Érdemes odafigyelni egyéni döntéseinkre, hétköznapi szokásainkra, mert néhány apró változtatással csökkenthetjük a szükségtelen energiafelhasználást, mérsékelhetjük a közüzemi számláinkat és hozzájárulhatunk az éghajlatváltozás lassításához is - olvasható a zöldtárca MTI-hez eljuttatott közleményében.
A takarékossági ötletek között olvashatják az érdeklődők egyebek mellett azt, hogy csak azokban a helyiségekben világítsunk, ahol éppen tartózkodunk, ne vásároljunk felesleges dolgokat, főzéshez pedig használjuk acélból, öntöttvasból vagy zománcozott vasból készült edényeket.
Az ajtók, ablakok utólagos résszigetelésével akár évi 15-20 százalék körüli energiát is megtakaríthatunk, de a télen, sötétedés után leeresztett redőny vagy a behúzott sötétítő is sokat számít.
Lehetőleg friss élelmiszereket vásároljunk, a fagyasztott termékek előállítása és tárolása ugyanis tízszer annyi energiát emészt fel. Válasszunk helyben készült termékeket és a szezonra jellemző zöldségeket, gyümölcsöket a sok ezer kilométert utaztatott, mesterségesen érlelt és tartósított áruk helyett.
Főzésnél figyeljünk oda, hogy az edény mérete illeszkedjen a gázrózsa vagy főzőlap méretéhez. Ne felejtsük el az edény méretéhez illeszkedő fedőt, mert fedő nélkül a főzés jóval több időt és energiát igényel, mint fedővel. A hűtő, a mosógép, a sütő, a mosogatógép vagy a légkondicionáló fogyasztása éves áramszámlánk legalább kétharmadáért felelős. A megfelelő döntésben segít az energiacímke, ami információt ad a háztartási gép fogyasztásáról.
Hagyományos izzók használatakor - ha 5 percnél hosszabb ideig nem tartózkodunk - a helyiségben érdemes lekapcsolni a világítást. A gyakori fel-lekattintás egy hagyományos izzó esetében több energiát fogyaszt, mintha 5 percig folyamatosan égett volna. Olvasáshoz vagy munkához sokkal hatékonyabb, ha csak a helyi világítást használjuk.
Energiaellátás: rosszul áll a szénánk
Környezetvédelem: ne padlógázzal induljunk!
Erősen megpofozták a földgáz árfolyamát
Kikészíti a városi zaj az európaiakat
MTI