1p
Az Európai Központi Bank igazgató tanácsának tagja szerint, jóllehet Európára is hat az amerikai pénzügyi válság, de a bank nem látja szükségét egy, az amerikaihoz hasonló pénzügyi mentőprogram megalkotásának, mert az európai pénzügyi rendszer alapjában véve egészséges.
Az Európai Központi Bank igazgató tanácsának tagja szerint, jóllehet Európára is hat az amerikai pénzügyi válság, de a bank nem látja szükségét egy, az amerikaihoz hasonló pénzügyi mentőprogram megalkotásának, mert az európai pénzügyi rendszer alapjában véve egészséges.

Ewald Nowotny, aki az osztrák jegybank kormányzója is, kedden Bécsben úgy vélte, hogy Európa a szükséges gyors lépéseket megtette, így nem érzékelhetők az itteni pénzügyi rendszerre leselkedő alapvető kockázatok. A rendszer szempontjából fontos európai bank összeomlását az EKB nem engedi meg - emelte ki.

Megjegyezte: "ami aggasztó, hogy olyan fejleményeket láthatunk a pénzügyi rendszerben, amelyekre a II. világháború óta nem volt példa." A legnagyobb bizonytalanságot most az amerikai bankmentő csomagnak a washingtoni képviselőház általi elutasítása kelti - húzta alá.

Rómában Giulio Tremonti olasz gazdasági miniszter, miután az olasz pénzügyi vezetés képviselőivel találkozott, úgy értékelte, hogy a pénzügyi piacok jelenlegi válságának korlátozott hatása lesz Olaszországra. Közölte, hogy vizsgálataik megerősítették: a pénzügyi válság következményeit az olasz bank- és biztosítói szektor kezelni képes, ezek likviditási helyzete megfelelő.

Varsóban Jacek Rostowski pénzügyminiszter kijelentette: a mostani pénzügyi felforduláson az ország - hála erőteljes gazdasági növekedésének és kiegyensúlyozott gazdaságának, - túl tudja tenni magát, a lengyel gazdaság különösen jól ellenáll a pénzügyi válság hatásainak. Megjegyezte: a lengyel bankok nem üzleteltek az amerikai bankok számára problémákat okozó értékpapírokkal.

Nincsenek jelei a globális pénzügyi zavar kihatásainak Szlovákiában
- jelentette ki Ivan Sramko, a szlovák jegybank kormányzója. Nem volt szó a bank igazgató tanácsának ülésén az alapkamat változtatásáról, viszont megállapítást nyert, hogy az infláció és a gazdaság kibocsátása az előrejelzéseknek megfelelően alakul, s egyelőre a bérek azok, melyek a kívánatosnál jobban nőnek.

A német kancellár az amerikai képviselőház által elutasított pénzügyi mentőcsomag elfogadását sürgette.
Angela Merkel nyilatkozata egyértelműen jelzi, hogy Németországban mind nagyobb az aggodalom a nemzetközi pénzpiaci válság - már megkezdődött - begyűrűzése miatt.

Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
A német kormány kezdetben még nem támogatta az amerikai mentőcsomagot, s hangoztatta, hogy hasonló lépésre az országban nincs szükség. Kedden ugyanakkor a kancellár már a washingtoni csomag elfogadását sürgette, előző nap pedig maga is segélycsomagot határozott el egy súlyos likviditási gondokkal küszködő müncheni ingatlanfinanszírozó cég, a Hypo Real Estate (HRE) támogatására.

Sajtóértekezletén a kancellár azt hangoztatta, hogy nézete szerint az amerikai mentőcsomag mielőbbi elfogadására van szükség. Merkel úgy vélte: a csomagnak "hihetetlenül nagy jelentősége" van a bizalom helyreállítása érdekében mind a gazdaság szereplői, mind az emberek számára.

A kancellár  ugyanakkor védelmébe vette azt az intézkedést, amelynek keretében a német állam és magánbankok együttesen 35 milliárd eurós hitelsegélyt fogadtak el a Hypo Real Estate támogatására. Értesülések szerint Peer Steinbrück pénzügyminiszter a legközelebbi jövőben tájékoztatja a parlamenti pártokat a német segélycsomagról amelyben a kormány részesedése több mint 25 milliárdot tesz ki.

Ulrich Wilhelm kormányszóvivő szerint a likviditási segéllyel a pénzügyi válság kiterjedését kívánják megakadályozni. A kormányzat garanciavállalására szükség volt annak érdekében is, hogy a magánbankok közreműködését biztosítsák.

A hitelsegélyből remény szerint a müncheni cég rövid és közép távú fizetési kötelezettségeinek teljesítését sikerül biztosítani. A HRE az elmúlt időszakban jelentős pénzösszegeket fektetett be amerikai jelzálogügyletekbe, s a válság kialakulása nyomán maga is súlyos helyzetbe került. Egyes értesülések szerint a tekintélyes ingatlanfinanszírozó konszernt már az összeomlás veszélye fenyegette.

Németországban ugyanakkor mind nagyobb az aggodalom, hogy a Hypo Real Estate számára nyújtott garancia erősen veszélyeztetheti a költségvetési célkitűzéseket és ezáltal újabb terheket róhat az adófizetőkre. A pénzügyi válság hatásaként a kormány már amúgy is arra készül, hogy jelentősen mérsékelje a jövő évi gazdasági növekedési előirányzatot.


