
"Ha ugyanis az árszínvonal felzárkózása az infláción keresztül valósul meg, annak sok egyéb költsége van, bizonytalanság, kockázat, megtakarítások értékállandóságának hiánya, és még lehetne sorolni azokat a problémákat, amivel az infláció jár" - tette hozzá Simor András. Szavai szerint a forint erősödése akkor értelmes folyamat, ha a gazdaság teljesítményének növekedésével együtt történik, és nem a gazdaság teljesítményét meghaladó mértékű, mert akkor megfogalmazása szerint "tönkreteszi a gazdaságot". A jegybank elnöke kifejtette: a forint az elmúlt 7-8 évben euróhoz képest általában egy 240-260 forint körüli sávban mozgott, trendszerű, hosszútávú felértékelődése azonban nem volt.
Magyarország exportteljesítménye az említett 7-8 évben nem volt rosszabb, mint például Csehország, Lengyelország, Szlovákia exportteljesítménye, de jobb sem. Magyarul ezek az országok, annak ellenére, hogy felértékelődött a devizájuk, mégsem rontották exportteljesítményüket. "Azért nem, mert Magyarországon annak ellenére, hogy nem volt nominális felértékelődés, jóval magasabb volt az infláció, ebből következően tehát amit az exportőrök megnyertek a vámon, azt elveszítették a réven: amit megnyertek azon, hogy nem volt forinterősödés, azt elbukták az infláción" - mondta.
Euró/forint: a pillanatnyi állás |
Simor András hangsúlyozta: olyan nincs, hogy az árfolyam kívánságaink szerint csak felfelé haladjon, az árfolyam természetesen ingadozik. "A baj csak az, hogy Magyarországon jobban ingadozik mint a többi országban, a forint volatilitása nagyobb, mint a környező országok valutáié" - mondta.
Szavai szerint azért nagyobb, mert a "magyar gazdaság megbízhatatlanabb gazdaság", mint a többi, mert itt nagyobbak a bizonytalanságok, nagyobbak a változások. Részben azért, mert a gazdaságpolitika megfogalmazása szerint "őrült módon rángatja" a gazdaságot. "Ahhoz, hogy a forint hektikus mozgásai lelassuljanak és megszűnjenek, nyilvánvalóan kell egy kiszámítható monetáris politika (..), de kellene mellé egy nagyon kiszámítható gazdaságpolitika is" - mutatott rá.
Alaposan bezavar a forint
Bokros: a gyógyítás a leggyengébb láncszem
Sokkal jobb lehet a második félévünk
Válság: most jön még a durva rész
A forint eddig megmentett minket a legrosszabbtól
London is benézte - és most a forintra mutogat
MTI