzáférhető közszolgáltatások és nyilvános alkalmazások igénybevételének általánosabbá válását megkönnyítő szélessávú hálózatok kiépítése pedig 2020-ig világviszonylatban 1–2 százalékos energia-megtakarítást eredményezhetne - fejtette ki Reding.
Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj!
Újra felfedeztük magunknak az olajat
Jót tett a verseny az árampiacnak
A válság miatt később lesz világvége
MTI