.jpg)
Legfrissebb devizaárfolyamok |
Nyers Rezső elmondta: az elmúlt években a bankok hitelezésének mozgatórugóját két szektor jelentette, a lakossági és a kis- és középvállalkozói ügyfélkör. A vállalati hitelezésben a kis- és középvállalkozások finanszírozása egyre jelentősebbé vált az elmúlt 6-7 évben olyannyira, hogy a kis és közepes cégeknek adott hitelek összege nagyjából megtízszereződött.
Nyers Rezső szerint a magyarországi bankrendszer számára 2008 a nemzetközi fejlemények miatt nem lesz könnyű év, ezért is nagy jelentősége van annak, hogy a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete a közelmúltan a bankokkal szemben támasztott kockázatkezelési követelményekkel egyenértékűnek minősítette a Hitelgarancia Zrt. kockázatkezelési gyakorlatát. A határozat azt eredményezi, hogy lényegesen csökken a bankok tőketartalékolási kötelezettsége, a Hitelgarancia Zrt. (Hg) kezességével nyújtott hitelek esetében.
A döntés az egész kis- és középvállalkozói (kkv) szektor forrásbevonására kedvező hatású, tavaly a Hg Zrt. már a kkv-knak adott kölcsönök mintegy 10 százalékát garantálta - mondta a főtitkár. Nyers Rezső azt is közölte, hogy tavaly a kkv szektor által felvett új hitelek állománya hozzávetőleg 8 százalékkal nőtt, és összességében mintegy 3500 milliárd forint körül alakult.
Kérdésre válaszolva a főtitkár elmondta: ahhoz, hogy a lakosság által felvett devizakölcsönök esetében a havi törlesztőrészletek jelentősen megemelkedjenek az kellene, hogy hosszabb távon nagymértékben mérséklődjön a forintnak az euróhoz, illetve a svájci frankhoz viszonyított árfolyama. Nyers Rezső azonban úgy vélte: nem kell számítani jelentős gyengülésre, előfordulhat az, hogy a piacon kisebb-nagyobb árfolyammozgás bekövetkezik, azonban az elmúlt 9-10 év alatt a forint hosszabb távon is stabilitást mutatott, a főtitkár szerint egy olyan nap volt, amikor az árfolyam átlépett a beavatkozási sáv gyenge oldalára.
Nyers Rezső szerint az is kedvező, hogy a bankoknál nyilvántartott vállalati és lakossági hitelek minősége gyakorlatilag nem változott. Érdekes azonban, hogy míg hat évvel ezelőtt a bankok által nyújtott hitelösszeg a banki betétek hozzávetőleg 80 százalékára rúgott, napjainkban a bankok hitelállománya mintegy 150 százaléka a banki betétállománynak, vagyis a hitelezés jórészt külső forrásból valósul meg. A hitelintézetek számára is drágul azonban a külső forrás és hosszabb távon ez a kamatrés szűküléséhez vezet az élesedő verseny miatt.
Veres: A szigorból nem engedünk
2000 fontba fáj minden brit családnak a bankmentés
Új hitelvizsgáló a piacon: keresik a csaló cégeket
Válság: aki megoldhatná, a közelébe se megy
MTI