Fidesz: alakul a negyedik Gyurcsány-csomag
"Az eddigi csomagokhoz képest, tehát a tavaly nyári első Gyurcsány-csomag és a konvergencia programként megismert második Gyurcsány-csomag, a 2007-es költségvetésként megismert harmadik Gyurcsány-csomaghoz képest egy negyedik Gyurcsány-csomag is kialakulóban van" - fogalmazott Navracsics Tibor.
A politikus elmondta: szombaton az egyik napilapban Draskovics Tibor tárca nélküli miniszter nevével fémjelzett tervezet jelent meg, amely újabb, "brutális megszorításokat" sejtet. Ebben az állam további kivonulása közfeladatok ellátásából és az otthonteremtési, valamint közlekedési támogatások megszüntetése szerepel - tette hozzá.
Draskovics Tibor szombaton úgy nyilatkozott a Népszabadságban ismertetett javaslatcsomagról: az adófizetők pénzének felelősebb és eredményesebb felhasználása érdekében több szakértői csoport készített javaslatokat az állami feladatok újragondolásával kapcsolatban, de ez egy részletes egyeztetés alatt álló nem nyilvános munkaanyag, és nem a kormány tervezett intézkedéseit tartalmazó dokumentum. Navracsics Tibor sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: a KSH adatok sem azt mutatják, hogy vége lenne a nehézségeknek, szerinte az európai országok között a legrosszabb mutatókkal rendelkezünk.
Az egy hete nyilvánosságra kerül adatokra hivatkozva közölte: Európa országainak élcsoportjába tartozunk olyan területeken, ahol sereghajtónak kellene lenni, például az államháztartási hiány, az infláció, az eladósodottság esetében. Ugyanakkor ahol az élvonalba kellene tartozni, ott Magyarország sereghajtó - mondta, példaként a gazdasági növekedést említve, amelynek 1,4 százalékos mértéke szerinte kiábrándítóan alacsony.
Emlékeztetett arra, hogy közben áremelések is történtek, a liszt 28, a vezetékes gáz 53, a távfűtés díja közel 50 százalékkal emelkedett az elmúlt egy évben.
Mint mondta, az elmúlt egy évben az emberek felélték tartalékaikat. Az ellenzéki politikus statisztikákra hivatkozva kijelentette, hogy a magyar lakosság eladósodottsága rohamosan emelkedik, már-már eléri a nyugat-európai szintet, miközben a vásárlóereje csak töredéke a nyugat-európainak.
Navracsics Tibor szerint a miniszterelnök előtt most két lehetőség áll: az egyik, hogy Draskovics Tibor javaslatának megfelelően bevezeti ezt a csomagot. "Vagyis szembefordul saját magával. Nyilvánvaló, hogy hazudott, amikor azt mondta, hogy túl vagyunk a nehezén, az adatok is azt mutatják, és Gyurcsány Ferenc további tervei, lépései is utalhatnak arra, hogy újabb csomag következik" - fogalmazott. A másik lehetőség, hogy frissen kinevezett miniszterét nem tekinti politikailag fajsúlyosnak, "ekkor viszont feltehetjük a kérdést, hogy miért tűr meg a kormányában egy olyan minisztert, akinek a munkáját nem tekinti politikailag fajsúlyosnak" - mondta.
Felidézte: az újságban megjelent tervezetre Daróczi Dávid kormányszóvivő úgy reagált, hogy nincs mögötte kormánydöntés, és a miniszterelnök nem tekinti politikai értelemben fajsúlyosnak.
A kormányszóvivői iroda közleménye szerint Navracsics Tibor is tudja, hogy nem csomagról és megszorításról, hanem az állam szerepének újragondolásáról van szó. "A frakcióvezető is tudja a kormányfő és a szakminiszter napokkal korábbi nyilatkozataiból, hogy nincs szó se csomagról, se megszorításokról; kizárólag az állam szerepének újragondolásáról - amit egyébként maga Navracsics Tibor is szorgalmazott eddig" - olvasható a kommünikében.
A szóvivői iroda emlékeztet arra, hogy az állam átalakításáról szóló döntések előtt szakértői javaslatok készülnek, ezután a pártok szakértői egyeztetnek, csak ezt követően kerül sor a kormány- és parlamenti döntésre. "Ez a helyes sorrend, ha valaki civil szakértőket akar bevonni az állam átalakítását célzó döntések megalapozásába" - írják a közleményben. A kommüniké szerint ha valaki ezt a sorrendet felcserélve kritizál, és egy folyamat elején beszél arról, hogy mi történik a végén, az nem szakmai hozzáállás, hanem "színtiszta pártpolitika".
Infláció: még nem biztos a 7 százalék
Újabb Gyurcsány-csomag jön a Fidesz szerint
Gyurcsány: ez az adócsökkentés kormánya lesz
MTI