1p
Kelet-Európában már "látszik a fény az alagút végén", és a térség egészében az idén ismét gazdasági növekedés lesz - hangzott el a Fitch Ratings Londonban rendezett éves helyzetértékelő konferenciáján
Kelet-Európában már "látszik a fény az alagút végén", és a térség egészében az idén ismét gazdasági növekedés lesz - hangzott el a Fitch Ratings kedden Londonban rendezett éves helyzetértékelő konferenciáján. A cég szakértői szerint a görögországi fejlemények várhatóan nem okoznak érdemi késést az euróövezet bővítésében az eddig valószínűsített menetrendhez képest.

Edward Parker, a legnagyobb európai hitelminősítő térségi szuverén besorolásokért felelős igazgatója a feltörekvő Európáról tartott előadásában arra emlékeztetett, hogy egy évvel ezelőtt a Kelet-Európával kapcsolatban emlegetett kockázatok közé tartozott a pénzügyi szektorok rendszerszintű válsága, az árfolyamrendszerek összeomlása és a  szuverén adósságtörlesztés széleskörű leállása. Mára ezek a félelmek nagyrészt elenyésztek, és "a kontinens más térségei kerültek reflektorfénybe" - tette hozzá, utalva a kelet-európainál sok esetben rosszabb nyugat-európai adósságmutatókra.
   
Parker szerint a helyzet változását a feltörekvő európai adósok besorolásának  stabilizálódása is tükrözi. A Fitch Ratings 2008 második felében összesen 12, 2009 első felében összesen öt fokozatnyi szuverén adósosztályzati visszaminősítést hajtott végre Kelet-Európában. A cég a tavalyi év második felében azonban már csak két fokozattal rontotta a térségi államadósok adóskockázati besorolásait, és ezt két fokozatnyi felminősítés ellenételezte - mondta a Fitch besorolási igazgatója.
   
Mindeközben az osztályzati kilátások egyenlege is javult: 2009 közepe óta a Fitch hat kelet-európai és egykori szovjet térségi szuverén adós - Oroszország, Grúzia, Kazahsztán, Észtország, Litvánia és Románia -  besorolásainak kilátását javította vissza leminősítés lehetőségére utaló negatívról stabilra. Az osztályzati kilátások teljes mérlege azonban változatlanul negatív, vagyis még több a negatív kilátású térségi adósosztályzat, mint a stabil vagy pozitív, ami jelzi, hogy a Fitch Ratings továbbra is lát rövid távú, lefelé ható kockázatokat  a térség számos országában - mondta Parker.
   
Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor´s azonban már tavaly visszajavította negatívról stabilra a nála "BBB mínusz" szintű magyar kilátását, a magyar kormány költségvetési konszolidációs erőfeszítéseinek eredményeire hivatkozva.
A változatlanul negatív kilátáson tartott országok között van Magyarország,
amelyet a Fitch Ratings közepes befektetői "BBB" adósosztályzattal listáz.
     
A keddi londoni Fitch-konferencián Parker kiemelte a térség külső fizetési pozíciójának "rendkívül figyelemreméltó" javulását. A példák között említette Lettországot, ahol a hitelminősítő becslései szerint a hazai össztermék (GDP) arányában mért folyómérleg-egyenleg a 2007-ben mért 23 százalékos hiány után tavaly már 9 százalékos többlettel zárt.
   
Ennek a kiigazítási folyamatnak azonban a nagyon meredek recesszió volt az ára. A Fitch becslése szerint Kelet-Európa gazdasági teljesítménye tavaly átlagosan 6 százalékkal zuhant, miközben a többi feltörekvő térségé összességében növekedett.
   
Az idén azonban várhatóan valamivel 3 százalék feletti ütemben növekszik a kelet-európai GDP is, jóllehet ennek egy részét bázishatások adják, és a Fitch Ratings nem számít arra, hogy a térségi növekedés üteme belátható időn belül visszatér a pénzügyi válság előtti időszakban mért szintekre - mondta Parker.
   
