Fuldoklik a korrupcióban Románia
Az egy éve, tavaly októberben készített hasonló felmérésben a megkérdezettek 30 százaléka vélekedett így. Az idei felmérés tanulsága szerint a korrupció csökkenése csak a válaszadók 11,7 százaléka szerint tapasztalható, míg 33,8 százalék úgy gondolja, nincs változás e tekintetben a tavalyi évhez képest.
A lakosság többsége, 51,2 százaléka szerint a korrupció visszaszorítására létrehozott állami intézmények hatékonysága nem növekedett az elmúlt egy évben, 20 százaléka szerint pedig nem érzékelhető változás. A felmérés készítőinek értékelése szerint a lakosság az idén kevésbé bízik ezen intézmények munkájában mint tavaly. A válaszadók 29 százaléka szerint csökkent a korrupció elleni harc hatékonysága; ugyanez az arány tavaly ősszel 17 százalék volt.
Az intézmények közül a polgármesteri hivatalok és a megyei önkormányzatok állnak a leginkább politikai befolyás alatt - véli a lakosság több mint 75 százaléka. Szintén magas, 60 százalék fölötti azoknak az aránya, akik szerint a bíróságok, az ügyészségek, illetve az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) tevékenysége is politikai befolyás alatt áll.
A szeptember közepén, reprezentatív mintán készített közvélemény-kutatás során a válaszadók többsége a parlamentet, a polgármesteri hivatalokat és a megyei önkormányzati testületeket nevezte a legkorruptabb intézményeknek.
A lakosság az államelnöki hivatalt és a népügyvédi intézményt látja a legkevésbé korrupt állami intézményeknek (11, illetve 9 százalék), míg az igazságszolgáltatásban a megkérdezettek 40 százaléka szerint tapasztalható korrupció. A válaszadók 13 százaléka úgy nyilatkozott: tudomása van ügyészek, bírák korrupt tetteiről, de közülük csak 11 százalék fordult ennek kapcsán az illetékes szervekhez.
Gazdagodjon a korrupcióellenességből!
Tanulmány a közberszerzéseket átszövő korrupcióról
Meg kell védeni azt, aki "köp"
MTI