A nagyobb hozam reményében sokan próbálkoznak még viszonylag kis összegek esetén is különféle tőzsdei spekulációkkal, ingatag lábakon álló befektetési konstrukciókkal. Teszik ezt annak ellenére, hogy évek óta létezik olyan öngondoskodási forma, mely - bizonyos megkötések mellett - a betéti kamatoknál lényegesen magasabb hozamot kínál kezelhető kockázatok mellett, ráadásul mindehhez szakmai háttértudás és mindennapos odafigyelés sem szükséges.
Aki elfogadja, hogy pénze felhasználását meglehetősen tág határok között ugyan, de korlátozzák, annak a fentiek fényében az egészségpénztári konstrukció megfelelő választás lehet. A számlatulajdonos ugyanis többféleképpen is kihasználhatja a tagság előnyeit, egyszerűsített példánkban mi most egy kétéves lekötési konstrukció segítségével fogjuk a pénztártag számlaegyenlegét maximalizálni. (Az egészségpénztárak egyéb, jelen cikkben nem tárgyalt előnyeiről itt olvashat bővebben.)
A Patika Egészségpénztár a Concorde Alapkezelővel közösen 2009 őszén a magyar piacon egyedülálló befektetési konstrukciót vezetett be Generáció Patikapénztár Befektetési Alap néven - mondta a Privátbankár.hu-nak Dr. Lukács Marianna, a pénztár igazgatója. A termék célja, hogy kész megoldást kínáljunk azoknak, akiknél most ugyan nem merülnek fel egészségügyi kiadások, de felkészülnek a saját és családjuk egészségéről való hosszú távú gondoskodásra. Lukács Marianna szerint a konstrukció ötvözi a befektetési alap előnyét az egészségpénztári befizetésekre vonatkozó 30 százalékos, valamint a két éves lekötésekre érvényes további 10 százalékos SZJA-kedvezménnyel. |
Ha tehát valaki az idei év végén befizet 100 ezer forintot, akkor ez alapján 30 ezer forint adótámogatást igényelhet a 2010-ről szóló adóbevallásában. A befizetett összegből a működési költségekre jutó rész levonása utáni hányad (az ún. fedezeti tartalék) kerül a tag számlájára, 8 százalékos költséggel számolva tehát 92 ezer forint jóváírásáról van szó. Ha a teljes összeget még december folyamán leköti a tag, akkor további 9 200 forintra jogosult adótámogatás formájában, ezt az előzőekben említett 30 ezer forinttal együtt (az adóbevallás benyújtási időpontjától függően) legkésőbb június végéig megkapja a pénztártag az APEH-től.
2011 közepén tehát 39 200 forint adókedvezmény érkezik a számlára, ebből a pénztár már nem von le, tehát teljes egészében rendelkezésre áll majd. Amennyiben a tag úgy dönt, hogy ehhez az összeghez sem nyúl, akkor ez is kamatozni fog, ugyanis a pénztártag egyéni számlája – amíg a tag nem vesz igénybe valamilyen szolgáltatást – a lekötött összeghez hasonlóan a befektetések hozamával is növekszik, mindez ráadásul kamatadómentesen történik. Évi 5 százalékos hozamot időarányosan, évenkénti jóváírással figyelembe véve az adótámogatás összegére közel 3 ezer, a lekötésben lévő összegre pedig több mint 9 ezer forint kamat jön ki, összességében tehát a lekötési időszak végén a számlán közel 144 ezer egészségmegőrzési célra felhasználható forint lesz. Ez évesítve 20 százalékos hozamnak felel meg.
Fontos ugyanakkor, hogy - lévén több éves elkötelezettségről van szó - megfelelő körültekintéssel válasszunk egészségpénztárat, illetve azt is jó tudni, hogy ha valaki a kétéves lekötési idő alatt mégis hozzá szeretne nyúlni a pénzéhez, vagy annak egy részéhez, akkor az igénybe vett kedvezményt 20 százalékos büntetéssel növelten kell visszafizetnie.
Figyelembe kell venni, hogy a magánszemélynek legyen annyi befizetett adója, amennyit vissza szeretne kapni (legfeljebb ugyanis ennek az erejéig lehet visszaigényelni), illetve hogy a vázolt konstrukció nem többszörözhető meg a végtelenségig, hiszen a 30+10 százalékos kedvezmény együttesen évente legfeljebb 100 ezer (ha valaki 2020 előtt eléri az öregségi nyugdíjkorhatárt, akkor 130 ezer) forintig terjedhet. A százezres határt figyelembe véve - lekötés nélkül - 333 ezer forint éves befizetés esetén lehet a maximális kedvezményt igénybe venni, kétéves lekötés mellett ugyanakkor már 255 ezer forint egyszeri befizetésével is elérhető ez. Utóbbi esetben a befizetés adókedvezménye 76 500, a lekötésre pedig 23 460 forint jár majd.
Véleménye szerint mennyi lenne az ideális nyugdíjkorhatár Magyarországon? Szavazzon!
Egészségpénztári keretből is vehet síbérletet
Béren kívül: ne fizetésként kezelje a cafeteriát
Étkeztetés: nem csak melegen ajánlanák
Sokszoros adóelőny: mire jó az egészségpénztár?
Adóprés alatt: a cafeteria jó befektetés is lehet
Családi hétvége egészségpénztári forintokból
Privátbankár - Korcsog Miklós