.jpg)
A bizottsági elnök közölte: a miniszterelnöki kijelentést szerinte meg kell vitatnia az Országgyűlés szakbizottságának, mert tisztázni kell, hogy a miniszterelnök által megfogalmazott új irányelvek adják-e az MSZP új agrárstratégiáját. A testület ez ügyben meg kívánja hallgatni Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztert.
Font Sándor a sajtótájékoztatón emlékeztetett arra, hogy 2004-ben, Magyarország uniós csatlakozási szerződése aláírásakor a magyar gazdálkodók csak a 25 százalékát kapták a régi tagállamok gazdáinak járó támogatásnak, amit 30 százalékos ún. nemzeti kiegészítéssel lehetett megtoldani.
Ennek eredményeként jelenleg a magyar gazdálkodók mindössze a felét kapják a régi tagországok gazdáinak járó támogatásnak. Eközben a magyar kormány a nemzeti kiegészítésként adható 103 milliárd forint helyett 2006-ban, 2007-ben csak 78 milliárd forintot juttatott a magyar gazdálkodóknak, így 25 milliárd forinttal csökkentette évenként a nemzeti kiegészítést. A múlt évben emellett - a természeti körülmények miatt - a magyar mezőgazdaság teljesítménye 30 százalékkal csökkent.
E helyzetben jött a miniszterelnök drámai bejelentése, miszerint az élelmiszerárak megugrása lehetőséget ad az unió agrártámogatási rendszerének felülvizsgálatára, mert magas élelmiszerárak esetén a gazdálkodók kevésbé vannak rászorulva a támogatásokra.
Daróczi Dávid kormányszóvivő erre az MTI-nek úgy reagált: Gyurcsány Ferenc Davosban egyértelműen a 2013 utáni időszakról, az Európai Unió következő költségvetési ciklusáról beszélt. Az ellenzék hiába próbálja félrevezetni az embereket, mert a gazdák pontosan tudják, hogy a mezőgazdasági termékek drágulása számukra jó hír, hiszen így több pénzt kapnak a termékeikért a piacon - vélekedett.
A kormányszóvivő hangsúlyozta: a miniszterelnök felvetése arról szólt, hogy a globális élelmiszerpiaci kereslet hosszú távon nagy lehetőséget jelenthet a magyar gazdáknak, akik a piacon termékeik tisztes árából szeretnének megélni. Ha pedig tartósan magasak maradnak az árak, akkor 2013 után az uniós támogatások egy részét más célokra, az oktatás és a kutatás-fejlesztés, azaz a versenyképesség javítására fordíthatná a közösség - tette hozzá.
Daróczi Dávid felhívta a figyelmet arra, hogy a kormányfő azt is hangsúlyozta, elemezni kell, hogy az áremelkedés mennyire tartós, hosszú távú folyamat, és az agrártámogatások átalakításában ennek alapján kezdeményezően kell részt venni.
Font Sándor a miniszterelnök davosi kijelentését azzal magyarázta, hogy a kormányfő nem ismeri a magyar mezőgazdaság helyzetét. Ez szerinte újabb bizonyíték Gyurcsány Ferenc alkalmatlanságára, hiszen ahelyett, hogy azon dolgozott volna, hogy a magyar mezőgazdaság hátrányos helyzetét mielőbb ledolgozhassa, ilyen kijelentést tett.
Holott - emlékeztetett Font Sándor - Magyarország területének 70 százaléka alkalmas mezőgazdasági művelésre és a magyar mezőgazdaságnak jó adottságai vannak. Nem véletlen, hogy termőföldért a háttérben heves küzdelem folyik.
A fideszes képviselő szerint a miniszterelnök már 2005-ben, a gazdatüntetés alkalmával jelét adta annak, hogy ellensége a magyar vidéknek.
Emellett Font Sándor szerint Gyurcsány Ferenc davosi kijelentésével pozíciót, stallumot kívánt szerezni a globalista erőknél, gondolva a miniszterelnöksége utáni időkre is. Ezért nem véletlen,hogy kijelentését azonnal üdvözölte Tony Blair volt brit miniszterelnök.
A fideszes képviselő arra az újságírói felvetésre, hogy a mezőgazdasági árak növekedése a gazdálkodók számára nagy hasznot jelentene, azt válaszolta, hogy a haszon jelentős hányada főként a kereskedőknél, és csekélyebb mértékben a feldolgozóknál csapódik le. Így a mezőgazdasági árak növekedéséből mindössze 12-15 százalék jut a gazdálkodókhoz. Az árak növekedése pedig tényleges hasznot a gabonatermelőknek juttatott. A többi mezőgazdasági ágazat ebből a haszonból nem, vagy csak kis mértékben részesült.
Arra a felvetésre, hogy a miniszterelnök később korrigálta davosi kijelentését, Font Sándor úgy reagált, hogy nem az első alkalom, hogy Gyurcsány Ferenc külföldön a magyar érdekeket súlyosan sértő kijelentést tesz, és azt belföldön igyekszik korrigálni, tompítani.
2013-ig ne is nyúljunk az agrártámogatáshoz?
Pánikhelyzetben is muszáj enni
Egyszer volt... eltűnik a magyar élelmiszer?
Nem drágulnak az egekig a mezőgazdasági árak
MTI