Biológia
- január - Angol és magyar tudósok olyan számítógépes modellt fejlesztettek ki, amely választ ad a nem rokon egyedek közötti kooperáció kialakulására. Az együttműködés központi szerepet játszik a biológiai rendszerek és az emberi társadalom működésének megértésében.
- május - Élő mikroorganizmusokat, úgynevezett prokariótákat találtak 1,6 kilométerrel a tengerfenék alatt. A felfedezés azt is jelentheti, hogy más bolygókon is létezhet felszín alatti élet.
- július - Madagaszkáron felfedezték a világ legrövidebb életű négylábúját: a Furcifer labordi elnevezésű kaméleon csupán egy évig él, s a szárazság miatt ebből is 8-9 hónapot a tojásban tölt.
- október - Új madárfajt találtak Magyarországon. A Skandináviában honos, de a telet Délkelet-Ázsiában töltő erdei sármány vélhetőleg letért a vonulási útról, így került Zalába.
- október - felfedezték az eddig ismert egyetlen egyfajos ökoszisztémát: a Desulforudis audaxviator nevű baktérium évmilliók óta él teljes sötétségben, oxigén nélkül kilométerekkel a földfelszín alatt a 60 fokos talajvízben.
- január - Német csillagászok a TW Hydrae nevű fiatal csillagot övező por- és gázfelhőből kialakuló, a Jupiternél tízszer nagyobb bolygó kialakulását figyelték meg.
- január - Az amerikai Messenger űrszonda 200 kilométernél is jobban megközelítette a Naprendszer legbelső bolygóját, a Merkúrt.
- február - Teljes holdfogyatkozást figyelhettek meg számos európai, amerikai és afrikai ország lakosai.
- március - A XXI. század legkorábbi húsvétját ünnepelte a keresztény világ március 23-án. (Az ünnep időpontja március 22. és április 25. közé eshet.)
- május - Először sikerült megfigyelni egy csillag felrobbanásának és szupernóvává alakulásának első pillanatát.
- május - A Nemzetközi Csillagászati Unió Kisbolygó Központja hivatalosan is elfogadta, hogy egy kisbolygó a Sopron nevet viselje.
- június - A Nemzetközi Asztronómiai Unió (IAU) közgyűlésén plutoidák néven új bolygóosztályt határoztak meg.
- június - A NASA Phoenix nevű szondája jeget talált a Marson.
- július - Bebizonyosodott, hogy a Szaturnusz legnagyobb holdján, a Titánon folyékony halmazállapotban nagy mennyiségű szénhidrogén található.
- november - Kínában megépítették a világ legnagyobb optikai távcsövét.
- december - Szilveszter éjszakáján "pótmásodpercet" iktatnak az évhez, hogy kiegyenlítsék a Föld forgásának egyenetlenségét. 2008. december 31-én 23 óra 59 perc 59 másodperc után még nem éjfél következik, hanem 23 óra 59 perc 60 másodperc.
- január - Amerikai kutatóknak sikerült egy élő szervezet, a Mycoplasma genitalium elnevezésű baktérium teljes örökítőanyagát (genom) mesterségesen megalkotniuk.
- február - Dán kutatók vizsgálata szerint a kékszemű emberek csak 6-10 ezer éve tűntek fel és egyetlen közös ősük lehetett.
- február - Brit kutatók megtalálták a növények azon génjét, amely lehetővé teszi a fajok rendszerezését.
- március - Elkészült az emberi nyál fehérjetérképe, ezzel megnyílt az út egy olyan új diagnosztikai módszer előtt, amelyhez egyetlen csepp vérre sincs szükség.
- május - Döntés született arról, hogy létrehozzák a világ faállományának genetikai adatbázisát.
- május - Elkészült az első női géntérkép, novemberben egy ázsiai és egy afrikai férfivel gazdagodott a genomkönyvtár.
- július - 169 madárfaj örökítőanyagának elemzése után kiderült, hogy újra kell alkotni a madarak családfáját.
- augusztus - Bebizonyosodott, hogy a vírusok is kaphatnak vírusos fertőzést. Francia kutatók Szputnyiknak elnevezett kis méretű vírust találtak egy szintén most felfedezett óriásvírusban.
- szeptember - Apa lett a világ első klónozással létrehozott kutyája, ezzel b
- ebizonyosodott, hogy a klónozott kutya képes a reprodukcióra.
- október - Azonosították a lúdfű (Arabidopsis thaliana) génjét, amelynek segítségével a növény ellenáll a szárazságnak, szabályozza azon pórusainak nyitását és zárását, amelyeken keresztül behatol a széndioxid és távozik a víz. A kísérletek elvezethetnek ahhoz, hogy a sivatagokban is tudnak majd gabonát termelni.
- november - Két, Szibériában talált mamut szőrzetéből kivont DNS alapján megfejtették a gyapjas mamutok genomjának 80 százalékát.
- január - Egy egypetéjű ikerpár vizsgálata révén sikerült azonosítani azokat a cancerogén (rákos megbetegedést kiváltó) őssejteket, amelyek a leggyakoribb gyermekkori daganatos kórképet, a leukémiát okozzák.
- február - A világ legjobb 75 technológiája közé válogatták a magyar JEDI kést. A sebészeti eszköz operáció közben folyamatos információt ad a vizsgált szövet kémiai jellegzetességeiről, és hogy az tartalmaz-e rákos sejteket.
