A lap szerint a MEH-nél dolgoznak a javaslaton: az új ár a piaci szereplők szerint a jelenlegi 131,30 forint/köbméterhez képest legalább 10-15 százalékkal lehet magasabb. A hazai gázár a világpiaci olajár változását kilenc hónapos átlagolással követi, így januártól még nem lesz érzékelhető az irányadónak tekintett Brent olaj utóbbi időben bekövetkezett jelentős áresése. A hazai fogyasztók legkorábban áprilistól érzékelhetnek némi árcsökkenést. Ezt júliustól egy jelentősebb áresés követheti.
A nyersanyagárak mellett azonban az árfolyamváltozás is meghatározó az árak alakulásában, így lényegesen kisebb lehet a hazai gázár csökkenése, mint amit az olajé indokolna.
Szintén bizonytalanná teszi a helyzetet, hogy az energiaügyi miniszter a legutóbbi, az október elsejétől hatályos gázárdöntéssel együtt megszüntette a korábbi időszakhoz kapcsolódó importár-korrekciós szabályozást, így a hazai nagykereskedő, az E.On szeptemberig felhalmozott 30 milliárd forintos vesztesége az év végéig 100 milliárd forintra nőhet. Az erre vonatkozó tárgyalásokat megnehezíti, hogy az időközben lemondott miniszter, Szabó Pál irányítja a tárcát, utódjának kinevezése pedig hetek óta húzódik - olvasható a lapban.
Az energiamegtakarításból futja a hitelre
Gázár: vétózhat a szlovák kormány
Mától drágább a meleg
A forint tehet keresztbe az olcsóbb gáznak
Ha akarnánk sem tudnánk elkerülni az áramáremelést
Nem lesz gáz: már feltankoltunk a télre
Napi Gazdaság