Edward Parker, a legnagyobb európai hitelminősítő térségi szuverén besorolásokért felelős igazgatója a feltörekvő Európáról tartott előadásában arra emlékeztetett, hogy egy évvel ezelőtt a Kelet-Európával kapcsolatban emlegetett kockázatok közé tartozott a pénzügyi szektorok rendszerszintű válsága, az árfolyamrendszerek összeomlása és a szuverén adósságtörlesztés széleskörű leállása. Mára ezek a félelmek nagyrészt elenyésztek, és "a kontinens más térségei kerültek reflektorfénybe" - tette hozzá, utalva a kelet-európainál sok esetben rosszabb nyugat-európai adósságmutatókra.
Parker szerint a helyzet változását a feltörekvő európai adósok besorolásának stabilizálódása is tükrözi. A Fitch Ratings 2008 második felében összesen 12, 2009 első felében összesen öt fokozatnyi szuverén adósosztályzati visszaminősítést hajtott végre Kelet-Európában. A cég a tavalyi év második felében azonban már csak két fokozattal rontotta a térségi államadósok adóskockázati besorolásait, és ezt két fokozatnyi felminősítés ellenételezte - mondta a Fitch besorolási igazgatója.
Mindeközben az osztályzati kilátások egyenlege is javult: 2009 közepe óta a Fitch hat kelet-európai és egykori szovjet térségi szuverén adós - Oroszország, Grúzia, Kazahsztán, Észtország, Litvánia és Románia - besorolásainak kilátását javította vissza leminősítés lehetőségére utaló negatívról stabilra. Az osztályzati kilátások teljes mérlege azonban változatlanul negatív, vagyis még több a negatív kilátású térségi adósosztályzat, mint a stabil vagy pozitív, ami jelzi, hogy a Fitch Ratings továbbra is lát rövid távú, lefelé ható kockázatokat a térség számos országában - mondta Parker.
Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor´s azonban már tavaly visszajavította negatívról stabilra a nála "BBB mínusz" szintű magyar kilátását, a magyar kormány költségvetési konszolidációs erőfeszítéseinek eredményeire hivatkozva. |
A keddi londoni Fitch-konferencián Parker kiemelte a térség külső fizetési pozíciójának "rendkívül figyelemreméltó" javulását. A példák között említette Lettországot, ahol a hitelminősítő becslései szerint a hazai össztermék (GDP) arányában mért folyómérleg-egyenleg a 2007-ben mért 23 százalékos hiány után tavaly már 9 százalékos többlettel zárt.
Ennek a kiigazítási folyamatnak azonban a nagyon meredek recesszió volt az ára. A Fitch becslése szerint Kelet-Európa gazdasági teljesítménye tavaly átlagosan 6 százalékkal zuhant, miközben a többi feltörekvő térségé összességében növekedett.
Az idén azonban várhatóan valamivel 3 százalék feletti ütemben növekszik a kelet-európai GDP is, jóllehet ennek egy részét bázishatások adják, és a Fitch Ratings nem számít arra, hogy a térségi növekedés üteme belátható időn belül visszatér a pénzügyi válság előtti időszakban mért szintekre - mondta Parker.
Drága mulatság lenne kilépni az euróövezetből |
A hét kérdése: Ön mi alapján dönt a választásokon? Szavazzon! |
Hozzátette ugyanakkor: az észt felvételi kérelem néhány hónapon belül esedékes elbírálásának eredménye kulcsfontosságú lesz az uniós hatóságok hozzáállásának megítélésében. Ha Észtország felvétele késne, az a térség egésze szempontjából negatív jelzés lenne - mondta a Fitch Ratings feltörekvő európai besorolásokért felelős igazgatója Edward Parker.
Az IMF vezérigazgatója szerint a világnak fel kell készülnie egy következő válságra, még akkor is, ha most úgy tűnik, hogy a világgazdaság kezd kilábalni a recesszióból. Dominique Strauss-Kahn kedden Johannesburgban közgazdász hallgatók előtt magyarázatként kifejtette: a fellendülés beindulása miatt a politikusok kevésbé érzik a szigorítások, a pénzpiacok fokozottabb ellenőrzésének a szükségességét.
Az IMF vezérigazgatója leszögezte: nem tudja megjósolni, hogy mikor következik be egy újabb válság, és az milyen természetű lesz, de hogy bekövetkezik, az szerinte egészen biztos.
Éretlenek vagyunk az euróra
Járai Zsigmond szerint Magyarország még éretlen az euróra, reálisan számolva azt 2015-2016-ban lehet bevezetni a közös fizetőeszközt. A volt pénzügyminiszter, a jegybank korábbi elnöke kedden a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének budapesti rendezvényén leszögezte: gyenge felkészületlen gazdaságra nem szabad ráereszteni egy erős pénzt, az eurót. A megalakuló új kormánynak azonnal új költségvetést kell készítenie, amelynek keretében drasztikus adócsökkentésre van szükség - tette hozzá.
Járai Zsigmond szerint a megalakuló új kormánynak olyan költségvetést kell összeállítania, amely elősegíti a gazdaság versenyképességét, s ehhez "fiskális diktatúrára van szükség". Mégpedig azért, mert a magyar állam jelenleg a GDP 50 százalékát osztja el újra, miközben régiós versenytársainknál ez az arány csak 40 százalék. Hasonló arányokat mutat a GDP arányos adóterhelés is: amíg nálunk ez 38,5 százalék, addig a régió többi országában csupán 30 százalék.
Stabilra javult Litvánia
Az IMF-fel már fenyegetni is lehet
A piac már "leminősítette" Nagy-Britanniát
A görögök miatt késhet az eurónk
MTI