- február - Magyarországon először végeztek ültettek műszívet egy betegbe. Az 58 éves férfi 13 nap múlva hunyt el.
- április - Brit kutatók első ízben hoztak létre ember-állat hibrid embriókat, amelyeket 14 nap után megsemmisítettek. Az embriókból őssejtekhez kívánnak jutni.
- április - Először ültettek át vállizületet emberből emberbe.
- július - Debreceni kutatók a világon elsőként mutatták ki, hogy a bőrben termelődő cannabis-származékok befolyásolják a faggyútermelést.
- szeptember - A gyerekekkel együtt növekedő szívbillentyűt kísérleteztek ki Hannoverben.
- október - Megtörtént az első magyarországi gyermekkori műszív beültetés. A kislányon egy hónap múlva sikeres szívátültetést hajtottak végre.
- december - Felfedezték, hogy elsősorban a náthakiütést okozó herpeszvírus a felelős a proteinplakkok kialakulásásért, amelyek felszaporodnak az Alzheimer-kóros betegek agyában.
- január - Százezer éves, csaknem hiánytalan emberi koponyamaradványokat találtak Kínában.
- február - 580 millió éves kövületet találtak Kínában, a 3 centiméter átmérőjű fosszília vélhetőleg többsejtű állat lehetett.
- július - Rudabányán előkerült a tízmillió éve élt Anapithecus hernyaki emberszabású majom kétoldali felső állcsontja, mindkét oldalon 6-6 foggal. Hasonló leletre a világon sehol nem volt még példa.
- augusztus - Minden eddiginél régebbi, 250 millió éves dinoszaurusz-nyomokra bukkantak Németországban.
- szeptember - Ötvenöt millió éves megkövesedett erdő maradványait fedezték fel a kanadai sarkvidéken. A fosszilis fák olyan jó állapotban vannak, hogy még az évgyűrűk is felismerhetők rajtuk.
- október - 570 millió éves, vízben élő kis állat lábnyomának lenyomatát találták meg az amerikai Nevada államban, ami azt mutatja, hogy a lábbal rendelkező állatok 30 millió évvel korábban jelentek meg a Földön, mint ahogyan korábban feltételezték.
- január - Régészeti-csillagászati tanulmányok szerint a két nagy gízai piramis, a Kheopsz és a Kephrén egyetlen nagy terv alapján készült Kr.e. 2500 körül.
- április - Negyvennégy év után először kezdődtek ásatások Nagy-Britannia legismertebb régészeti helyszínén, Stonehenge-ben. Az ásatások nyomán kiderült, hogy a kőépítmény későbbi, mint eddig hitték.
- április - Legalább 35 ezer éve készített kőszerszámokat találtak Ausztrália nyugati részén, egy vasércbányában.
- április - Egy római kori üvegműhely került elő Komárom, az egykori Brigetio területén.
- június - Egyiptomban felfedezték azt az óbirodalom kori "hiányzó" piramist, amelyet 1842-ben még említett egy német régész, de azóta senki sem találta.
- június - A világ legrégibb, Kr. u. 33 és 70 között épült keresztény szentélyét fedezték fel Jordániában.
- június - Több mint 700 ezer éves emberi lakóhely maradványaira bukkantak dán régészek Katarban.
- június - Mexikói régészek egy több mint 2300 éves város romjaira bukkantak a Yucatán-félszigeten, amely még a Kr. e. 300 körül megalapított Chichen Itza maja városnál is korábbi.
- augusztus - A Dunakanyarban 480 éve elsüllyedt hajó roncsait találták meg, feltételezések szerint annak a flottának egyik tagjáét, amely a mohácsi csata után Mária királyné kincseit menekítették Bécs felé.
- október - Izraeli régészek a Jordán folyó partján talált lelőhely kovaköveinek elemzése után arra a következtetésre jutottak, hogy az emberiség már 790 ezer éve már rendelkezett a tűzgyújtáshoz szükséges képességgel.
- november - Izraeli régészek - feltételezésük szerint - megtalálták Heródes király sírját.
- január - Amerikai kutatók a világ legsötétebb anyagát állították elő, amely 99,9 százaléknál is többet nyel el a fényből.
- március - A ThruVision cég által kifejlesztett kamera képes akár 25 méteres távolságból észlelni mozgó emberen a felsőruházat alatt elrejtett fegyvert, robbanóanyagot vagy drogot.
- április - Lábbal együtt növő cipőket kezdtek árulni Nagy-Britanniában. A cipő gombnyomásra pár számmal nagyítható.
- június - A bostoni MIT egyik kutatója feltalálta a nanotechnológiai szivacspapírt, amely beissza a vízbe került olajat és más, vízzel nem keveredő szennyezőanyagot, így fel lehet használni minden szennyezett víz tisztítására.
- nopvember - Budapesten bemutatták a nyilvánosságnak a Molnár János-barlang 2002-ben felfedezett hévizes, víz alatti termét, a világ legnagyobb termálvizes, 20-25 méter magas, kupola alakú, víz alatti termét.
- december - Sorfalvonalspray-vel rukkoltak ki Argentínában. A festékpermetet a labdarúgó-mérkőzéseken használhatják a bírók, a fehér vonal fél perc alatt eltűnik a gyepről.
MTI