A tekintélyes amerikai napilap "széttagolt Európai Uniót" emlegetett szerkesztőségi cikkében, utalva arra: Görögország esetleg arra kényszerülhet, hogy mégis a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) forduljon segítségért. Ez súlyos csapást jelentene az Európai Unió hitelességére - állapította meg az újság, megjegyezve, hogy az EU eddig alapvetően a kontinens legnagyobb és leggazdagabb országa, Németország vonakodása miatt nem tudott hitelgaranciákat nyújtani Görögországnak.
Néhány hete még úgy tűnt, hogy a görög adósságproblémákra lesz megoldás, Athén - amely egyelőre nem kér hiteleket - szigorú válságkezelő csomagot fogadott el. Európa viszont még nem segített.
Ez nemcsak Görögország számára nagy probléma, hanem az EU-nak is, kockán forog az a hírneve, hogy képes a hatékony irányításra. Rossz hír ez az Egyesült Államoknak is, mivel az euró romlása felnyomja a dollárt, ami megdrágítja az exportot, lassítva az amerikai gazdaság felépülését. A The New York Times emlékeztetett: az eurót használó 16 országból öt súlyos pénzügyi gondokkal küzd.
Az amerikai lap arról írt: a német polgárok büszkék országuk gazdasági teljesítményére, és elutasítják Görögország - vagy más nehéz helyzetű országok, köztük Írország, Olaszország, Spanyolország vagy Portugália - kisegítésének gondolatát. Angela Merkel kancellár közölte: országa kész támogatni a "stabilitást", egészen addig, amíg nem kell pénzt adni. Csakhogy Németország gazdasági ereje nem kizárólag a németek szorgalmán és hatékonyságán, hanem más, eurót használó és hiánnyal küzdő országok keresletén is alapszik. A németek erről megfeledkezni látszanak - állapította meg a lap.
Közel a megállapodás?
Az euróövezethez tartozó 16 ország vezetőinek találkozóját szeretné megrendezni csütörtökön Herman Van Rompuy, az Európai Unió elnöke Görögország helyzetének megvitatására. Az EU 27 tagországának állam- és kormányfői csütörtökön Brüsszelben találkoznak a következő tízéves gazdasági EU-stratégia (EU 2020) és más témák megvitatására.
Van Rompuy - szóvivőjének keddi brüsszeli közlése szerint - azt szeretné, ha az eurózóna állam- és kormányfői ezt megelőzően külön beszélnék meg a pénzügyi nehézségekkel küzdő Görögország segítésére vonatkozó terveket. Az uniós elnök kezdeményezése a jelek szerint annak elkerülését célozza, hogy a rendes kormányfői értekezlet ismét "görög csúcsba" menjen át, amint az az előző, február eleji találkozóval történt.
Egy korábbi hasonló találkozó ugyanakkor neheztelést váltott ki néhány, az övezethez nem tartozó tagállamban, amelynek illetékesei attól tartottak, hogy a külön megbeszélés megosztottsághoz vezethet a tagországok között.
A hét kérdése: Ön szerint létrejön a kormányfőjelöltek televíziós vitája? |
A tagországok vezetőinek írt meghívólevelében Van Rompuy egyértelművé tette, hogy a 27 államos uniós csúcsértekezletet elsősorban az EU 2020 stratégia és klímaügyek megvitatására szánja, bár a csütörtöki munkavacsora alatt a gazdaságpolitikai koordinációval és az államháztartás fenntarthatóságával foglalkozó eszmecserére is lesz lehetőség.
Diplomáciai források kedd este azt mondták az AFP francia hírügynökségnek, hogy az euróövezet országai közel kerültek a megállapodáshoz a Görögországot segítő mechanizmusról. A kompromisszum kidolgozásában német illetékesek is részt vettek. A megállapodásnak állítólag az a lényege, hogy Berlin elfogad egy közös uniós mechanizmust, de csak egy csomag részeként, és a csomagban a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hitelének is helyet kell kapnia. A kompromisszum része az is, hogy a jövőben módosítják az euróövezeti pénzügyi fegyelemre vonatkozó szabályozást, amely könnyebben tesz majd lehetővé szankciókat a fegyelmet túlzottan lazító tagállamok ellen. E forrás szerint a megállapodást csütörtökön, az euróövezeti országok vezetőinek találkozóján véglegesíthetik.
Csak gondja van az eurózónának a görögökkel
Németország hagyná a görögöket küzdeni
Nem engedik el a görögök kezét
MTI