A hivatal sajtóközleménye szerint az egyetemes szolgáltatóknak a felhasználói árakban érvényesített földgáz beszerzési ára (az úgynevezett termékár) a jogszabályban rögzített képlet szerint március 1-jével dollárban megállapított importár, valamint a február 15-e és március 12-e közötti átlagos forint/dollár árfolyam szorzataként adódik.
Az egyetemes szolgáltatók az átlagos forint/dollár árfolyam kialakulását követően március 16-ával véglegesítik árváltoztatási kérelmüket, amelyet a hivatal a jogszabályokban foglaltak szerint felülvizsgál. Határozatba foglalt döntését a MEH a március 22-i héten hozza nyilvánosságra.
A Magyar Energia Hivatal korábbi eljárásaihoz hasonlóan szakmai alapon, kellő körültekintéssel, a jogszabályokban rögzített módon jár el úgy, hogy a szolgáltatók egyetlen indokolatlan fillérrel se emelhessék áraikat - hangsúlyozza a közlemény.
A hivatal múlt heti prezentációja szerint köbméterenként 16-17 forint áremelés lenne indokolt áprilistól a lakosságot és a kisfogyasztókat ellátó, úgynevezett egyetemes szolgáltatók által értékesített földgáz árában. A földgáz köbméterenkénti lakossági átlagára jelenleg 100 forint fölött van, szolgáltatónként eltérő.
Az egyes szolgáltatóknak március 5-ig volt lehetőségük árváltoztatási kérelmet beadni a hivatalhoz, a hivatalnak pedig 20 napja arra, hogy elbírálja az április elsején hatályba lépő változást.
Az árváltozás végleges mértékét a dollár/forint árfolyamának alakulása és a földgáz mint termék árváltozása befolyásolhatja. Azt a szolgáltatói kérelmet, ami a földgáz "meghatározott termékára" plusz a maximális kereskedelmi árrés fölött, illetve indokolatlan mértékben alatta van, a hivatal elutasítja, és ármegállapító eljárást indít.
A kormányszóvivő szerint a kabinetet is aggodalommal töltik el a sajtóban megjelent, az esetleges gázáremelésről szóló hírek, és aggályosnak tartja, ha a szolgáltatók túlzott terheket kívánnának a fogyasztókra tenni. Szollár Domokos az MTI-nek hétfőn arra reagált, hogy a szocialista Szanyi Tibor a nap folyamán tartott sajtótájékoztatóján jelezte: az MSZP továbbra is úgy látja, nincs indoka egy esetleges gázáremelésnek.
A kormányszóvivő hangsúlyozta, álláspontjuk világos: a szolgáltatók "egyetlen indokolhatatlan fillérrel" sem emelhetik az árakat. A kormány elvárása, hogy a Magyar Energia Hivatal (MEH) ezt a szempontot maradéktalanul és szigorúan érvényesítse a szolgáltatók felé - jelentette ki.
Szollár Domokos véleménye szerint még korai jóslásokba bocsátkozni arra vonatkozóan, miként alakul a gáz ára. Emlékeztetett arra, az egyetemes szolgáltatók előzetes ajánlatukat eljuttatták a MEH felé, de a végleges ajánlat, amely a forint és a dollár árfolyamát is figyelembe veszi, majd csak március közepén érkezik meg. A MEH március 25-ig bírálja el az ajánlatokat.
Kiemelte: bár a gáz árának meghatározása 2008 óta nem kormányzati hatáskör, a kormány több mindent igyekszik tenni, hogy a legrászorultabbak számára az alapvető energia megfizetése ne jelentsen elviselhetetlen terhet, példaként a távhő áfájának csökkentését és a krízisalapot említette.
Felidézte, a kormány korábbi döntése nyomán a gáz- és távhőtámogatás idén április 30-ig megmarad, ezzel a rászoruló családok az év leghidegebb hónapjaiban, a fűtési szezon végéig továbbra is kapnak támogatást fűtési költségeikhez.
Hozzátette: a kormány megkezdte a banki magatartáskódexhez hasonló közüzemi kódex megalkotását is, amely nagyobb védelmet ad majd a fogyasztóknak a közüzemi szolgáltatókkal szemben.
A Fidesz Szanyi Tibor szavaira úgy reagált: az MSZP lassan mondta, hogy nem lesz gázáremelés, mégis lett;
tizenötször.
MSZP: nincs miért gázárat emelni
Gázár: a kormány, a hivatal tehetetlen
Gáz: ha áprilisban nem emelnek, júliusban fognak
MSZP: tűrhetetlen, amit a gázárral csinálnak!
MTI