"Indokolt volt az óvatosság"

A pénzügyi válság alapvető tanulsága, hogy a szabályozás és a felügyeleti rendszer nem volt elég hatékony ahhoz, hogy időben feltárja a felelőtlen kockázatvállalást; ezzel szembe kell nézni és megtenni a szükséges változtatásokat - nyilatkozta az MTI-nek Nyers Rezső, a Magyar Bankszövetség főtitkára.

A felügyeleti tevékenységet a főtitkár szerint sokkal nemzetközibbé kellene tenni és a felügyeleti kultúrákat közelebb kellene hozni egymáshoz. Jelentősek az eltérések abban, hogy ki, milyen módszerekkel felügyel, ez is hozzájárul ahhoz, hogy a felügyelés nem kellően hatékony. A nemzetközi normák többé-kevésbé azonosak, de az EU és az Egyesült Államok gyakorlata között lényeges különbségek vannak - mondta Nyers Rezső.

A főtitkár szerint a magyar hitelezési gyakorlat alapvetően különbözik az amerikaitól és az angoltól. Míg náluk a hitel értéke 10-20 százalékkal meghaladhatja a lakásét, Magyarországon a hitel/fedezet arány jellemzően 70 százalék. Erre vonatkozóan évek óta érvényben van egy ajánlás, amit a bankok betartanak, a fogyasztók pedig bírálnak. Most bebizonyosodott, hogy az óvatosság mindig indokolt, akkor is, amikor látszólag minden rendben van - tette hozzá.

További eltérés, hogy az Európai Unióban a szabályozás eddig is törekedett arra, hogy ugyanazon kockázatokra ugyanazon szabályok vonatkozzanak, szemben az Egyesült Államokkal, ahol a befektetési bankokra vonatkozó szabályok sokkal megengedőbbek voltak. Európában elképzelhetetlenek olyan tőkeáttételek, mint a csődbe ment amerikai befektetési bankoknál tapasztalható volt - jelentette ki.

Magyarországon óvatosságra intett az is, hogy friss tapasztalatok vannak a bankválság keletkezéséről és menedzseléséről - tette hozzá.

A pénzügyi válság közvetlen hatása a magyar gazdaságra és bankrendszerre a bankszövetség főtitkára szerint elenyésző.
Magyarország azonban ezer szállal kapcsolódik a világgazdasághoz, így ha annak növekedése a súlyos pénzügyi zavarok miatt lelassul, piacaink miatt mi is azonnal megérezzük.

A főtitkár rámutatott: a magyar pénzügyi szektor forrásainak jelentős része külföldről, a bankközi piacról származik. A külföldi szerepvállalás elengedhetetlen a fedezeti műveletek végrehajtásához is. A válság következtében azonban a bankok közötti bizalom szétfoszlott, a piac likviditása a súlyos veszteségek következtében rendkívül beszűkült. Nyers Rezső szerint ennek már komoly következményei vannak: a bankok nehezebben és drágábban jutnak hozzá a növekedésükhöz szükséges pénzügyi forrásokhoz. Ez az utóbbi egy-másfél évben már tapasztalható volt, a forrásköltség 1,5 százalékponttal növekedett, s további emelkedés sem zárható ki - mondta.

Úgy vélekedett, hogy a költségnövekedés egy részét a rendkívül erős verseny miatt nem hárítják tovább ügyfeleikre a bankok, de a hitelek drágulnak és a forrásszűke miatt szigorodnak a feltételek. Az utóbbi abban mutatkozhat meg, hogy a bankok alaposabban megvizsgálják az ügyfelek hitelképességét, jobban megkövetelik a fedezetet vagy az eddiginél rövidebb futamidőre hiteleznek. 

A főtitkár szerint nehezebb és lassúbb lesz a csökkenő kamatpályára való rátérés. Ha a jegybank csökkenti is az alapkamatot, a bankoknak nehéz lesz követniük, mert a banki kamatokat meghatározó pénzpiaci kamatok nem fognak olyan mértékben süllyedni, ahogy a jegybank az alapkamatot az inflációra tekintettel mérsékelni fogja.

Elképzelhető azonban, hogy a pénzügyi válság miatt az infláció csökkentése is nehezebb lesz, és hogy a turbulenciának a növekedésre is hatása lesz, mert a bankrendszer nem tud annyi hitelt kihelyezni, amennyivel számolt - jelentette ki.   

A bankszövetség főtitkára arra számít, hogy a bankszektor mérlegfőösszegének és hiteleinek növekedési üteme az idén alacsonyabb lesz a tavalyinál, az is elképzelhető, hogy reálnövekedés nem is lesz. A bankok jövedelmezősége "a tavalyihoz képest talán nem is jelentéktelen mértékben" az idén tovább csökken - mondta Nyers Rezső.

Kincset érő ötlet: hova menekülhet a pénz a válság elől?
Nem gyógyul a seb: tovább folyt a vér a tőzsdén
Berántotta a válság a nálunk is jelenlévő bankot
A fulladástól megvéd, de másra nem jó a mentőöv 
Sorra dőlnek össze a bankóriások
Menekítik pénzüket az emberek a brit nagybankból

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG