2011. szeptember 1-jén a Magyarországon működő munkaerő-kölcsönzők 90,5 százalék volt magyar tulajdonú. Az összesen 747 cégből 104 idei, azaz 2011-es alapítású. A kölcsönzésben érintett kalkulált átlagos évi létszám tavaly 124.213 fő volt, amely kb. 5 százalékos növekedés az előző évhez képest. A kölcsönbeadók – becslés szerint – 2010-ben kb. 155 milliárd forint adót és járulékot fizettek be a költségvetésbe és a foglalkoztatásuk által minimum 79 ezer – maximum 273 ezer – főt foglalkoztattak megrendeléstől függően, azaz 4-12 százalékkal csökkentették a munkanélküliséget az aktív korúak körében.
A hazai kölcsönbeadók nettó árbevétele 2009-ben 145,3 milliárd forint volt. A zömében magyar tulajdonban lévő piacvezető cégek 2010-ben megalapították a Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetségét (MMOSZ), amely együttműködve a legnagyobb magyar munkáltatói szervezetekkel a szféra érdekképviseletét látja el.
Dénes Rajmund Roland, a Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetségének (MMOSZ) kommunikációs alelnökének szavai szerint a hazai munkaerő-kölcsönzési szakmát képviselő MMOSZ üdvözli azt a kormányzati törekvést, hogy a nehezen tervezhető gazdasági fejlődés egyik meghatározó eszközeként kezeli, mozgatórugói lehetnek a rugalmas, atipikus foglalkoztatási formák, ezen belül a munkaerő-kölcsönzés, részmunkaidő, távmunka.
A kommunikációs alelnök szerint fontos, hogy a foglalkoztatás munkajogi háttere tervezhető, kiszámítható legyen a kölcsönzött munkavállalóknak és a foglalkoztató cégeknek, vállalatoknak. Meghatározó lépésnek érezzük az 5 éves foglalkoztatási korlát rögzítését a Munka Törvénykönyvében, amely hozzájárul a magyar gazdaság fejlődéséhez, Magyarországon a régiónkhoz képest nem kiemelkedő foglalkoztatotti arány növeléséhez.
Széki Sándor, kávézótulajdonos vállalkozásához külső-munkaerő közvetítő cégek segítségét is igénybe vette. Véleménye szerint a törvény adta magas követelmények miatt egyszerűbb külsősökkel dolgozni, a költségekről nem is beszélve. Itt van rögtön egy - nem olyan nagy költségigénnyel járó, de mégis - nyilvánvaló példa: minden cég külön üzemorvossal kell rendelkezzen, ami több kávézó esetén több üzemorvost jelent.
A munkaerő-kölcsönzés útján foglalkoztatott munkavállaló – munka, tűz-, baleset- és higiéniai - alapképzését a munkaerő-kölcsönző cég biztosítja. Véleménye szerint valós előnyt jelent továbbá a dolgozói órák magasabb kontrolljának lehetősége, a rugalmas beoszthatóság, hogy a forgalom mellé rendelhető ember – akár csak pár órára is – a kiemelt időszakban. Széki Sándor még azt is hozzátette, hogy gazdaságossági szempontból az sem mindegy, hogy a tevékenység ellenszolgáltatása dologi vagy nem dologi költség.
A szövetség korábbi álláspontja szerint a munkaerő-kölcsönzés foglalkoztatáson belüli részarányának növelése kívánatos lenne, az ennek érdekében tett intézkedések pedig aktív foglalkoztatáspolitikai eszközként szolgálhatnák a kitűzött célt. Dr. Varga Péter, az MMOSZ elnöke úgy látja: optimális esetben, a munkaerő-kölcsönzés preferálása esetén a foglalkoztatás a magyar bérmunka piacon több tízezer fővel nőhet éves viszonylatban. Az MMOSZ szerint ez tartós fellendülést jelenthetne a hazai vállalatok versenyképessége, a GDP javulása tekintetében.
Privátbankár