A várhatóan 2018-ra elkészülő teleszkóp a szunnyadó vulkán tetején kap helyet. A Mauna Kea azért kedvelt a csillagászok körében, mert csúcsa jóval a felhők felett, 4205 méteren fekszik, vagyis az év háromszáz napján tiszta kilátást kínál.
A cég választása azért is esett Hawaiira, mert a sziget a Csendes-óceán közepén fekszik, így a viszonylag alacsony a légszennyezettsége. A szigeten emellett csak néhány nagyváros található, tehát a fényszennyezés sem zavarja majd a tudósokat.
Nézegessen gyönyörű szupernóvákat! |
A szuperteleszkópot a Kaliforniai Egyetem, a Kaliforniai Technológiai Intézet és a Kanadai Egyetemek Csillagászati Kutatási Szervezete közösen építi meg. A világ legnagyobb teleszkópjai jelenleg is a Mauna Keán találhatók, ezek átmérője azonban három méterrel elmarad az újétól. A mostaniak nem fognak be olyan széles képet, nem látható rajtuk keresztül a csillagok körül keringő több száznyi bolygó, miként a Nap közelében lévő csillagok sem.
A hawaii őslakosok nincsenek elragadtatva a tervtől, mivel hagyományaik szerint a magas helyek szentnek számítanak: szemükben azok a mennyek kapui.
Könnyen előfordulhat azonban, hogy a TMT Observatory szuperteleszkópja nem tartja sokáig a rekordot. Európai összefogásban ugyanis tervet fontolgatnak egy 42 méteres átmérőjű teleszkóp építésére. A lehetséges helyszínek között Argentínát, Chilét, Marokkót és Spanyolországot emlegetik, döntés jövő évre várható. A berendezés az elképzelés szerint szintén 2018-ra készülhet el.
Százmilliók az évszázad napfogyatkozásán
Megkönnyebbült űrhajósok: újra működik az űrvécé
Holdraszállás: 40 éve 528 millióan látták élőben
MTI