Az egyezményt azonnal üdvözölte Jeórjiosz Papandreu görög miniszterelnök, aki szerint az uniós szolidaritás szempontjából nagyon kielégítő megoldás született. Hangoztatta, hogy az EU és Görögország is tett egy fontos lépést előre.
A kompromisszum szerint egyetlen tagállam számára sem kötelező Görögország segítése, de - mint José Sócrates portugál kormányfő elmondta - minden euróország jelezte, hogy szükség esetén részt vállal a hitelezésből.
Görög részről újra megerősítették azt, hogy a segítséget csak szükség esetén veszik igénybe. |
A kompromisszum része az is, hogy még idén döntenek az eurózónában érvényes pénzügyi fegyelem szigorításáról. Ennek az a célja, hogy a jövőben elkerüljék a göröghöz hasonló eseteket. A most kidolgozott csomag mindazonáltal alkalmas arra, hogy szükség esetén más bajba került euróövezeti országok is hozzá folyamodhassanak.
Az euróövezeti országok csúcstalálkozóját a 27 európai uniós tagállam vezetőjének kétnapos értekezletét megszakítva tartották, hogy mód legyen a Görögországot segítő mechanizmus jóváhagyására.
Az euróövezet országainak és intézményeinek vezető illetékesei arra számítanak, hogy megnyugtatja a pénzügyi piacokat a megállapodás.
Jean-Claude Juncker, az euróövezeti pénzügyminiszterek csoportjának elnöke a Brüsszelben csúcsszinten meghozott döntést követően leszögezte: a spekulánsokat bátortalanabbá teszi majd a tény, hogy az unió rendelkezik az Athént támogatni tudó pénzügyi mechanizmussal.
Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke elégedettségét fejezte ki, hogy életképes megoldás született, és bízott benne, hogy ennek köszönhetően Görögország "fokozatosan visszanyeri a piacok bizalmát". Hozzátette, azt is reméli, hogy Athénnak nem kell igénybe vennie az új eszközt, anélkül is megoldja pénzügyi nehézségeit.
Merkel beadta a derekát: kisegítik Görögországot
Görögország hazavágja az egész Uniót?
Csak gondja van az eurózónának a görögökkel
A Barroso-Merkel "csatától" függ Görögország
A németek harmada búcsút intene a görögöknek
MTI