1p
Az Európai Rendszerkockázati Testület (ESRB) konkrét javaslatokat tett közzé a devizahitelezéssel kapcsolatban - így kell ezt csinálni?
Az frankfurti székhelyű Európai Rendszerkockázati Testület (ESRB) konkrét javaslatokat tett közzé a devizahitelezéssel kapcsolatban.

Az ESRB feladata, hogy mérsékelje a pénzügyi rendszerben keletkező, a stabilitást veszélyeztető fejlemények hatását, továbbá a makrogazdasági folyamatok folyamatos elemzése révén elejét vegye a széles körű pénzügyi zavaroknak. Az Európai Rendszerkockázati Testület tagjai többek között az uniós tagállamok jegybankelnökei, vezetője az Európai Központi Bank mindenkori elnöke.

A Portfolio.hu értesülései szerint az ESRB javaslatai azokra az aggodalmakra reflektálnak, melyeket a devizahitelezés jelent a nem pénzügyi magánszektor számára, a kitért arra is, hogy a probléma eltérő mértékben érinti az egyes országokat, így egyesek sebezhetőbbek a kedvezőtlen árfolyammozgások miatt, amely nemcsak rendszerszintű kockázatokat jelent számukra, hanem határon átnyúló fertőzési veszéllyel is járhat.  Az ESBR javaslatai között szerepel a devizahitelezés szabályainak a szigorítása is.

A javaslatok több területet is érintenek, elsősorban a hitelfelvevők megfelelő kockázattudatosságára utal, ebben az esetben a testület javasolja az adósok megfelelő tájékoztatását a devizahitellel kapcsolatos kockázatokat illetően, valamint javasolja a pénzügyi intézmények helyi fizetőeszközben nyújtott hitelkínálatának ösztönzését.

A javaslatok másik csoportja a hitelfelvevők hitelképességét foglalja magában, kitérve a devizahitelek szintjének szabályozására, a hitelképességek megfelelő ellenőrzésére és a szigorúbb hitelezési sztenderdek alkalmazására.

Az ESBR felhívta a felügyeletek figyelmét arra, hogy folyamatosan figyelemmel kell kísérniük azt, hogy a devizahitelezés nem okoz-e túlzott hitelnövekedést, és amennyiben igen, akkor szigorúbb szabályok alkalmazását tartják szükségszerűnek.

Az ESBR álláspontja szerint a felügyeleteknek iránymutatást kell adniuk a pénzügyi intézményeknek annak érdekében, hogy megfelelőbben vehessék figyelembe belső kockázati modelljeikben a devizahitelezés kockázatait. Valamint szükségesnek tartják a felügyeletek olyan intézkedéseit, amelyek arra kötelezik a pénzügyi intézményeket, hogy megfelelő tőkét tartsanak a devizahitelezéssel kapcsolatos kockázatok kezelésére.

A Portfolio.hu értesülései szerint a javaslatok köre a likviditást és a finanszírozást is érinti, valamint javasolják, hogy a fontosabb pénzügyi intézmények anyaországaiban legalább olyan szigorú követelményeket alkalmazzanak a devizahitelezésre vonatkozóan, mint amilyet azokban az országokban alkalmaznak, ahol határon átnyúló tevékenység keretében vagy fióktelepként működnek.

Privátbankár, Portfólió.hu

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG