Farkas István, a Magyar Közgazdasági Társaság Pénzügyi Szakosztály elnökének rövid bevezetője után „Az MNB szempontjai a napon belüli elszámolással kapcsolatban” címmel tartott elsőként előadást Bartha Lajos, az MNB pénzforgalmi és értékpapír-elszámolási igazgatója.
A GIRO és az MNB közös ötleteként kerül bevezetésre 2012 nyarán napon belüli elszámolás. Mint Bartha Lajos kiemelte, az elmúlt 15 évben rendkívül gyors fejlődés ment végbe az információban és a kommunikációban, és a pénzforgalom nem mindig tartott ezzel lépést. A GIRO, amely ´94-ben Európa élvonalába tartozott, mára teljesen lemaradt. "Egyre nagyobb versenynek néz elébe a szektor, jelenleg a nagyvállalatok több banknál kénytelenek számlát nyitni, hogy megfelelően tudják menedzselni fizetéseiket" - hangzott el. Ezen is változtatni fog az új rendszer és előnyös lesz a gazdaság szempontjából is - jegyezte meg Bartha.
Az MNB szerepe az új rendszerben a fejlesztés elősegítése és a bankközi klíringrendszer megbízható működésének felügyelete lesz.
Az ügyfelek jól járnak a változással
"Az új rendszerről való közös gondolkodás 2005-ben kezdődött a napon belüli elszámolás középtávú szükségességéről és tavaly júniusában született meg a döntés, hogy nekifogunk. Sokat vitatkoztunk, hogy a napközbeni elszámolás a régi vagy az európai szabványok szerint készüljön, végül arra jutottunk, hogy együtt" - mondta az igazgató. Az új rendszerrel a bankok elvesztik a kamatnyereséget (float), mintegy 5-6 milliárd forintot, amit az ügyfelek megnyernek, miközben a projekt költsége legalább 5-10 milliárd lesz.
Az MNB a szabályozásban arra törekszik, hogy ha már az EU-ban az a cél, hogy a határokon átnyúló utalás legyen olyan gyors, mint a belföldi, akkor nálunk a bankok közötti utalás legyen olyan gyors, mint a bankon belüli. A gyakorlatban a beadástól a kedvezményezett szolgáltatójáig 4 óra alatt kell odaérnie a pénznek.
A várakozások között a következőket említette Bartha Lajos: az átutalások nagy része 1-2 órán belül realizálódik, az elszámolási ciklusok sűrítésével növekszik a szolgáltatás szintje, a bankok közötti verseny növekszik, ezért a fogyasztói árak nem emelkednek, az európai szabvány pedig jobb lehetőséget teremt az ügyféltől-ügyfélig történő automatizálásra és csökkentik a bankváltás költségeit.
Legeza Péter, a GIRO Zrt. elnök-vezérigazgatója "A napon belüli elszámolás gyakorlati megvalósításának kérdései” című előadásában elmondta: el szokott sikkadni, hogy egy bankrendszer új szolgáltatásának bevezetése nagyon sok pénzbe kerül. A GIRO szerepe kapcsán kiemelte, ők infrastrukturális szolgáltatók, egy IT cég, akik koordinálják az 57 klíringtagot.
Időszerű volt a fejlesztés
"A technika fejlődik, elmegy mellettünk a világ, ha nem tesszük meg ezt a fejlesztést. A jelenlegi elszámolási rendszer sajátos magyar szabvány, az újat érdemes nem magyar szabvány, hanem a SEPA szerint felépíteni, hiszen legkésőbb az euró bevezetése idején úgyis át kellene venni ezt a modellt" - mondta Legeza és hozzátette, véleménye szerint a bevezetés után az elektronikus utalásokra vonatkozik majd az új rendszer, de néhány év alatt ki fog ürülni a jelenlegi és mindenfajta átutalás az újba kerül át.
Sebők Sándor, az országos projekt vezetője "Az országos projekt állása és a klíringtagi felkészülés aktuális feladatai” címet viselő előadásban arról beszélt, hogy az új elszámolás forgalmi rendszer a klíringtagok működését több szempontból is megváltoztatja. "Azonosítani kell, hogy melyek azok a csatornák, banki rendszerek, ügyfélszegmensek, amelyek érintettek lehetnek és az üzleti folyamatokat, a szabályozásokat és az ügyfelekkel való kommunikációt is újra kell gondolni és át kell alakítani" - fogalmazott.
A klíringtagi projekt mérföldköveivel kapcsolatban azt mondta Sebők, a tavalyi év vége volt a határideje a felelősök kijelölésének, az erőforrás tervezésnek, a humán erőforrás felállításának. Február végéig pedig be kell fejezni az üzleti tervezést a klíringtagoknak, hogy március elejétől a fejlesztések megindulhassanak.
Szigorú menetrend szerint haladnak
A banki fejlesztésre 10 hónap áll rendelkezésre és december 31. után már csak javítások engedélyezettek, fejlesztés nem. A tesztelés már szeptemberben indul, ideálisan tehát a fejlesztési munkák augusztus végére befejeződnek a bankoknál. Kis adatszámú próbateszt október végétől lehetséges, decembertől már jön a valós adatszámú próbateszt. 2012-től integrált csoportos teszt, májustól párhuzamos próbaüzem, júliustól éles indulás a menetrend.
A projektvezető felhívta a figyelmet arra, hoigy a klíringtagoknak az árazást, szabályozást és a kondíciók meghirdetését már áprilisban - 60 nappal az indulás előtt - meg kell tenniük. Sebők szerint a projekt a várakozásoknak megfelelően áll jelen pillanatban, ami azt jelenti, hogy a projkethez mindenki csatlakozott, a jogszabály megszületett, a bankokban a projekt elindult. ,,Az országos projektet egyelőre egy operatív munkacsoport segíti, a Bankszakmai Munkacsoport, aminek tagjai a klíringtagok, az MNB és a GIRO szakértői" - tette még hozzá Sebők Sándor.
A "T-napos utalás gazdasági hatásai" című előadásban Kovács Levente a KDB Bank Magyarország Zrt. üzleti területekért felelős vezérigazgatóhelyettese és alelnöke rövid gazdaságtörténeti összeállítást közölt az elszámolóházak és az elszámolás elmúlt 120 éves, három szakaszra osztható időszakáról, majd az átállás lehetséges előnyeit sorolta.
Még a körbetartozások is csökkenhetnek?
,,A gyorsaságnak, a float eltűnésének, a SEPA elszámolóházak közötti verseny kialakulásának a haszonélvezői az ügyfelek lesznek. Ezen kívül, az alvállalkozói láncok kifizetése felgyorsulhat, így a projektek elszámolása könnyebben mehet végbe és csökkenhetnek a körbetartozások" - hangzott el. Kovács Levente megjegyezte, csak akkor lehet majd sikerként értékelni az új rendszert, ha a gazdasági szereplők tényleg élnek a lehetőségekkel.
Az új rendszerben rejlő informatikai innovációs lehetőségekről szólt Kovács Vilmos Levente a Simplexion Informatikai Kft. ügyvezető igazgatójának rövid előadása, melyben a szakmai részeken kívül azt emelte ki, hogy a gazdaság számos szereplőjének jelenthet fejlődési lehetőséget a Magyarországon előreláthatólag 2012 nyarán bevezetendő napon belüli elszámolás.
Privátbankár - Acsai N. Ferenc