
A modernizálási programmal egyszerre több célt is sikerült elérni - mondta Horváth Lajos. Egyrészt jobb lett a közvilágítás Budapesten – a mérések szerint 2,5-ször erősebb -, másrészt majdnem egyharmadával csökkent a főváros energiafogyasztása. Bár a nátriumlámpa kétszer annyiba kerül, mint a higanylámpa, de a jelentős energia-megtakarítás miatt még így is bőven megéri.
Ami viszont továbbra is probléma: az oszlopok. Kopottak, az ajtajukat felfeszegetik és ellopják, évente 20-25 milliós kárt okozva ezzel a városnak. A rongálókkal szembeni küzdelem - a közvilágítási kft munkatársai erőfeszítései ellenére is - szélmalomharcnak bizonyul egyelőre. Az oszlopok festése pedig, bár lassan, de halad. Ebben az ütemben és az évi 90 millió forintból akár 2-3 év múlva a végére is érhetnek mind az 50 ezer oszlop kicsinosításának. Persze az sem mindegy, milyen oszlop tetején világítanak az új nátriumlámpák: ahol a környezet úgy kívánta (például az Andrássy úton vagy a Várnegyedben), a közvilágítás modernizálása szép, archaikus oszlopokkal és az érintett önkormányzatokkal közös költségviseléssel történt.
Egyszóval: Budapest kivilágítása miatt már nem kell szégyenkeznünk. Ráadásul a modernizálás során olyan lámpákat igyekeztek választani, amelyek csak kismértékben sugároznak fényt a horizont síkja fölé, vagyis a környezetvédők és a fényszennyezést szajkózók is megnyugodhatnak – mondta Horváth Lajos, a Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft. ügyvezető igazgatója.
Új városrész épül Budapesten 8 milliárdból
Volt már a Felvonulási téren? Fogadjunk, hogy nem!
Budapesti ambíciók: Kínában és Vietnamban
Budapest és Moszkva együttműködik
Ideiglenes bicikliút a Margit hídon
Gazdasági Rádió/Privátbankár.hu