Drága mulatság lenne kilépni az euróövezetből
A görög pénzügyi válság kelet-európai járványveszélyét mérsékeltnek nevezte, kijelentette ugyanakkor: megvan a kockázata annak, hogy az euróövezeti döntéshozók a görög fejlemények miatt "kissé konzervatívabbá válnak" az euróövezeti tagjelölt országok által végrehajtott kiigazítások fenntarthatóságának megítélésében. A Fitch Ratings alapeseti várakozása azonban továbbra is az, hogy ha valamely tagjelölt ország teljesíti a maastrichti csatlakozási feltételeket, azt fel is veszik az euróövezetbe - mondta Parker. Hozzátette: a cég arra számít, hogy Észtország jövőre a valutaunió tagja lesz.
   
A hét kérdése:
Ön mi alapján dönt a választásokon? Szavazzon!
Az MTI kérdésére, hogy a hitelminősítő mindezzel együtt milyen esélyt ad egy jelentősebb késedelemnek az euróövezeti bővítésben a görög helyzet valamely kedvezőtlen fordulata esetén, Parker azt mondta: a Fitch Ratings a jövőre várt észt csatlakozás után - a többi tagjelölt ország költségvetési helyzete alapján - mindenképpen számít egy hosszabb bővítési szünetre, és 2014 előtt nem valószínűsíti újabb országok felvételét a valutaunióba.
   
Hozzátette ugyanakkor: az észt felvételi kérelem néhány hónapon belül esedékes elbírálásának eredménye kulcsfontosságú lesz az uniós hatóságok hozzáállásának megítélésében. Ha Észtország felvétele késne, az a térség egésze szempontjából negatív jelzés lenne - mondta a Fitch Ratings feltörekvő európai besorolásokért felelős igazgatója Edward Parker.



Az IMF vezérigazgatója szerint a  világnak fel kell készülnie egy következő válságra, még akkor is, ha most úgy tűnik, hogy a világgazdaság kezd kilábalni a recesszióból. Dominique Strauss-Kahn kedden Johannesburgban közgazdász hallgatók előtt magyarázatként kifejtette: a fellendülés beindulása miatt a politikusok kevésbé érzik a szigorítások, a pénzpiacok fokozottabb ellenőrzésének a szükségességét.

Az IMF vezérigazgatója leszögezte: nem tudja megjósolni, hogy mikor következik be egy újabb válság, és az milyen természetű lesz, de hogy bekövetkezik, az szerinte egészen biztos.


Éretlenek vagyunk az euróra
Járai Zsigmond szerint Magyarország még éretlen az euróra, reálisan számolva azt 2015-2016-ban lehet bevezetni a közös fizetőeszközt. A volt pénzügyminiszter, a jegybank korábbi elnöke kedden a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének budapesti rendezvényén leszögezte: gyenge felkészületlen gazdaságra nem szabad ráereszteni egy erős pénzt, az eurót. A megalakuló új kormánynak azonnal új költségvetést kell készítenie, amelynek keretében drasztikus adócsökkentésre van szükség - tette hozzá.

Járai Zsigmond szerint a megalakuló új kormánynak olyan költségvetést kell összeállítania, amely elősegíti a gazdaság versenyképességét, s ehhez "fiskális diktatúrára van szükség". Mégpedig azért, mert  a magyar állam jelenleg a GDP 50 százalékát osztja el újra, miközben régiós versenytársainknál ez az arány csak 40 százalék. Hasonló arányokat mutat a GDP arányos adóterhelés is: amíg nálunk ez 38,5 százalék, addig a régió többi országában csupán 30 százalék.

Stabilra javult Litvánia
Az IMF-fel már fenyegetni is lehet
A piac már "leminősítette" Nagy-Britanniát
A görögök miatt késhet az eurónk

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG