A CEBR szerint azonban az áfacsökkentés óta beérkezett értékesítési adatok egyértelműen mutatják, hogy a lépés hatékony volt: a forgalmi adó decemberi csökkentése után - vagyis még az év végi, idei év eleji árleszállítások előtt - azonnal felszökött a kiskereskedelmi eladások értéke, az éves összevetésben számolt növekedési ütem a novemberben mért 1,6 százalékról decemberben 2,6 százalékra emelkedett.
Januárban tovább gyorsult a kiskereskedelem bővülése, 3,2 százalékra, és még februárban is 3,0 százalékos volt az értékesítés éves szintű növekedési üteme, a súlyos recesszió közepette is - áll a CEBR elemzésében. A ház felidézi, hogy az áfacsökkentés előtt kiadott legutóbbi brit kiskereskedelmi előrejelzésében a kiskereskedelmi eladási érték folyamatos visszaesését jósolta, és februárra zéró növekedést, vagyis éves összevetésben stagnálást valószínűsített. Ez a prognózis összhangban volt az 1990-es recesszió elején tapasztalt mintával.
A CEBR elemzése szerint az áfacsökkentés a bevezetése utáni első három hónapban 2,1 milliárd fonttal (690 milliárd forinttal) növelte a brit kiskereskedelem forgalmát ahhoz az eladási értékhez képest, amelyet a cég az intézkedés előtt jósolt.
A forgalmiadó-csökkentés jövő januárig szól, a CEBR szerint azonban az adókulcs visszaemelése elfojthatná az akkor még várhatóan törékeny gazdasági növekedést. A ház ezért azt javasolja Alistair Darling pénzügyminiszternek, hogy 2010. júliusig hagyja érvényben a jelenlegi áfa-kulcsot. A ház szerint a forgalmi adó ideiglenes mérséklése "a kormány rendelkezésére álló legjobb ösztönző lehetőség volt", amely máris enyhítette a recesszió hatásait.
A brit recesszióról a minap ugyanez a londoni elemző cég a Cityben forgalomban lévő eddigi legkomorabb előrejelzést tette közzé: új prognózisa szerint a brit hazai össztermék-érték (GDP) 2009-ben, reálértéken 4,5 százalékkal zuhan. A CEBR szerint a brit gazdaságra általa jósolt idei egész éves visszaesés 1931 - a nagy depresszió mélypontja - óta a legmeredekebb lesz. Abban az évben 5,1 százalékkal csökkent a brit GDP-érték.
Továbbra is regisztráció kell a britekhez
Devizát cserélhetnek a nagy jegybankok
G20: Obamát kellett volna követni
Soros: ez igen!
Váratlan fordulat: drágulnak a brit ingatlanok
MTI