Grúz javaslat: osszák befolyási övezetekre Abháziát
Erről a Kommerszant című orosz lap számolt be pénteken, s az orosz külügyminisztérium megerősítette a grúz javaslatcsomag tényét, de az újság közölte részletekről nem nyilatkozott. A külügyminisztérium szerint a javaslatcsomagot Grigol Vasadze grúz külügyminiszter-helyettes hozta a minap Moszkvába. A csomagban a Kommerszant értesülése szerint egyebek között szerepel grúz menekültek bizonyos térségekbe való tömeges visszatelepítése, de Grúzia eltekintene ettől azokban a körzetekben, ahol ezt Abházia kategorikusan ellenzi. Szó van továbbá a különleges orosz-abház kapcsolatokról Vlagyimir Putyin elnöksége végén hozott rendelet visszavonásáról (mivel az abban szereplő intézkedések e nélkül is végrehajthatók), s a Grúzia fennhatósága alatt álló Abházia számára széleskörű autonómia biztosításáról, vagyis arról, hogy a Kodori folyóról északra lévő területeken gyakorlatilag fennmarad a jelenlegi status quo.
Mindezzel minden fél eléri céljait, s egyben "megőrzi arcát": Mihail Szaakasvili grúz elnök ünnepélyesen bejelentheti Abházia visszatérését Grúzia kebelébe, az abház fél pedig területe csekély részének elvesztése fejében biztosítja függetlenségét. A segítőkész Moszkvának pedig az lenne a haszna, hogy Grúzia eltekint a NATO-ba való törekvéstől és Oroszország gazdaságilag akadálytalanul kiaknázhatja Abháziát.
A csomag sok tekintetben emlékeztet arra a rendezési javaslatra, amelyet Tbiliszi Bagapsnak terjesztett elő májusban, s amelyet Moszkva óvatosan, de nem elutasítóan fogadott. Vasadze minapi látogatásának célja tehát vélhetően Moszkva kételyeinek eloszlatása és a távlati perspektívák felvázolása volt. A hírekből ítélve Moszkva komolyan mérlegeli az elképzeléseket, ugyanis sürgősen Moszkvába érkezett Szergej Bagaps abház elnök, akit a külügyminisztériumban tartott megbeszélése után csütörtökön fogadott Dmitrij Medvegyev elnök, s meg nem erősített értesülések szerint Vlagyimir Putyin kormányfő.
Abházia azonban egyelőre elégedetlen, s úgy véli, ezek nem új javaslatok, hanem csupán a régebbiek ismételgetései. Tbiliszi pedig alig titkolt ingerültséggel fogadta a Bagaps és Medvegyev találkozójáról szóló hírt. Ennek ellenére a Kommerszant szemleírója úgy véli: a grúz vezetés mindazonáltal megértette, hogy Moszkvában a béketerv megvitatásának bonyolult folyamata zajlik, vagyis a rendezés évekig egy helyben topogó folyamata kimozdult a holtpontról.
Európa találkozik az orosz medvével
Bármelyik pillanatban kitörhet a háború
Realizálódik az orosz-grúz háború?
MTI