.jpg)
Egy halk köszönöm, vagy egy még halkabb bocsánat elférne nekik azoktól, akik a személyemen keresztül támadták ezeket a szakembereket, akik a politikától függetlenül végzik a munkájukat - közölte.
Emlékeztetett arra, hogy biztonságos, látványos, illetve méltóságteljes ünnepet ígértek, és ez sikerült is, elsősorban azért, mert a szakemberek felkészültek voltak, és jól működtek együtt.
Az Operatív Törzs adatai szerint a tűzijátékot negyedmillióan nézték szabad térről Budapesten. Az embereket hangszórókon és kivetítőkön keresztül folyamatosan tájékoztatták arról, hogyan tudják elkerülni az esetleges vészhelyzeteket, így tájékoztatást adtak a belvárost délután hat óra körül elérő viharról is - tette hozzá. Kitért arra: szállodák mellett a Miniszterelnöki Hivatal is kinyitotta az előterét a vihar elől menedéket keresőknek.
A Miniszterelnöki Hivatal államtitkára közölte: Budapesten Veres Zoltán műrepülő pilóta bemutatója, három vidéki városban pedig a tűzijáték maradt el a vihar miatt. Az augusztus 20-i ünnepen nem volt jelentős sérülés és anyagi kár sem keletkezett, a tűzoltókat leginkább a viharkárok elhárításához riasztották. A fővárosban 120-szor, vidéken 341 alkalommal.
Gál J. Zoltán beszámolt arról is, hogy több mint 1.500 rendőr és 19 hajó biztosította a tűzijáték zavartalan lebonyolítását. Véleménye szerint indokolatlan volt a kritika amiatt, hogy a tűzijátékot nézőket szállító hajóknak nem lesz elég fix kikötési helyük a rakparton, mert 82 ilyen pont közül végül csak 66-nál állt hajó. Kiemelte: a lezárt hidakat az ígértnél hamarabb nyitották meg.
AZ Operatív Törzs irányítója elmondta: megbízatását visszaadta a kormánynak. A testület legközelebb az október 23-i állami ünnep előkészítésén dolgozik majd. Arra kérdésre, hogy kapnak-e jutalmat, aki jól dolgoztak, Gál J. Zoltán azt mondta: többen megérdemelnék, de ha lesz ilyen, akkor azt először az érintettekkel közli.
A Fidesz szóvivője szerint a pontosságra való kínos törekvés, az állandó kommunikációs offenzíva és tájékoztatás mutatja, hogy a kormány tavaly, az augusztus 20-ai állami ünnepség előkészítésekor milyen komoly "gondatlanságokat" és "mulasztásokat" követett el. Szijjártó Péter emlékeztetett: a tavalyi tűzijáték kapcsán elkövetett kormányzati mulasztások és gondatlanságok - az ombudsmani jelentés szerint is - öt halálos áldozatot követeltek, és több mint háromszáz ember sérüléséhez vezettek. Hozzátette: azzal, hogy most nem történt a tavalyihoz hasonló katasztrófa, nem lehet meg nem történtté tenni az egy évvel ezelőtti eseményeket
"Márpedig a kormány erőszakos kommunikációjából úgy tűnik, hogy a kormányzatnak ez volna a szándéka" - fogalmazott Szijjártó Péter. A Fidesznek továbbra is határozottan az az álláspontja, hogy a kormány köteles kárpótlást nyújtani azoknak, akiknek hozzátartozója életét vesztette, vagy akik sérüléseket szenvedtek tavaly a tűzijáték idején, a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) ugyanis nem garantálta az emberek biztonságát - mondta Szijjártó Péter.
Hozzátette: a Fidesz cinikusnak és arcátlannak tartja azt a kormányzati magatartást, mely szerint Gál J. Zoltán a MeH államtitkára szakemberek háta mögé próbál bújni az őt ért kritikák és bírálatok elől. Ez a magatartás azért cinikus és arcátlan, mert éppen ez a kormány tett bűnbakká szakembereket tavaly, amikor megtörtént a tragédia. Ugyanakkor a teljes jogi és politikai felelősséget eltolták magukról - jelentette ki.
Lezuhant egy nő és kislánya a partfalról
Egy, a gerincén súlyosan megsérült nőt és a kislányát hozták fel a budapesti Duna-partról a tűzoltók kedd reggel; az augusztus 20-i tűzijáték után estek le a Lágymányosi híd és a Petőfi híd közötti magas partfalról - közölte a Fővárosi Tűzoltóság szóvivője. A nő sérülései súlyosak, de nem életveszélyesek - mondta el az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézet ügyeletvezetője.
"A harminc év körüli nő súlyos gerincsérülést szenvedett, 5-6 éves kislánya komolyabb sérülés nélkül megúszta a balesetet" - közölte Molnár Péter, a Fővárosi Tűzoltóság szóvivője, aki elmondta, hogy a mentők kedd hajnali riasztása nyomán a tűzoltóság speciális, "alpintechnikai módszerekkel" hozta fel őket a nyolc méter magas partfal aljáról.
A pesti oldalon, a Nemzeti Színház közelében történt balesetről a szóvivő a kislány szavaira hivatkozva közölte: édesanyjával kettesben nézték a tűzijátékot, amelynek végén egy szerencsétlen mozdulat következtében mindketten lezuhantak a partra. A nő egész éjszaka magatehetetlenül feküdt ott - tette hozzá Molnár Péter. Melly András, az OBSI főorvosa elmondta: az anyát súlyos gerincsérüléssel, lábszártöréssel, kihűlt állapotban szállították a kórházba, a kislány zúzódásokat szenvedett az eséstől.
A főorvos közölte: a nő idegrendszeri károsodást szenvedett, azonban az, hogy sérülései maradandóak-e, csak később, a műtétek után derül ki.
Elmondta azt is, hogy az anya és lánya egy vaskapaszkodón próbált felmászni a rakpartról, innen eshettek vissza. A budapesti nő 30 év körüli, kislánya hatéves.
Gál J. Zoltán szerint a nő és a kislánya nem a tűzijáték helyszínén volt, hanem egy elhagyatott szakaszon Lágymányosi-hídnál. Az augusztus 20-i ünnepségek lebonyolítását irányító Operatív Törzs vezetője ezt arra a kérdésre válaszolt a kormányszóvivői tájékoztatón, hogy az ügyben indul-e vizsgálat. Hangsúlyozta: ahonnan jól lehetett látni a tűzijátékot, a Petőfi és a Margit híd között, az az állami rendezvények biztosított helyszíne volt. Gál J. Zoltán elmondta: a mentőszolgálattól kapott információi szerint a hölgyet éppen műtik, ha magához tér, akkor lehet tisztázni vele, hogy mikor és miért ment a rakpart veszélyes szakaszára.
Elmaradt durranások: megúsztuk az égiháborút
Lángoló víz, versengő hidak: ez vár ránk
Ünnepi kómába kerül a budapesti közlekedés
MTI