Teljesen új alapokra helyezi a mobil frekvenciák használatának díjrendszerét az április elsején életbe lépett szabályozás, amely Szalai Annamária, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnökének elmondása szerint a hatóság és a legnagyobb távközlési szolgáltatók szoros együttműködésével, hosszú előkészületeket és szakmai egyeztetéseket követően született meg.
Az NMHH január elseje óta jogosult rendeletet alkotni egy jól behatárolt, szűk hatáskörben. Szalai Annamária reményét fejezte ki, hogy ezáltal rugalmasabb lehet a hatóság, gyorsabban születnek majd meg a döntések.
A korábban hatályos rendelet meglehetősen elavult volt, nem ösztönözte a szolgáltatókat a beruházásokra - hangsúlyozta az NMHH elnöke, hozzátéve: erre alkalmas az új rendelet, ami így előnyös a 12 millió hazai előfizető számára is.
A sávos díjrendszernek köszönhetően a szolgáltatók az alacsony forgalmú területeken is új beruházásokat fognak eszközölni (eddig bázisállomásonként fizettek, így ez nem érte meg nekik), amelyek esetében a normaszerűen megállapított kedvezmény (4 évig 50 százalékos kedvezményt kapnak) az új frekvenciák kiépítésekor is további ösztönző hatással bírhat. Az új rendelet tecnológiasemleges, így az új szolgáltatások, fejlesztések előtt is megnyílhat az út - mondta Szalai Annamária.
Az NMHH első rendelete nem egy véletlen folyamat eredménye. A tavalyi megalakulásnál már meghatározták a főbb irányokat, a hírközlés területén a frekvenciákkal való hatékonyabb gazdálkodást fő célul kitűzve - tette hozzá Mátrai Gábor, az NMHH hírközlési elnökhelyettese.
Ez az első lépés, amely a frekvenciák hasznosítása, értékesítése miatt született és a mobilszolgáltatásra koncentrálódik. Kiemelte azt is: a mobilpiacon további teendők várnak a hatóságra - ilyen például a GSM irányelvek implementációja, megvalósítása is.
Mátrai fontosnak tartotta kiemelni, hogy a mostani szabályozással előkészítették a 900 MHz hasznosítását is. Elmondta: ma már a mobilszolgáltatások tekintetében a hangpiac helyett a mobilinternet és az adatátviteli szolgáltatások jelentik a verseny területét, amelyek sokkal szélesebb sávigénnyel rendelkeznek. A televíziós digitális átállással az analóg műsorterjesztésre használt frekvenciák felszabadulnak, amelyek ezután a mobilinternet szolgáltatásra lehetnek alkalmasak.
Az elnökhelyettes bejelentette azt is, hogy az interaktivitás és a mobilitás minél szélesebb körű elterjesztéshez egy ötéves spektrumstratégiát dolgoznak ki.
Új dimenziók a szolgáltatásban?
A mobilszolgáltatók vezetői egyetértettek abban, hogy egy nagyon fontos mérföldkőhöz értek az új szabály meghozatalával. Egyöntetűen üdvözölték a változásokat és azt is kiemelték, hogy rendkívül pozitív együttműködés kezdődött ezzel a hatóság és a szolgáltatók között.
Cristopher Mattheisen a Magyar Telekom vezérigazgatója elmondta, úgy látják, hogy az új rendelet kulcsfontosságú lesz a beruházások szempontjából a digitális területen. Robbanásszerű fejlődést várnak a távközlési iparban, amely szerinte vízválasztó ponthoz érkezett hazánkban. Hozzátette: a magas szintű szolgáltatásokat és a legnagyobb sebességet igyekeznek biztosítani az ügyfeleiknek, ehhez pedig elengedhetetlen a megfelelő szabályozási környezet.
Kiemelte, hogy nagy változások előtt áll az ország: az úgynevezett LTE technológia segítségével a mobilinternet jelenlegi néhány megabit/sec sebessége a sokszorosára nőhet és ezt a szolgáltatók hamarosan akár már 100 százalékos országos lefedettséggel képesek majd nyújtani.
Forradalmi lépésnek nevezte az új szabályt Christopher Laska, a Telenor vezérigazgatója. Az újfajta díjképzés magabiztossá teszi a szolgáltatókat és az előfizetőket egyaránt - tette hozzá. A szolgáltatások fejlesztése kapcsán kiemelte, hogy nemsokára akár 100 megabites mobilnet is elérhető lesz, ami a későbbiekben komoly ár- és szolgáltatási versenyt eredményezhet.
Azzal, hogy az internet mindenhol elérhető lesz, az iparág is fejlődhet: 2020-ra 44 ezer új munkahelyet remélnek a legmodernebb technológiai fejlesztések hatására - emelte ki, hozzátéve: az internetes munka, -tanulás és -oktatás pedig sokat segíthet a munkavállalóknak a munkaerőpiacon lévő tendenciákhoz való alkalmazkodásban. Eltűnhet a digitális írástudatlanság és ennek a szabálynak is köszönhetően jobbak lesznek a felhasználói tapasztalatok (pl. a sebesség kapcsán). Egészséges verseny jöhet létre a szolgáltatók között, amely hozzájárulhat ahhoz, hogy Magyarország vonzó befektetési célpont legyen.
Marchhart Pál, a Vodafone vezérigazgató-helyettese hangsúlyozta: a már nem növekvő frekvenciadíjak pluszbevételét a fejlesztésekre fogják fordítani. Jelenleg Magyarország lakosságának egyharmada nem fér hozzá a szélessávú frekvenciához, ám ennek kapcsán a mostani változás egy nagy akadályt ledöntött. Hozzátette: ahogyan nemrég bejelentették, egy éven belül 99 százalékos szélessávú lefedettséget fognak produkálni. Reményét fejezte ki azzal kapcsolatban is, hogy az új rendeletalkotási struktúra a jövőben gyorsabb reagálást is jelent majd a hatóság részéről a piac eseményeire.
Privátbankár - Szilágyi Balázs