Gúzsba kötve: rabságban az orosz sajtó?
"Mostanában egyre több Oroszország elleni, sajtószabadsággal kapcsolatos beadvány érkezik a bíróságra, mivel úgy tűnik - óvatosan fogalmazok - hogy a sajtószabadság romlik Oroszországban" - hangsúlyozta Jean-Paul Costa.
Az európai főbíró, aki csütörtökön és pénteken tárgyalt Budapesten a Legfelsőbb Bíróság meghívására, elmondta, hogy több újabb beadványt kapott a bíróság "úgynevezett politikai ügyekben", például a 2006. október 7. meggyilkolt újságírónő, Anna Politkovszkaja családja is a strasbourgi bírósághoz fordult, és több más hasonló beadvány is érkezett.
Jean-Paul Costa elmondta, hogy Oroszország esetében évek óta számos beadvány érkezik a csecsenföldi helyzettel kapcsolatosan. "Oroszországnak ebben a részében szinte polgárháborús helyzet van". A panaszok száma nem nő, de így is jelentős - tette hozzá.
Az európai főbíró szerint ez nagy problémát jelent, mivel 140-145 millió lakosával Oroszország igen népes ország, így az állampolgárai által benyújtott panaszok a bíróságra érkezett beadványok egynegyedét képviselik. Márpedig ha Oroszország megakadályozza a strasbourgi testület reformját, a bíróság valóban nehéz helyzetbe kerül - mutatott rá a főbíró.
Az Emberi Jogok Európai Egyezményéhez csatolt, az eljárási szabályokat egyszerűsítő 14. jegyzőkönyvet a tagállamok közül egyedül Oroszország nem ratifikálta. A jegyzőkönyv alkalmazáshoz, amelytől a strasbourgi bíróságon összegyűlt ügyek tárgyalásának gyorsítását, illetve ezáltal a súlyosabb ügyekre való összpontosítást várják, az Európa Tanács valamennyi tagállamának ratifikálnia kell.
Arra a kérdésre, mit vár, ha Vlagyimir Putyin orosz elnök miniszterelnök lesz, javul vagy romlik-e a helyzet, a főbíró kifejtette: van egy derűlátó és egy borúlátó forgatókönyv. A pesszimista forgatókönyv szerint bárki legyen is Oroszország elnöke vagy miniszterelnöke, rövid- illetve középtávon a helyzet változatlan marad.
Az optimista forgatókönyv szerint viszont ezekkel a változásokkal a helyzet kimozdulhat a holtpontról. A 14. jegyzőkönyv ratifikálása az orosz parlament alsóházában bukott meg, a duma utasította el a Putyin elnök által benyújtott ratifikációs törvényt. Most új dumát választottak, amely arcvesztés nélkül elfogadhatja azt - tette hozzá.
"Azt nem tudom megmondani, hogy a dolgok a pozitív forgatókönyv szerint alakulnak-e, de teljes szívemből remélem. Ez szolgálná a bíróság, az emberi jogok, de talán Oroszország érdekét is" - hangsúlyozta végezetül az Emberi Jogok Európai Bíróságának elnöke.
A sajtószabadsággal és az emberi jogokkal kapcsolatos oroszországi problémákra civil szervezetek is rendszeresen felhívják a figyelmet.
Szerbia 10 évre elfelejtheti az uniót?
A legjobb osztályzatot kapta a magyar demokrácia
"Nem sérült a demokrácia Belgiumban"
Az oroszok visszasírják a tervgazdaságot
MTI