.jpg)
Csütörtök este a házigazda Dmitrij Medvegyev elnök egyelőre a Hanti- és Manysiföld fővárosának egyik éttermében vacsorán látja vendégül az unió vezetőit, név szerint José Manuel Barrosót, az Európai Bizottság elnökét, Janez Jansát, az unió soros elnöki tisztét ellátó Szlovénia minisztertelnökét, Javier Solana kül- és biztonságpolitikai főképviselőt, valamint Benita Ferrero-Waldner külügyi biztost.
A tárgyalások megkezdését orosz közlés szerint a csütörtök-pénteki orosz-EU csúcstalálkozón, a nyugat-szibériai Hanti-Manszijszkban jelentik be, s Benita Ferrero-Waldner külügyi biztos már közölte: amennyiben ez megtörténik, a küldöttségek első plenáris ülését már július 4-én megtartják Brüsszelben.
Solana az Interfax hírügynökségnek csütörtökön adott interjúban arról beszélt, hogy az 1994-ben megkötött korábbi szerződés helyére lépő új megállapodás a kétoldalú kapcsolatok átfogó alapját biztosítja majd a belátható jövőre és elő kell segítenie a kölcsönös együttműködésben rejlő lehetőségek kiaknázását. Azt mondta, hogy az energetikai területet érintő tárgyalás ígérkezik a legnehezebbnek, de egyben ez a legfontosabb is, mivel a felek kölcsönös függősége e téren különösen nagy. Kifejtette: az Európai Unió abban érdekelt, hogy Oroszországgal e téren az átláthatóságon, tisztességes versenyen, kölcsönösségen és a diszkrimináció mellőzésén alapuló partnerséget építsen ki, mert ez mindkét fél számára biztonságot és stabilitást nyújt, és lehetőséget ad további, hosszú távú beruházásokra.
Hangsúlyozta: a grúziai és moldovai konfliktusok rendezése prioritás mind az EU, mind Oroszország számára, és reményei szerint ez az új megállapodásban is kifejezésre jut.
Benita Ferrero-Waldner szintén az Interfax hírügynökségnek adott interjút, s ebben elmondta: Oroszországnak a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) való csatlakozásával is összefügg a partnerségi szerződésről kezdendő tárgyalások időtartama és sikere. Ferrero-Waldner szerint az EU "ambiciózus, a kétoldalú együttműködés minden területét átfogó, és jogilag kötelező érvényű megállapodásra" törekszik. "A bonyolultabb kérdésekben mindkét fél a maga számára legmegfelelőbb megoldásra törekszik majd, de nem szabad elfelejteni, hogy valójában érdekeink sok területen egybeesnek" - jelentette ki.
Szergej Prihogyko, az orosz elnök tanácsadója a csúccsal kapcsolatban azt hangsúlyozta, hogy hagyományosan szó lesz a kontinens biztonsági problémáiról, így az úgynevezett befagyasztott konfliktusokról is: Koszovóról, Észak-Ciprusról, Abháziáról, Dél-Oszétiáról és a Dnyeszteren túli területről. Hangsúlyozta: mind az EU, mind Moszkva érdekelt a válságövezetek visszaszorításában, de a gyakorlati megközelítés nem mindig esik egybe. Legyen szó Koszovóról, vagy a posztszovjet térség hasonló konfliktusairól, az erő alkalmazása Moszkva szerint nem megengedhető, és a rendezésnek az érintett felek önkéntes megállapodása alapján, álláspontjaik figyelembe vételével kell létrejönni. Emellett óvatosságra intett a meglévő békefenntartó formátumokkal és a már zajló tárgyalási folyamatokkal kapcsolatban, de hangsúlyozta: Oroszország és az EU rendszeresen egyeztet mindezen kérdésekről és keresi a kölcsönösen elfogadható megoldásokat.
A szankciók csak tovább terelik Iránt az atombomba felé
A Gazprom csak mosolyog a gáz OPEC-en
Az olaj fúrja az orosz demokráciát
Lavrov: El a kezekkel Kelet-Európától
MTI