Magyarország a 60-64 év közötti korosztály foglalkozatását tekintve sereghajtó az unióban: mindössze 13,3 százalék dolgozik, míg a listavezető Svédországban az összes foglalkoztatott 63 százaléka tartozik ebbe a korosztályba. Az uniós átlag 30 százalék körül van.
Az Allianz adatai szerint az Európai Unióban jelenleg 28,6 millióra tehető a 15-20 év közöttiek száma, míg a 60-65 éveseké 28,8 millió.
Az elemzés rámutat, hogy a közeljövő uniós foglalkoztatási politikájának nagy kihívása, hogy növekedjék az idősebb foglalkoztatottak aránya. Az elmúlt években már sikerült e tekintetben eredményeket elérni, miután sok uniós tagországban változtattak a korai nyugdíjazást ösztönző rendszeren, de további lépések szükségesek.
A KSH épp a minap közölte, hogy az uniós tagországok közül jelenleg csak Málta 54,9 százalékos foglalkoztatottsági szintje alacsonyabb a magyarnál.
A hét kérdése: Önnek mi lenne az első lépése kormányfőként? Szavazzon! |
Az uniós viszonylatban igen kedvezőtlen magyar foglalkoztatási ráta egyik oka az alapfokú iskolai végzettségűek rendkívül alacsony munkaerőpiaci jelenléte .
Nézze meg választási rovatunkat és értékelje Ön is a miniszterelnök-jelölteket! |
Egyébként tavaly mintegy négymillió munkahely szűnt meg az Európai Unióban a válság miatt - tette közzé az Eurostat. Az unió statisztikai hivatalának adatai szerint a 27 tagországban 1,8 százalékkal (4.021.000 fővel) csökkent a foglalkoztatás tavaly az egy évvel korábbihoz képest. 2008-ban még 0,7 százalékkal nőtt a foglalkoztatottak száma az Európai Unióban 2007-hez viszonyítva. A legtöbb munkahely a feldolgozóiparban, az építőiparban, valamint a kereskedelemben, a szállításban és a távközlésben szűnt meg. A mezőgazdaságban, a közigazgatásban, az egészségügyben és az oktatásban viszont nőtt a foglalkoztatás.
3,7 millió ember tartja el az országot
Bokros: vészhelyzet van az országban Fordult a kocka: sokkal bizakodóbbak a kicsik
Létszámstop: se ki, se be
Munkapiaci körkép: Magyarország kivétel
MTI, Privátbankár